KNF ucina kariery kolejnych prezesów

Fotorzepa, Magda Starowieyska
Proces akceptacji szefów instytucji finansowych przez nadzór powinien być bardziej transparentny i przebiegać szybciej – postulują eksperci.

W ostatnich kilkunastu miesiącach było kilka głośnych przypadków niewyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego na objęcie stanowisk w zarządach instytucji finansowych. Pojawiają się zarzuty, że w grę wchodzą nie tylko sprawy merytoryczne.

Długo i niejawnie

Najnowsza sprawa dotyczy Michała Chyczewskiego, który po ośmiu miesiącach oczekiwania na zielone światło od KNF zrezygnował z funkcji prezesa Alior Banku. Podobno nadzór nie chciał uznać wcześniejszej pracy Chyczewskiego (w tym w firmach doradczych) za doświadczenie konieczne do kierowania bankiem. Jednak pojawiają się też głosy, że decyzja nadzoru była polityczna. Jednym z głównych problemów jest słaba przejrzystość procesu zatwierdzania kandydatur przez KNF, brakuje też jednoznacznych definicji. – Transparentność zostałaby zwiększona, także gdyby niektóre miękkie kryteria decydujące o wydaniu zgody przez nadzór zostały doprecyzowane. To wyeliminowałoby dowolność interpretacji – uważa Łukasz Jańczak, analityk...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL