fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: przystanki i dworce są w całości wykorzystywane w działalności gospodarczej

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski
Świadczenie przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM), czyli jednostkę budżetową Gminy (Miasta) usług w zakresie transportu zbiorowego stanowi działalność gospodarczą. Czynności wykonywane w ramach tej działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Fakt wystąpienia tzw. innej działalności niż działalność gospodarcza może skutkować koniecznością ustalenia tzw. pre-współczynnika, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT- w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji". Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA