fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie spółki zarabiają na norweskich emerytów

Bloomberg
Norweski gigant inwestycyjny mocno ograniczył zaangażowanie w polskie obligacje skarbowe. Akcji dokupywał, choć ostrożnie.

Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny Norwegii (GPFG), jeden z największych inwestorów na świecie, ma za sobą kolejny udany rok. W 2017 r. zarobił 13,7 proc., a jego aktywa wzrosły do blisko 8,5 bln koron norweskich (3,6 bln zł, co stanowi niemal dwukrotność polskiego PKB). W swojej 20-letniej historii lepszy wynik osiągnął tylko dwa razy, w 2009 i 2013 r.

Przyczyniła się do tego m.in. aktywność Norwegów na polskim rynku. Wartość akcji z warszawskiego parkietu w ich portfelu zwiększyła się, licząc w koronach, o niemal 36 proc. To w dużej mierze efekt hossy na GPW oraz aprecjacji złotego wobec korony, ale Norwegowie zwiększali też zaangażowanie w polskie spółki. Ich udział w kapitale 91 firm z GPW, w których akcjonariacie byli obecni na koniec 2017 r., wynosił średnio 1,86 proc. w porównaniu z 1,83 proc. w 2016 r.

Jednocześnie wartość polskich obligacji (głównie skarbowych) w portfelu GPFG stopniała w 2017 r. z ponad 22 do 15,5 mld koron norweskich (z ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA