fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspólne podatki w strefie euro niepotrzebne

Adobe Stock
Od czasu do czasu na forum Unii Europejskiej pojawiają się pomysły ujednolicenia polityki podatkowej. Na razie nic z nich nie wychodzi, co w Polsce oceniane jest raczej pozytywnie.

Ściślejsza integracja krajów strefy euro wymaga nie tylko wspólnej polityki monetarnej, ale i bardziej ujednoliconej polityki gospodarczej i fiskalnej – uważają przedstawiciele Brukseli. Do dziś nie przedstawiono konkretnych instrumentów, które miałyby służyć temu projektowi, za to pojawiło się podejrzenie, że chodzi m.in. o ujednolicenie stawek podatkowych czy też zwiększenie wpływów podatkowych tam, gdzie są niskie.

– To wynika z logiki utworzenia unii fiskalnej – zauważa Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Skoro taka unia przewiduje transfery wewnętrzne między członkami, nie może być tak, że kraj o wyższym opodatkowaniu finansuje działania kraju o niższym opodatkowaniu – wyjaśnia.

Na razie pomysły unii fiskalnej w strefie euro nie nabrały rozpędu. – Dla Polski to dobrze, bo dla wielu krajów ujednolicenie stawek czy poziomu opodatkowania oznaczałoby podwyżkę podatków – mówi Łaszek.

Polska na tle krajów UE ma ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA