fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy kilka mieszkań to jeszcze najem prywatny

Adobe Stock
Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem staje się coraz częstszą formą lokaty kapitału. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na etacie, chcących w ten sposób zapewnić sobie dodatkowe źródło utrzymania, jak również przedsiębiorców, którzy obok działalności gospodarczej rozpoczynają kupowanie mieszkań pod wynajem.

Osoby te mogą napotkać liczne problemy związane z wyborem właściwej formy opodatkowania dochodów z najmu, jak również opodatkowaniem najmu VAT.

Dla przedsiębiorców, zajmujących się najmem lokali w prowadzonej działalności gospodarczej, ustalenie zasad opodatkowania nie powinno rodzić wątpliwości. Przychody z najmu będą w takim wypadku opodatkowane jako pozarolnicza działalność gospodarcza według skali (17/32 proc.) albo podatkiem liniowym, jeśli przedsiębiorca zdecydował się na wybór takiej formy. Najem będzie podlegał również opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, korzystając niekiedy ze zwolnienia z opodatkowania, np. w przypadku wynajmu lokali mieszkalnych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Czytaj także: Najem kilku nieruchomości to nie zawsze działalność gospodarcza - interpretacja podatkowa

Najem prywatny...

Jeżeli umowa najmu nie jest zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. najem prywatny, podatnik może opodatk...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA