fbTrack
REKLAMA

Finanse

Czy pożyczki pozabankowe są konkurencyjne wobec ofert banków?

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że firmy pożyczkowe coraz skuteczniej konkurują z bankami o klientów. Trzeba przyznać, że mają ku temu coraz więcej argumentów. Sprawdzamy, jakie są mocne strony pożyczek pozabankowych.

Jeszcze kilka lat temu mało kto przyznawał się do tego, że korzysta z oferty firm pożyczkowych. Dziś Polacy coraz chętniej pożyczają pieniądze na rynku pozabankowym. W 2018 roku nasi rodacy spłacali 571 tys. pożyczek na łączną kwotę 5,2 mld zł, jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Wzrasta zainteresowanie ofertą sektora pożyczkowego, ponieważ przeszedł on ogromną transformację w ostatnich latach. 

Współczesny rynek pozabankowy jest nastawiony na zupełnie innego klienta niż przed laty. Oferta firm pożyczkowych nie jest już kierowana tylko do osób, którym bank odmówił kredytu, ale również do klientów banków, którzy bez problemu mogą zaciągnąć tam kredyt. Sektor pożyczkowy i banki walczą więc teraz o tego samego klienta. Trzeba zauważyć, że to konkurowanie z bankami wychodzi coraz lepiej firmom pożyczkowym. Jak pokazują dane BIK, sektor pożyczkowy dominuje w pożyczkach do 2 i 4 tys. zł, a do tego zwiększa coraz bardziej udział w pożyczkach na 10 tys. zł, mając obecnie niemal 43% zobowiązań z tego segmentu.

Skoro pożyczki pozabankowe coraz skuteczniej konkurują z ofertą banków, warto przeanalizować, dlaczego tak się dzieje.

Wygodny sposób pożyczania

Firmy pożyczkowe konkurują skutecznie z bankami między innymi pod względem wygody pożyczania pieniędzy. Zdecydowana większość pozabankowych pożyczkodawców udostępnia swoją ofertę przez Internet. Oczywiście banki również są obecne w sieci, jednak na tym polu przewagę mają firmy pożyczkowe. Dlaczego? W przypadku pożyczek pozabankowych wszystkie formalności można załatwić online, nie trzeba w ogóle wychodzić z domu, żeby pożyczyć pieniądze. Tymczasem banki, jeśli nawet udostępniają kredyty przez Internet, to i tak najczęściej żądają, żeby kredytobiorca pojawił się w ich placówce w celu podpisania umowy i dostarczenia odpowiednich dokumentów. Nie ma o tym mowy w przypadku firm pożyczkowych. Do tego klienci cenią ofertę firm pożyczkowych za to, że jest dostępna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Pieniądze można zatem pożyczyć wtedy, gdy mamy na to czas.

Brak skomplikowanych formalności

Szukając najtańszej pożyczki pozabankowej, możemy zauważyć, że firmy pożyczkowe na ogół dość mocno ograniczają formalności. W wielu przypadkach nie trzeba dostarczać im dodatkowych dokumentów, wystarczy tylko dowód osobisty oraz deklaracja wysokości dochodów. Cały proces pożyczkowy sprowadza się właściwie do wypełnienia prostego formularza (nowi klienci) i potwierdzenia tożsamości (przelew weryfikacyjny lub specjalna aplikacja). Tymczasem w bankach czeka nas skomplikowana i do tego długotrwała procedura, która niekoniecznie musi zakończyć się pozytywną decyzją instytucji finansowej. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera ofertę sektora pożyczkowego, nie chcąc tracić czasu w placówkach bankowych. Aby zaciągnąć pożyczkę pozabankową, wystarczy tylko kilka kliknięć i kilkanaście minut później można mieć pieniądze na koncie.

Coraz wyższa maksymalna kwota pożyczki

– Jeszcze kilka lat temu sektor pożyczkowy koncentrował się na zobowiązaniach niskokwotowych. Klient mógł pożyczyć maksymalnie 3-4 tys. zł. To sprawiało, że wiele osób rezygnowało z oferty firm pożyczkowych i wracało do banków – mówi przedstawiciel Aasa Polska.

Obecnie sektor pożyczkowy konkuruje mocno z bankami, dlatego musiał wprowadzić również pożyczki wysokokwotowe. To pożyczki ratalne, których maksymalna kwota to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tej sytuacji wiele osób rezygnuje z zaciągania kredytu bankowego i wybiera wygodniejszy oraz szybszy sposób pożyczania pieniędzy. Pozabankowe pożyczki ratalne pozwalają już sfinansować nawet bardzo duże wydatki, a ratalna forma spłaty nie obciąża za bardzo budżetu domowego pożyczkobiorcy.

Coraz lepsza obsługa klienta

Mocnym punktem firm z sektora pożyczkowego jest obsługa klienta. Oferta pozabankowa dostępna online daje wiele możliwości. Firmy pożyczkowe udostępniają nie tylko intuicyjny kalkulator, który w przejrzysty sposób pokazuje wszelkie koszty, ale także umożliwiają wiele kanałów kontaktu – telefon, formularz kontaktowy, czat lub e-mail.

Klient coraz częściej może znaleźć wiele wskazówek i rad na temat zaciągania pożyczki w dziale Q&A na stronie www pożyczkodawcy, a do tego w każdej chwili może liczyć na pomoc konsultanta. Firmy pożyczkowe chronią również klientów przed nadmiernym zadłużeniem. Z tego właśnie powodu są oni weryfikowani w bazach dłużników i BIK. Taka weryfikacja obniża oczywiście również ryzyko pożyczkodawcy.

Sektor pożyczkowy przeszedł dużą transformację w ciągu ostatniej dekady. Stał się dziś nie tylko ważnym uzupełnieniem oferty banków, ale także ich konkurentem, który radzi sobie starciu z sektorem bankowym coraz lepiej.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA