fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Kilka porad i wskazówek

Długoterminowo posiadanie oszczędności zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i gotowość do pokrycia wydatków losowych, ale także daje możliwości dodatkowego wzbogacenia się.

Aby jednak tak było, należy wpierw nauczyć się, jak oszczędzać pieniądze. O czym warto pamiętać?

Pierwsze kroki na drodze do skutecznego oszczędzania pieniędzy

Według raportu Związku Banków Polskich uśredniona stopa oszczędności Polaków wynosi 2,5%. Wskaźnik ten nie był tak wysoki od początku lat 90. XX wieku, co dobrze świadczy o edukacji finansowej Polaków. Wciąż jednak daleko mu do wysokości tej stopy w Niemczech (10%) lub np. Szwecji (16%).

Czasem pokutuje przeświadczenie, jakoby oszczędzanie musiało oznaczać ograniczanie sobie wszelkich przyjemności – w rezultacie wiele osób już na starcie odrzuca tę opcję, jeszcze przed podjęciem wyzwania. Tymczasem oszczędzanie warto zacząć od czegoś innego niż odmawianie sobie niemal wszystkiego.

Przede wszystkim warto zmienić nastawienie do kupowanych rzeczy i zawieranych umów, zwłaszcza kredytowych. Każdą decyzję należy rozpatrzyć na spokojnie bez względu na to, czy planuje się zakup na raty, czy otworzenie nowego rachunku indywidualnego w banku. Warto przy tym korzystać z porównywarek internetowych, takich jak ikalkulator.

Kolejnym, dość łagodnym etapem jest przechowywanie dokumentacji ze wszystkich wydatków i analizowanie jej. Wzięcie paragonu po zakupach w nawet małym, przydomowym sklepie spożywczym dla osoby umiejącej oszczędzać staje się codziennym nawykiem. Sporządzenie arkusza kalkulacyjnego i regularne zapisywanie wydatków oraz segregowanie ich pod względem poszczególnych rodzajów bardzo przydaje się w uzyskaniu świadomości finansowej. Dzięki powyższym czynnościom można zobaczyć, na które produkty wydaje się zbyt dużo pieniędzy i na czym można ewentualnie zaoszczędzić. Takiej indywidualnej analizy nie jest w stanie dostarczyć żadne szkolenie.

Trzy zasady regularnego oszczędzania

Po wypracowaniu powyższych nawyków warto pójść o krok dalej. Przede wszystkim nigdy nie należy wydawać więcej, niż się zarabia „na rękę”. W niektórych momentach może to być trudne, ale (jeśli będzie możliwe) „zaciśnięcie pasa” z pewnością się opłaci. O korzystaniu z jakichkolwiek pożyczek czy chwilówek lepiej zapomnieć, jeśli chce się oszczędzać.

Po drugie, wydatki warto planować z wyprzedzeniem. Jeśli jednak sytuacja jest pilna (np. awaria pralki), lepiej przeprowadzić gruntowną analizę rynku i – jeśli to możliwe – „odwlec” decyzję o jeden dzień. Następnego dnia w inny sposób patrzy się na każdą sprawę.

Trzecia zasada to propozycja regularnego oszczędzania w momencie, gdy otrzymuje się wynagrodzenie. W takiej chwili natychmiast warto zrobić przelew na konto oszczędnościowe. Początkowo nie muszą być to duże kwoty. Kluczowa jest jednak kolejność. Jeśli przyjmie się założenie, że oszczędzi się daną kwotę na koniec miesiąca, to prawdopodobnie nigdy do tego nie dojdzie, gdyż w trakcie tych kilku tygodni gotówka zostanie wydana na rzeczy, które nie są niezbędne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA