fbTrack
REKLAMA

Finanse

Kredyt samochodowy – co warto o nim wiedzieć?

Wiele osób uważa samochód za podstawowy środek transportu – pozwala on na szybkie i wygodne przemieszczanie się zarówno na krótkich, jak i długich trasach. Gdy na jego zakup brakuje środków, można skorzystać z kredytu samochodowego lub pożyczki online. Z czym wiąże się finansowanie zakupu pojazdu z pomocą banku lub firmy pożyczkowej?

Jak działa kredyt samochodowy?

Kredyty bankowe i pożyczki online różnią się pod wieloma względami. Jedną z ważniejszych różnic jest cel przeznaczenia środków. W przypadku kredytu bank zawsze pyta o to, jak przyznane przez niego środki zostaną spożytkowane, podczas gdy pieniądze z pożyczki klient może wydać na dowolny cel. Kredyt samochodowy – jak wskazuje nazwa – jest udzielany na zakup pojazdu (samochodu osobowego, ciężarowego).

Aby uzyskać kredyt samochodowy, klient musi spełnić szereg wymagań. Ustawa Prawo bankowe nakłada na banki obowiązek sprawdzenia zdolności kredytowej klienta. Na kredyt samochodowy mogą liczyć zatem wyłącznie osoby uzyskujące dochody na akceptowanym przez bank poziomie. Umowa o kredyt samochodowy może zobowiązywać pożyczkobiorcę nie tylko do regulowania kolejnych rat kredytu samochodowego, ale również do:

  • wykupienia ubezpieczenia AC – to jeden z najczęściej pojawiających się w umowach kredytowych obowiązków klienta,
  • ustanowienia banku współwłaścicielem pojazdu na czas trwania umowy kredytowej – nazwa banku będzie widniała w dowodzie rejestracyjnym,
  • ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia – choćby w postaci poręczenia osoby trzeciej.

Procedura udzielenia kredytu samochodowego przez bank nie jest czasochłonna. Większość banków wydaje decyzje maksymalnie w ciągu kilku dni.

Kredyt czy pożyczka online?

Kredyt samochodowy nie jest jedynym produktem, z którego mogą skorzystać klienci zainteresowani zakupem nowego czy używanego pojazdu. Alternatywą dla kredytów samochodowych  pożyczki online dostępne w ofertach firm pożyczkowych. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt takich pożyczkodawców, a liderzy specjalizują się w udzielaniu pożyczek online zdalnie, czyli przez internet.

Czy zaciągnięcie pożyczki online na zakup samochodu to rozsądne rozwiązanie? Sprawdzi się ono zwłaszcza w przypadku konsumentów, którzy w przeszłości nie zawsze solidnie regulowali swoje zobowiązania oraz tych, którym zależy na czasie. Firmy pożyczkowe rzadko weryfikują źródło i wysokość dochodu deklarowaną przez pożyczkobiorcę. Dzięki temu, że w pełni wykorzystują nowoczesną technologię, są w stanie wydać decyzję kredytową nawet w kwadrans.

Jeszcze do niedawna dla pożyczek online charakterystyczny był krótki czas spłaty (stąd określenie „chwilówki”). Aktualnie jednak na rynku są firmy proponujące większą kwotę na dłużej. Przykładowo firma:

  • SzybkaGotówka proponuje do 10 000 zł na 65 dni,
  • Monedo Now pożycza do 20 000 zł na maksymalnie 48 miesięcy,
  • Hapipożyczki ma w ofercie pożyczkę do 25 000 na okres 48 miesięcy.

Wszystkie wymienione czynniki powodują, że pożyczki online mogą być atrakcyjną alternatywą dla kredytu kredytowego. To jednak, czy tak będzie, zależy wyłącznie od sytuacji klienta – jego finansowych możliwości, historii kredytowej i potrzebnej kwoty.

Czy na każdy samochód dostaniesz kredyt?

Według GUS w Polsce jest zarejestrowanych 30 mln pojazdów silnikowych. Wiele z nich to pojazdy z długą historią, które miały co najmniej kilku właścicieli. Czy kredyt samochodowy można otrzymać na używany pojazd? Okazuje się, że nie zawsze.

Banki udzielające kredytów samochodowych muszą odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. Z tego względu proponują sfinansowanie pojazdu używanego, ustalając przy tym jego maksymalny wiek. Najczęściej w momencie spłaty ostatniej raty kredytu samochodowego pojazd nie może mieć więcej niż 13-16 lat. Wyjątek stanowi oferta BNP Paribas Bank Polska SA – ten bank nie wprowadził takich ograniczeń.

Z pożyczki online sfinansować można zakup każdego pojazdu, niezależnie od jego wieku. Ma to związek z omówioną wyżej zasadą, zgodnie z którą klient na etapie składania wniosku o pożyczkę nie musi wskazywać celu, na jaki spożytkuje przyznane mu środki.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA