Strony uzgodniły główne obszary współpracy, a w szczególności prowadzenie działań w celu informatyzacji sprawozdawczości regulacyjnej oraz poszukiwanie innowacji w obszarze rynku kapitałowego i finansowego, w tym poprzez wykorzystanie platformy blockchain tworzonej przez KDPW. Technologia rejestrów rozproszonych ma być jednym z głównych obszarów zainteresowań KNF i KDPW.

- Ekosystem innowacji finansowych odgrywa kluczową rolę dla transformacji polskiej gospodarki. By móc efektywnie wspierać jego rozwój, organy nadzoru powinny włączać się w projekty związane z budową infrastruktury fintech w Polsce. Platforma KDPW powstała w oparciu o framework technologii blockchain, który pozwala na implementację procesów zgodności regulacyjnej przy zachowaniu niezaprzeczalnej identyfikacji użytkowników. Węzeł regulacyjny w UKNF to forma zaangażowania w inicjatywę infrastruktury fintech, z potencjałem rozwoju polskiego rynku kapitałowego. To także krok nadzorcy w kierunku innowacyjnych rozwiązań regulacyjnych - wskazuje Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

- KDPW stworzył platformę blockchain dla rynku kapitałowego, która poprzez usprawnioną wymianę i analizę danych rynkowych posłuży rozwojowi technologicznemu całego rynku kapitałowemu. Dzięki współpracy z UKNF mamy szansę na wykreowanie nowoczesnej platformy biznesowej, ukierunkowanej na współpracę wielu podmiotów, w celu wymiernego zwiększania wzajemnych korzyści. Tym samym tworzymy infrastrukturę do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego systemu dedykowanemu współpracy w obszarze nowoczesnych i innowacyjnych usług finansowych – podkreśla Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

Platforma blockchain dla rynku kapitałowego tworzona przez KDPW od 1 lipca zapewnia obsługę procesu sporządzania oraz udostępniania emitentom wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Wkrótce na platformie zostanie uruchomiona aplikacja eVoting, która pozwoli na zdalne oddawanie głosów na walnych zgromadzeniach.