fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pierwszy kredyt gotówkowy – to musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Realizacja marzeń o własnym biznesie, remont mieszkania, przeprowadzka do innego miasta: bez dodatkowych środków ani rusz. Wraz z podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Czy mam szansę na kredyt na atrakcyjnych warunkach? Gdzie szukać najlepszej oferty? Jakie formalności muszę wypełnić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim weźmiesz pierwszy kredyt gotówkowy.

Historia kredytowa: zacznij pisać własną

Kredyt gotówkowy to jedno z najpopularniejszych źródeł dodatkowego finansowania. Jeśli w przyszłości planujesz większy kredyt gotówkowy lub hipoteczny, im szybciej zaczniesz figurować w Biurze Informacji Kredytowej, tym lepiej. Puste konto w BIK-u nie przekreśla jednak Twoich szans na kredyt.

Na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej możesz sprawdzić swoją dotychczasową historię kredytową. Sprawdzisz, jakie informacje mają o Tobie banki, jakie masz szansę na uzyskanie kredytu i dowiesz się, czy nikt nie wyłudził zobowiązania na Twoje nazwisko.

Aby uzyskać pierwszy kredyt, będziesz potrzebować dowodu tożsamości oraz zaświadczenia o dochodach (umowa o pracę, działalność gospodarcza lub pozostałe umowy cywilno-prawne) uwzględniających zarobki z ostatnich 3 miesięcy. Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że nie musisz informować banku, na co planujesz przeznaczyć dodatkowe pieniądze. Banki oferują możliwość dopasowania wysokości rat do swoich możliwości finansowych, co zmniejsza ryzyko nadmiernego obciążenia miesięcznego budżetu.

Zanim weźmiesz kredyt…

* Rozważ zakup elektroniki lub sprzętu AGD na raty, załóż kartę kredytową lub złóż wniosek o uruchomienie debetu na koncie – jeśli będziesz regularnie spłacać swoje zobowiązania, masz szansę zbudować dobrą historię kredytową w BIK-u.

* Postaraj się jak najdokładniej określić, jakiej kwoty potrzebujesz.

* Dowiedz się, jaka będzie wysokość rat i ile wyniesie całkowity koszt zobowiązania.

* Dokładnie przeczytaj umowę kredytową, a jeśli którykolwiek punkt będzie dla Ciebie niejasny, poproś o wyjaśnienie pracowników banku lub osobę, do której masz zaufanie.

* Sprawdź aktualne promocje i dowiedz się, czy istnieje możliwość zabezpieczenia kredytu w przypadku utraty pracy lub nieszczęśliwego wypadku.

* Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili!

W większości przypadków wniosek o kredyt możesz złożyć przez internet, co pozwala znacznie przyspieszyć procedurę weryfikacji wniosku.

Udało Ci się otrzymać kredyt? Doskonale! Teraz musisz pamiętać o spłacaniu rat w terminie. Dzięki temu staniesz się dużo bardziej wiarygodny i masz większe szanse, aby w przyszłości otrzymać kredyt na lepszych warunkach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA