Barbara Hollender poleca: Hity kinowe na sierpień

Dwa filmy o Dywizjonie 303, Tom Cruise w nowej odsłonie „Mission Impossible", Don Kichot oraz inne premiery.

Aktualizacja: 24.07.2018 17:12 Publikacja: 24.07.2018 16:03

Foto: materiały prasowe

„Nieposłuszne" (w kinach od 3 sierpnia, dystr. M2 Films)

Sebastian Lelio potrafi opowiadać o kobietach. Bohaterką „Glorii" była pięćdziesięciokilkulatka szukająca uczucia. W „Fantastycznej kobiecie" Chilijczyk opowiadał o miłości i godności, tym razem transwestytki, która musi stawić czoła rodzinie zmarłego ukochanego. W „Nieposłusznych" portretuje kobietę sukcesu, która po śmierci ojca wraca z Nowego Jorku do Londynu i ortodoksyjnego środowiska, od którego kiedyś uciekła. Tam spotyka swoją młodzieńczą miłość, która dziś jest żoną rabina. Lelio znów przygląda się namiętnościom, w czym pomagają mu Rachel Weisz i Rachel McAdams.

„Odnajdę cię" (3.08, Kino Świat)

Jedyny polski film, który wejdzie na ekrany tego lata. Autorka sztuk teatralnych i dokumentalistka Beata Dzianowicz, laureatka międzynarodowych nagród za nakręcony w Afganistanie film „Latawce", debiutuje w fabule. „Odnajdę cię" to rasowy kryminał. Bohaterka jest policjantką. Bierze udział w obławie na żołnierza, który zabija kolejno członków własnego oddziału. Prosty błąd sprawia, że przestępca ucieka. Justa usiłuje go namierzyć. Ale wszystko się zmienia, gdy mężczyzna porywa jej córkę.

„Człowiek, który zabił Don Kichota" (10.08, Gutek Film)

Znudzony reżyser reklam trafia na plan do Hiszpanii. W małej wiosce spotyka mężczyznę, który uważa się za Don Kichota. Razem stworzą niezwykły duet, który jednemu pozwoli przewartościować życie, a drugiemu spełnić marzenia. Warto pamiętać, że ten film to spełnienie marzeń przesympatycznego, zwariowanego Amerykanina, który w Anglii stał się współtwórcą grupy Monty Pythona. O ten film Terry Gilliam walczył przez 20 lat. Nie udawało się zebrać na niego pieniędzy, ale nie rezygnował. I wreszcie jest. Grają: Adam Driver, Stellan Skarsgard, Jonathan Price.

„Mission Impossible. Fallout" (10.08, UIP)

W 1996 r. odbyła się premiera „Mission Impossible" Briana De Palmy. Rolę agenta rządowej jednostki do zadań specjalnych (czytaj: niemożliwych) grał Tom Cruise, wówczas na absolutnym topie, po kreacjach u Stevena Spielberga, Olivera Stone'a, Roba Reinera. Po 22 latach na ekrany wejdzie szósty film z serii, wyreżyserowany przez scenarzystę Christophera McQuaerriego. Cruise ponownie wciela się w agenta Hunta i znów stara się uchronić świat przed zagładą nuklearną, mając przeciwko sobie kolegów z CIA, którzy stracili do niego zaufanie.

„Do zobaczenia w zaświatach" (17.08, Aurora)

W ostatnich dniach I wojny światowej młody artysta pochodzący z zamożnej rodziny ratuje żołnierza. Jemu samemu wybuch trwale kaleczy twarz. Już nigdy nie będzie chciał jej nikomu pokazać. Uznany za zaginionego zamieszka z uratowanym, skromnym urzędnikiem, chroniąc się za maskami, które będzie dla siebie robił. Obaj nie wyleczyli się z ran – fizycznych i psychicznych – zadanych przez wojnę. Ale chcą uhonorować jej bohaterów i rozliczyć się z człowiekiem, który wysłał ich na śmierć, a teraz cynicznie zbija fortunę. Powieść Pierre'a Lemaitre'a w 2013 r. zdobyła Nagrodę Goncourtów, a ekranizacja Alberta Dupontela – pięć Cezarów. Wielowymiarowe kino.

„Bitwa o Anglię" (17.08, Kino Świat)

W ostatnich tygodniach sezonu urlopowego można obejrzeć aż dwa filmy o Dywizjonie 303, czyli o polskich lotnikach biorących udział w 1940 r. w bitwie o Anglię. Jako pierwszy wejdzie na ekrany obraz brytyjski. Do RAF zgłaszają się znakomici piloci: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo" Łokuciewski. Chcą walczyć. Początkowa nieufność Brytyjczyków ustępuje miejsca szacunkowi. Powstaje Dywizjon 303, który zestrzelił ponad 120 niemieckich samolotów i okazał się najskuteczniejszym oddziałem biorącym udział w powietrznej bitwie. W jednej z głównych ról, obok znanego z „Gry o tron" Iwana Rheona i Mila Gibsona (syna Mela Gibsona) wystąpił Marcin Dorociński.

„Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie" (24.08, Best Film)

Romain Puertolas jest fanem Juliusza Verne'a. Wykonywał różne zawody, pisał, ale pierwszą książkę „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie" wydał w 2013 r., mając 37 lat. I ta pozycja „z długim tytułem, napisana przez nieznanego autora" stała się bestsellerem, który rozszedł się w 300 tys. egzemplarzy i został przetłumaczony na 30 języków. Zabawne i zwariowane perypetie młodego fakira, który po śmierci matki wyjeżdża z Indii do Francji, by odszukać ojca, stały się pretekstem do opowiedzenia o nierównościach społecznych, migracjach, globalizacji, nietolerancji. Scott zrealizował tę baśń lekko, w kilku krajach, z każdego angażując aktorów.

„Bajecznie bogaci Azjaci" (31.08, Warner)

Jon M. Chu zekranizował bestsellerową powieść Kwana. Bohaterka filmu to dziewczyna chińskiego pochodzenia. Z chłopakiem jedzie do Azji, gdzie mają wziąć udział w ślubie przyjaciela. Ale dla Rachel to szansa poznania rodziny, której Nick nie chciał jej dotąd przedstawić. Podejrzewała, że Nick pochodzi z biednej rodziny, tymczasem okazuje się, że jego rodzice są potentatami finansowymi, Rachel będzie musiała stawić czoła ludziom żyjącym w niewyobrażalnym bogactwie i ich wyobrażeniom, kim miałaby być przyszła żona dziedzica fortuny. Niebywałe wnętrza, trochę intryg i miłość – czego chcieć więcej od bajki na wakacje?

„Dywizjon 303" (31.08, Mówi Serwis)

Dwa tygodnie po brytyjskiej opowieści o pilotach z Dywizjonu 303 na ekrany wejdzie polski film, o który przez lata walczył producent Jacek Samojłowicz. Scenariusz powstał na podstawie książki Arkadiusza Fiedlera. Choroba przerwała prace nad tym obrazem Wiesławowi Saniewskiemu, dokończył film Denis Delić. Jana Zumbacha gra tu Maciej Zakościelny, Witolda Urbanowicza – Piotr Adamczyk. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Krzysztofa Kwiatkowskiego, Antoniego Królikiewicza, Jana Wieczorkowskiego, Marcina Kwaśnego i Annę Prus. Twórcy filmu blisko współpracowali z historykami i zapewniają, że fabuła przez nich opowiedziana jest zgodna z prawdą historyczną.

„Lato" (31.08, Gutek Film)

Film osadzonego dziś w domowym areszcie twórcy świetnego „Ucznia" – Kiriłła Sieriebriennikowa. Rosja, lata 80. Młodzi ludzie słuchają muzyki Lou Reeda, Sex Pistols, T.Rex, The Clash, Iggy'ego Popa. Mike Naumienko, lider zespołu Zoopark, toczy walki z cenzurą, ale i tak porywa widownię koncertów. I wspiera młodego muzyka Wiktora Tsoi. W dusznej komunistycznej atmosferze punkrockowa muzyka to bunt i wolność. Sieriebriennikow obserwuje też miłosny trójkąt – pełne wyrzutów sumienia uczucie łączące Nataszę Naumienko z Wiktorem. I eksperymentuje z formą, czarno-biały film ma wstawki barwne, trochę efektów specjalnych, sceny opatrzone komentarzem: „Tak nie było". Ciekawa propozycja, zostawiająca nadzieję, że można być wolnym w czasach dyktatury. ©?

„Nieposłuszne" (w kinach od 3 sierpnia, dystr. M2 Films)

Sebastian Lelio potrafi opowiadać o kobietach. Bohaterką „Glorii" była pięćdziesięciokilkulatka szukająca uczucia. W „Fantastycznej kobiecie" Chilijczyk opowiadał o miłości i godności, tym razem transwestytki, która musi stawić czoła rodzinie zmarłego ukochanego. W „Nieposłusznych" portretuje kobietę sukcesu, która po śmierci ojca wraca z Nowego Jorku do Londynu i ortodoksyjnego środowiska, od którego kiedyś uciekła. Tam spotyka swoją młodzieńczą miłość, która dziś jest żoną rabina. Lelio znów przygląda się namiętnościom, w czym pomagają mu Rachel Weisz i Rachel McAdams.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Film
„Biedne istoty” i sprawa sexworkingu. Oscarowa produkcja już w Disney+
Film
Dżentelmeni czyli mocny sojusz dżungli i zoo
Film
Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi” Mastercard OFF CAMERA 2024 – znamy pierwsze filmy
Film
„Pamięć” Michela Franco. Ludzie, którzy chcą zapomnieć ból
Film
Na co do kina w weekend? Trzy filmy o skomplikowanych uczuciach