fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Berlin 2020: „Szarlatan” Holland na pokazie specjalnym

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Nowy film Agnieszki Holland „Szarlatan” zostanie pokazany podczas festiwalu w Berlinie w pozakonkursowej sekcji „Berlinale Special”.

„Szarlatan” oparty jest na autentycznej historii czeskiego uzdrowiciela Jana Mikolaska.

Był on postacią ciekawą i niejednoznaczną. Jako medyczny samouk leczył ziołami. Wszystkich, którzy potrzebowali pomocy. Wśród jego pacjentów byli m.in. przedwojenny prezydent Tomas Masaryk, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký. Ale zderzenie z systemem komunistycznym okazało się dla niego trudne. W latach 60. Mikolasek został aresztowany i skazany przez sąd za przestępstwa podatkowe i zabójstwo dwóch prowincjonalnych, partyjnych notabli.

„Szarlatan” jest koprodukcją czesko-irlandzko-polsko-słowacką. Polskim koproducentem są Klaudia Śmieja-Rostworowska oraz Bogna Szewczyk z firmy Madants. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Agnieszka Holland po raz pierwszy trafiła do głównego konkursu festiwalu berlińskiego w 1981 roku z filmem „Gorączka”. W 2017 roku dostała tu Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę Alfreda Bauera za „Pokot” zrealizowany według powieści Olgi Tokarczuk, przed rokiem w konkursie pokazała „Obywatela Jonesa”.

W tym roku została zaproszona do sekcji „mistrzowskiej”. Poza „Szarlatanem” w Berlinale Special znalazły się: „Minamata” w reżyserii Andrew Levitasa z Johnny’m Deppem, „Pinokio” Matteo Garrone z udziałem Roberto Benigniego, a także dokumenty: „Hillary” Nanette Burstein, „Last and First Men” Jóhanna Jóhannssona z Tildą Swinton w roli narratorki oraz „Swimming Out Till The Sea Turns Blue” Jia Zhang-ke.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA