Roman Polański został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Filmowej w maju 2018 roku. Reżyserowi zarzucono naruszenie obowiązujących w tej organizacji "wartości i standardów postępowania".

Chodziło o sprawę z 1977 roku, kiedy to reżyser został oskarżony o gwałt na 13-letniej dziewczynie i jego późniejszą ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych. W pozwie sądowym przeciwko tej decyzji prawnicy Romana Polańskiego piszą, że wykluczając reżysera Amerykańska Akademia Filmowa nie dała mu szansy przedstawiania własnych argumentów i ograniczyła możliwości apelacji.

Amerykańska Akademia Filmowa wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że procedura zastosowania przy wykluczeniu Romana Polańskiego z grona 8400 członków tej organizacji była sprawiedliwa i uzasadniona. „Akademia podtrzymuje swoją decyzję” - napisano w oświadczeniu. 

Poza Romanem Polańskim Amerykańska Akademia Filmowa usunęła w ubiegłym roku dwóch innych członków -  producenta Harveya Weinsteina oraz aktora Billa Cosby’ego, na których ciążyły oskarżania o gwałt i molestowanie seksualne wielu kobiet. Ani Weinsten, ani Cosby nie wystąpili o przywrócenie członkostwa.