fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

12 listopada to także rocznica premiery "O dwóch takich co ukradli Księżyc"

YouTube
Sejm uchwalił późnym wieczorem 23 października uchwalił ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Decyzja ta ma związek z faktem, że 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, która jest świętowana jako Narodowe Święto Niepodległości, przypada w tym roku w niedzielę.

Posłowie nie zwrócili jednak zapewne uwagi, że 12 listopada nie jest wyłącznie dniem następującym po narodowym święcie - tego dnia przypada również rocznica premiery filmu "O dwóch takich co ukradli Księżyc". Film ten, w którym główne role zagrali bracia Lech i Jarosław Kaczyński, po raz pierwszy trafił na ekrany kin 12 listopada 1962 roku - w tym roku obchodzimy więc 56. rocznicę premiery filmu.

Bracia Lech i Jarosław Kaczyński wcielili się w filmie, który był ekranizacją powieści Kornela Makuszyńskiego, w role Jacka i Placka - chcących uniknąć pracy bliźniaków, którzy postanawiają ukraść Księżyc a następnie go sprzedać i zdobyć w ten sposób środki na dostatnie życie.

Film wyreżyserował Jan Batory, a scenariusz do niego napisał Batory wraz z Janem brzechwą.

Dla przyszłego prezydenta i premiera Polski udział w filmie był zarówno debiutem, jak i jedynym występem na dużym ekranie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA