fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tajemnice biznesmena Gutenberga

Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Jego życie to jedna wielka zagadka – daty narodzin i śmierci są znane jedynie w przybliżeniu. Ale to nazwisko zna niemal każdy – Johannes Gutenberg czyli twórca pierwszej przemysłowej metody druku.

Nie zachował się jego żaden portret, ani list, ani zapiski. Nie sygnował też ani jednej książki. Brak jednoznacznych źródeł historycznych daje szerokie pole dla spekulacji badaczom dziejów.

Korzeni Gutenberga badacze szukają w Moguncji, w której tamtejszy uniwersytet nosi jego imię. Najprawdopodobniej urodził się tam między rokiem 1394, a 1404. Jego ojciec był bogatym patrycjuszem i rachmistrzem miejskim, z czego wnioskuje się, że młody Johannes otrzymał solidne wykształcenie. W 1429 roku rodzina została zmuszona do emigracji – wiadomo, że po kilku latach znalazła się w Strasbourgu. I jak z dokumentów wynika młody Gutenberg zawarł umowę z wójtem sąsiedniego miasta, kupcem i mieszczaninem, by realizować wspólne przedsięwzięcie handlowe, które miałoby im przynieść zysk.

Dostarczać go mieli pielgrzymi przybywający co siedem lat do Akwizgranu i nabywający w celach religijnych specjalne zwierciadła – Gutenberg zaproponował wspólnikom, by je prod...

REKLAMA
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA