Film

Karlowe Wary 2017: Kryształowe Globy dla Umy Thurman, Casey Afflecka i Jamesa Newtona Howarda

AFP
Ruszył Festiwal w Karlowych Warach – jedna z najstarszych imprez filmowych naszego regionu, w tym roku odbywająca się już po raz 52.

Galę otwierającą tę imprezę od lat przygotowują bracia Simon i Michal Caban. I trzeba przyznać, że jest to widowisko fascynujące łączące taniec, grę świateł i scenografię tak, że na scenie, przed oczami widzów, trwa niemal projekcja tworzonego na żywo filmu. W tym roku inscenizacja poświęcona została horrorowi.

Ale ta niezwykła choreografia jest oczywiście tylko tłem dla kina. Jirzi Bartośka oficjalnie otworzył festiwal, na ekranie pojawiły się zapowiedzi konkursów, a na scenie pierwsi honorowi goście i laureaci Kryształowych Globów.

— Jestem wdzięczny przemysłowi filmowemu. Bez niego moje życie nie byłoby takie samo – mówił James Newton Howard, znakomity kompozytor, który napisał muzykę do ponad stu filmów, m.in. „Pretty Woman”, „Upadku”, „Epidemii”, „Uciekającej panny młodej”, „Mrocznego rycerza”, „Szóstego zmysłu”.

— Wychowałem się na przedmieściach Los Angeles, gdzie jedynymi znaczącymi budowlami były siedziby McDonalda. Takie miasta jak Karlowe Wary zachwycają mnie — dodał.

Wysoka, piękna Uma Thurman, w prostej białej sukni, bohaterka m.in. tarantinowskich filmów „Pulp Fiction” i „Kill Bill” ukłoniła się publiczności, „dzięki której artyści mogą robić to, co kochają”, a Casey Affleck, tegoroczny laureat Oscara za najlepszą rolę męską w „Manchester by the Sea” powiedział, że „festiwale są dzisiaj wyjątkową okazją, by dzielić się z widzami swoją sztuką”.

To pierwsi laureaci Kryształowych Globów – za całokształt twórczości, za wyjątkowe osiągnięcia w światowym kinie. Od dzisiaj zaś o nagrody walczą następni twórcy. Często ci, którzy dopiero do kina wchodzą i zaczynają budować swoją pozycję. A Karlowe Wary mają jeszcze swoją specyfikę – tutaj selekcjonerzy bardzo skrupulatnie wyszukują najciekawsze filmy, które powstają w Europie Środkowej i Wschodniej.

— Barbara Hollender z Karlowych Warów

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL