fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

FIRMA Prawo i podatki

Koronawirus. Specustawa zawiesi kontrole fiskusa

AdobeStock
Stan epidemii spowodował, że prowadzenie postępowań i kontroli podatkowych jest niemożliwe. Stąd projekt specustawy przewiduje ich zawieszenie. Opóźnią się także interpretacje podatkowe.

Postanowienie w sprawie zawieszenia postępowań i kontroli ma wywoływać skutki prawne już od chwili jego wydania.

Organ wydający postanowienie o zawieszeniu procedury będzie miał obowiązek doręczenia tego postanowienia niezwłocznie. Jeśli nie będzie to możliwe, postanowienie o zawieszeniu zostanie doręczone najpóźniej w terminie doręczenia postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania albo kontroli

Minister określi zakres

Zawieszenie postępowań i kontroli będzie mogło nastąpić na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów. W rozporządzeniu minister określi zakres terytorialny zawieszenia, rodzaje postępowań i kontroli podlegających zawieszeniu. A także okres, na który następuje zawieszenie, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, oraz skutki nimi wywołane.

Rozporządzenie może dotyczyć zawieszenia postępowań i kontroli prowadzonych zarówno przez organy Krajowej Administracji Skarbowej, np. naczelników urzędów skarbowych, naczelników urzędów celno-skarbowych i dyrektorów izb administracji skarbowej, jak i samorządowych organów podatkowych np. burmistrzów i prezydentów miast.

Do terminów postępowań i kontroli nie będzie się wliczać okresów ich zawieszenia.

Na interpretację trzeba będzie poczekać dłużej

W projekcie specustawy przewidziano przedłużenie terminu na wydanie interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego o miesiąc w celu zminimalizowania negatywnych skutków związanych z wystąpieniem COVID-19. To oznacza, że przedsiębiorcy na uzyskanie odpowiedzi ze skarbówki będą czekać 4 miesiące.

Koronawirus spowoduje wydłużenie terminu na wydanie interpretacji podatkowych, AdobeStock

Ma to uchronić organy podatkowe przed tzw. milczącymi interpretacjami. Jeśli bowiem urząd nie wyda interpretacji w terminie, obowiązuje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o interpretację.

To niestety nie koniec. Minister Finansów otrzyma możliwość przedłużenia terminu (wydania interpretacji indywidualnej z 3 do 4 miesięcy) o okres do 3 miesięcy. Jednak takie wydłużenie będzie możliwe tylko raz. Ostatecznie w drodze rozporządzenia będzie możliwe przedłużenie terminu o nie więcej niż 3 miesiące.

Pożyczki bez podatku

Zaciąganie pożyczek może stanowić źródło finansowania działalności przedsiębiorców w okresie spowolnienia gospodarczego. Dlatego w projekcie specustawy zaproponowano zwolnienie z podatku takich umów, co ma mieć pozytywny wpływ na ich płynność finansową. Dziś umowa pożyczki jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. kwoty pożyczki.

Inne zmiany w podatkach

Nadal zawieszona będzie ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Podatnik nie będzie musiał płacić podatku za okresy rozliczeniowe lipiec–grudzień 2020.

Również odroczony będzie nowy JPK_VAT. Zacznie być on obowiązkowy dla dużych firm od 1 lipca 2020 r.

Jak już informowaliśmy, koronawirus ma być argumentem, którym będą mogli posłużyć się przedsiębiorcy we wnioskach o odroczenie lub rozłożenie płatności podatków na raty.

Zazwyczaj od tych ulg pobierana jest opłata prolongacyjna. Specustawa przewiduje jej zniesienie.

Źródło: firma.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA