fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

FIRMA Finansowanie

FinTech dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój sektora FinTech w ogromny sposób przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy małych i średnich przedsiębiorstw. Źródło: Adobe Stock
Rozwój małych i średnich firm jest coraz częściej uzależniony od umiejętności stosowania przez nie nowoczesnych narzędzi finansowych.

Dynamicznie rosnący sektor technologii finansowych (FinTech) ma coraz ciekawszą ofertę dla przedsiębiorców. W porównaniu z tym, co jeszcze do niedawna oferowały przedsiębiorcom banki, liczba narzędzi ułatwiających wzrost biznesu jest wręcz oszałamiająca.

Cały czas pojawiają się nowe technologie płatności. W ciągu ostatnich kilkunastu lat praktycznie od zera rozwinęła się potężna branża e-commerce. Problemem nie są już szybkie przelewy międzynarodowe i wymiana walut po korzystnych kursach. Rozwój firm jest też łatwiejszy dzięki możliwości pozyskiwania kapitału przez internet, sieciowym usługom księgowym i doradczym, a także finansowym narzędziom analitycznym.

FinTech – płatności bezgotówkowe

Rozwój płatności bezgotówkowych trwa już od drugiej połowy XX wieku. Jednak w ostatnim czasie szczególnie przyspieszył, a przedsiębiorstwa zaczęły korzystać z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi. Szczególnie przydatne są technologie umożliwiające przyjmowanie płatności w sieci lub przez urządzenia mobilne. Do przyjmowania płatności kartą nie jest już potrzebny terminal, dzięki wyspecjalizowanym aplikacjom wystarczy smartfon lub tablet. Firmy, takie jak PayPal czy Blik oferują bardzo łatwe do wdrożenia, coraz szersze rozwiązania. Zaczynają pojawiać się też narzędzia właściwe dla płatności rekrurencyjnych, kierowane do przedsiębiorców, których struktury klienckie składają się z dużej liczby małych podmiotów.

Technologiczne przedsiębiorstwa finansowe bardzo dużo uwagi poświęcają na rozwój narzędzi umożliwiających sprzedaż online. Praktycznie gotowe sklepy internetowe są oferowane przez takich dostawców jak Shopify czy Shoper. Ich uruchomienie często trwa nie dłużej niż kilka godzin. Mają one wbudowane moduły rozliczeniowe, a także marketingowe. Narzędzia e-commerce pozwalają przedsiębiorcom na gromadzenie ogromnej ilości użytecznych danych o klientach. Można mierzyć efekty oddziaływania reklam i kampanii promocyjnych, mierzyć zaangażowanie klientów, czy ich zainteresowanie poszczególnymi produktami. Dzięki temu przedsiębiorca ma gwarancję, że ponoszone przez niego koszty promocji są uzasadnione poprzez późniejsze przychody ze sprzedaży.

FinTech – crowdfunding

Coraz popularniejsze są sieciowe sposoby pozyskiwania funduszy na działalność małych i średnich przedsiębiorstw. Crowdfunding pozwala na wyszukiwanie potencjalnych inwestorów w sieci. Strony crowdfundingowe to tak naprawdę sklepy z pomysłami na biznes. Pozwalają one inwestorom na lokowanie w różnych przedsięwzięciach nawet bardzo niewielkich kwot.

Jednak nie jest to jedyny sposób na pozyskanie funduszy w sieci. Bardzo dynamicznie rozwija się również rynek pożyczkowy. Co prawda uzyskanie kredytu w internetowej instytucji pożyczkowej jest droższe niż w tradycyjnym banku, ale jest też z reguły bardzo proste, a w dużym stopniu zautomatyzowany proces decyzyjny trwa nie więcej niż kilkanaście minut.

Małe przedsiębiorstwa bardzo chętnie korzystają też z oferowanych w sieci usług księgowych i doradczych. Ceny takich usług są bardzo często oparte na miesięcznym abonamencie i mogą stanowić ułamek kwot, jakie za te same usługi trzeba by zapłacić korzystając z tradycyjnych metod.

Rozwój sektora FinTech w ogromny sposób przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy małych i średnich przedsiębiorstw. Jeszcze całkiem niedawno, aby wykonać przelew trzeba było jechać do banku i stać w kolejce. Dziś technologie finansowe umożliwiają sprawne rozliczanie się z kontrahentami, pozyskiwanie funduszy i lokowanie oszczędności. Efektywne korzystanie z nich może być źródłem istotnej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorcy.

Źródło: firma.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA