fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

FIRMA Biznes

Oferty na rynku pracy IT wracają do normy

Specjaliści IT, szczególnie ci doświadczeni są poszukiwania na rynku. Źródło: Adobe Stock
Rynek pracy w IT w III kwartale 2020 r. wrócił do poziomu z początku roku. Najwięcej ofert pracy dla kandydatów IT pojawia się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Tak wynika z raportu „IT Market Snapshot” przygotowanego przez analityków platformy rekrutacyjnej inhire.io. Zgodnie z nim liczba ofert pracy dla kandydatów z tej branży wzrosła o 24 proc. w stosunku do II kwartału br. Wzrósł też ogólny poziom wynagrodzeń w branży (o 10 proc.), co oznacza, że wrócił on do poziomu sprzed pandemii.

Praca zdalna zyskuje

Wzrost najbardziej widoczny jest dla ofert pracy zdalnej. Analitycy inhire.io wskazują, że zacierają się różnice wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi miastami oraz zrównuje poziom płac dla pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym i stacjonarnym. Nadal ponad 2/3 ogłoszeń nie zawiera widełek płacowych (górne widełki zarobków w Warszawie osiągają kwotę rzędu 17,9 tys. zł, w Gdańsku – 17,8 tys. zł, a w Krakowie – ok. 14,5 tys. zł).

– Firmy coraz chętniej publikują ogłoszenia z uwzględnieniem widełek płacowych. Jednak nadal ponad 2/3 pracodawców nie chce ujawniać kwot oferowanego wynagrodzenia. W sektorze IT, w związku z ogromną ilością ofert dla kandydatów, informacja o zarobkach stała jednym z ważniejszych czynników decyzyjnych w procesie rekrutacji. Mediana rozpiętości widełek w branży jest jednak dość wysoka. W uśrednieniu górne widełki niejednokrotnie stanowią nawet 145 proc. tych dolnych – komentuje wyniki analizy Michał Gąszczyk, prezes inhire.io.

Oferty w największych miastach

Najwięcej ofert pracy dla kandydatów IT pojawia się w Warszawie (prawie 3 tys.), Krakowie (1,4 tys.), Wrocławiu (1,1 tys.), Poznaniu i Gdańsku (ponad 550 w każdym z miast), a najbardziej poszukiwani są doświadczeni kandydaci (84 proc. ofert), a najmniej ofert kierowanych jest do tzw. juniorów (ledwie 6 proc.).

Z raportu wynika, że w porównaniu z ubiegłym kwartałem, wciąż najpopularniejszymi językami programowania w publikowanych ofertach są: JavaScript (28 proc.), Java (20 proc.), Python (16 proc.), PHP i Typescript (8 proc.) oraz C# (7 proc.).

Źródło: firma.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA