fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

FIRMA Biznes

Koronawirus. Zaskakująca liczba działających przedsiębiorstw

Aktualna liczba aktywnych działalności gospodarczych jest zbliżona do tej z początku br. Źródło: Adobe Stock
Od miesiąca rośnie liczba aktywnych firm. Z najnowszych danych z CEIDG wynika, że liczba aktywnych działalności gospodarczych w Polsce wynosi 2,46 mln firm, czyli tyle, ile na początku br.

To dane z 12 maja br. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju dokładnie od miesiąca, czyli od 12 kwietnia stopniowo rośnie liczba przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej.

Dobry prognostyk

– Dane z CEIDG, które napływają do nas w ostatnich tygodniach, mogą napawać optymizmem. To dobry prognostyk na kolejne tygodnie i sygnał, że polska gospodarka, pomimo trwającego stanu epidemii, wraca na tory rozwoju w warunkach „nowej normalności”. To również dowód na to, że ok. 17 mld zł, które nasze przedsiębiorstwa otrzymały dzięki tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej, to realne wsparcie dla naszego biznesu – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

– Aby wzmocnić ten dobry trend, intensyfikujemy działania, które mają być impulsem do rozwoju naszej gospodarki. To m.in. pakiet mieszkaniowy czy też bon 1000 plus dla krajowej turystyki – dodaje.

Nieduży spadek

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln. Natomiast w okresie 11 marca – 12 maja 2020 r. zmniejszyła się ona o zaledwie 0,89 proc., co przekłada się na 21,9 tys. działalności gospodarczych mniej. Obecnie wynosi ona 2,456 mln aktywnych działalności. Aktualna liczba aktywnych działalności gospodarczych jest więc bardzo zbliżona do tej z początku br. W dniach 1-2 stycznia działało 2,46 mln firm, które prowadziły działalność gospodarczą. Pierwsze majowe dane, pochodzące z CEIDG, potwierdzają zatem optymistyczne informacje z ostatnich tygodni kwietnia.

Równocześnie w okresie 11 marca – 12 kwietnia wzrósł odsetek zawieszeń o 9,9 proc. (z poziomu 440,8 tys. do 484,5 tys.). Natomiast w dniach 12 kwietnia – 12 maja liczba zawieszonych firm spadła do 470 tys.

Źródło: firma.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA