fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Eurodotacje 2016

Pieniądze dla przemysłu stalowego z programu INNOSTAL

Bloomberg
Do hut i firm z branży stalowej trafi prawie 132 mln zł. To dotacje z sektorowego programu INNOSTAL.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło właśnie wyniki pierwszego konkursu w programie sektorowym INNOSTAL będącym częścią programu operacyjnego „„Inteligentny rozwój" - działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R". W ten sposób kolejna branża polskiego przemysłu (ostatnio po sektorze gier video) skorzysta z bezzwrotnych środków na wsparcie prac badawczych i rozwojowych.

Budżet pierwszego konkursu w INNOSTAL-u wynosił początkowo 120 mln zł, ale zwiększono go do 132 mln zł. Ostatecznie więc dofinansowanie w wysokości ponad 131,8 mln zł otrzyma 19 projektów, w tym przedsięwzięcia autorstwa ArcelorMittal Poland i spólki Celsa ,,Huta Ostrowiec''. Wśród wybranych przez NCBR inwestycji znajdują się m.in. prace nad: technologią obróbki cieplnej poprawiającej jakość produktów kutych dedykowanych do pracy w ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych dla przemysłu energetycznego, technologią wytwarzania kształtowników nowej generacji dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego oraz nowatorskimi, bezpiecznymi szynami kolejowymi. Realizowany przez NCBR program sektorowy INNOSTAL ma na celu zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego przemysłu stalowego w perspektywie do 2026 r. Skierowany do firm i ich konsorcjów jest jednym z ośmiu programów sektorowych uruchomionych przez NCBR w br. INNOSTAL powstał na wniosek Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Poza zwiększeniem liczby innowacji w sektorze stalowym ma się też przyczynić do zmniejszenia negatywnego oddziaływania firm z tego sektora na środowisko naturalne. Chodzi m.in. o ograniczenie zużycia energii w produkcji metali. Mają też powstać nowe technologie produkcji stopów oraz recyklingu.

Z korzyścią dla ogółu

- Umożliwiamy i wspieramy rozwój sektora stalowego w oparciu o efekty prac badawczo-rozwojowych. Wspólnie z przedsiębiorcami stawiamy cele, których realizacja przyniesie korzyści nie tylko tej branży, ale i całemu społeczeństwu. Opracowane dzięki środkom z programu INNOSTAL technologie i rozwiązania przełożą się zarówno na wyższą jakość produkcji, jak i lepszą jakość życia Polaków - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Polskie huty i firmy z branży stalowej trzeba unowocześnić korzystając z efektów pracy naukowców. W pierwszym konkursie programu INNOSTAL przeznaczyliśmy na ten cel ponad 130 mln zł, a planujemy ogłoszenie trzech kolejnych konkursów - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Dzięki temu nasze firmy będą produkowały dużo nowocześniejsze, konkurencyjne cenowo produkty, w bardziej przyjazny środowisku sposób. Opracowane technologie znajdą zastosowanie m.in. w przemyśle kolejowym, budowlanym, energetyce i przemysłowym recyklingu – tłumaczy wicepremier.

Kolejne konkursy

Tak jak zapowiada Gowin w INNOSTAL-u planowane są jeszcze trzy konkursy. Najbliższy z budżetem 95 mln zł NCBR ma ogłosić w trzecim kwartale 2017 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA