fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Eurodotacje 2016

Jak skorzystać z Bazy Usług Rozwojowych

Archiwum
Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem z usług rozwojowych, w tym szkoleniami, powinni zapoznać się bliżej z Bazą Usług Rozwojowych, prowadzoną przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości

Baza Usług Rozwojowych (wcześniej był to Rejestr Usług Rozwojowych) to bezpłatne narzędzie informatyczne finansowane z programu operacyjnego „Wiedza edukacja rozwój" dostępne pod adresem: www.usługirozwojowe.parp.gov.pl. Baza umożliwia znalezienie i skorzystanie z zarejestrowanych w niej różnych usług rozwojowych takich jak: szkolenia, doradztwo, coaching, mentoring, e-learning czy studia podyplomowe, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, ale nie tylko. Baza umożliwia dostawcom usług darmową prezentację ich ofert szerokiemu gronu odbiorców. W bazie może się znaleźć każda firma (również jednoosobowa), która świadczy usługi w zakresie edukacji i rozwoju. Jak się w niej znaleźć jeśli jest się przedsiębiorcą lub oferującym usługi?

Kilka kroków

Krok 1. Wejdź na stronę uslugirozwojowe.parp.gov.pl i załóż konto. Rejestracja trwa krócej niż dwie minuty i wymaga podania tylko podstawowych danych oraz numeru PESEL. Jest to krok wspólny dla przedsiębiorców i podmiotów oferujących usługi rozwojowe.

Krok 2. Utwórz profil w ramach konta i zarządzaj usługami rozwojowymi. Można stworzyć dwa profile. Pierwszy z nich to „Uczestnik instytucjonalny". To profil przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców/pracodawców, którzy chcą delegować swych pracowników do udziału w wybranej usłudze. Założenie profilu umożliwia ich delegowanie oraz ocenę usługi po jej zakończeniu. Ocena będzie widoczna dla innych użytkowników, co pozwoli wybrać im najlepsze usługi.

Profil drugi to „Podmiot świadczący usługę rozwojową". To profil przeznaczony wyłącznie dla użytkowników, którzy zamierzają rejestrować usługi rozwojowe. Utworzenie profilu wymaga spełnienia dodatkowych kryteriów określonych w karcie podmiotu. Założenie profilu umożliwia: rejestrację usług rozwojowych i ocenę usługi po jej zakończeniu.

Aktualizacja danych

Baza Usług Rozwojowych jest kontynuacją Rejestru Usług Rozwojowych dlatego podmioty dotychczas zarejestrowane w rejestrze z możliwością świadczenia usług, na które przedsiębiorcy mogą pozyskać dofinansowanie usług Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KSU) mają czas do 10 października br. na aktualizację swych danych już w bazie. Jeśli podmiot nie uaktualni danych w tym terminie utraci możliwość świadczenia usług w ramach KSU za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych.

Z bazy mogą też korzystać osoby prywatne. Wystarczy wejść na stronę usługirozwojowe.parp.gov.pl i zapoznać się z informacjami na temat usług dostępnych w bazie. Interesujące nas usługi można łatwo porównać i zobaczyć ich oceny wystawione przez osoby, które już z nich skorzystały. Po wyborze oferty należy skontaktować się bezpośrednio z podmiotem świadczącym usługę.

Motor zmian

Swoją ofertę w Bazie Usług Rozwojowych mogą zarejestrować wszystkie podmioty, które spełnią określone warunki, również te firmy, które nie oferują usług dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Firmy, które zarejestrują swe usługi w bazie będą mogły za darmo prezentować swoje oferty szkoleniowe szerokiemu gronu odbiorców.

Według danych z raportu „Polski rynek pracy - wyzwania i kierunki działań" Bilansu Kapitału Ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jedynie 25 proc. pracodawców szkolących swoich pracowników to przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Większość stanowią duże i uznane na rynku firmy, dla których wspieranie rozwoju pracowników to naturalny etap procesu umacniania swojej pozycji. Jednym z motorów zmiany tendencji niskiego poziomu uczestnictwa MŚP w programach szkoleniowych ma być właśnie Baza Usług Rozwojowych.

Co ważne, system oceny szkoleń i usług doradczych umożliwi tworzenie rankingów, które pomogą w wyborze rzetelnych i najlepszych firm szkoleniowych. W ten sposób przedsiębiorcy będą mieli wpływ na dostawców usług oraz na jakość oferowanych przez nich szkoleń i usług doradczych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA