fbTrack

Euro 2016

Euro 2016: Niemcy-W這chy 1:1, karne 6:5

AFP
Niemcy awansowali do p馧fina逝 Euro 2016 pokonuj鉍 w rzutach karnych W這ch闚 6:5 (w regulaminowym czasie gry i po dogrywce by這 1:1). W konkursie jedenastek Niemcy nie wykorzystali trzech karnych, a W這si - czterech.

Pi趾arze uczcili przed meczem minut ciszy ofiary zamachu Daesh w stolicy Bangladeszu.

Niemcy ju w pierwszej minucie podeszli pod pole karne W這ch闚 - pi趾 w pole karne wrzuca z lewej strony Hector, ale w powietrzu w polu karny dominowali w這scy obro鎍y.

Dru篡na mistrz闚 wiata od pocz靖ku dominowa豉 jeli chodzi o posiadanie pi趾i. W這si rozpocz瘭i g喚boko cofni璚i. To jednak W這si pierwsi doczekali si rzutu ro積ego - niewiele jednak z niego wynik這.

W 4. minucie W這si oddali pierwszy strza na niemieck bramk - uderza Giaccherini, jego strza zablokowa jednak Boateng.

Kolejne minuty to ataki Niemc闚, kt鏎zy w 8. minucie doczekali si pierwszego rzutu ro積ego. Oezil zagra kr鏒ko do Kroosa, ten poda do Kimmicha, a obro鎍a dorodkowa z lewej strony w pole karne - Niemcy przekonali si jednak, 瞠 nie jest 豉two wygra pojedynek w powietrzu z w這skimi defensorami. Kolejne ataki Niemc闚 za ka盥ym razem przerywa kt鏎y z w這skich obro鎍闚 lub pomocnik闚.

W 13. minucie w pozornie niegronej sytuacji kontuzji dozna Sami Khedira, kt鏎y zasygnalizowa, 瞠 nie b璠zie m鏬 kontynuowa spotkania. Minut pniej W這si wykorzystali fakt, 瞠 Niemcy grali w "10" i podeszli pod niemieckie pole karne, co zako鎍zy這 si kompletnie niegronym strza貫m Florenziego.

W 15. minucie Khedir zast雷i Schweinsteiger. Rezerwowy przej像 od Manuela Neuera kapita雟k opask.

W 19. minucie Hummels pos豉 wietn pi趾 z g喚bi pola w sam rodek pola karnego, gdzie by Gomez, ale napastnik nie zdo豉 opanowa pi趾i.

W 26. minucie pi趾a zatrzepota豉 we w這skiej siatce - Hummels popisa si kolejn doskona章 wrzutk w pole karne, tam do g堯wki wyskoczy Schweinsteiger i pewnym strza貫m pokona Buffona. S璠zia zasygnalizowa jednak, 瞠 Niemiec przy wyskoku wspiera si na w這skim obro鎍y - gol nie zosta uznany.

W 30. minucie Kimmich nie upilnowa na prawym skrzydle De Sciglio, ten wpad w pole karne i pos豉 pi趾 w kierunku Giaccheriniego, ale ten przegra pojedynek z niemieckim obro鎍.

Pierwsza po這wa up造wa豉 pod znakiem walki - kiedy tylko jedna z dru篡n zbli瘸豉 si pod pole karne drugiej, trafia豉 na mur w defensywie, kt鏎y by nie do przejcia. Neuer i Buffon praktycznie nie mieli okazji, by wykaza si swoimi umiej皻nociami (jeli nie liczy nieuznanego gola Schweinsteigera). Pierwsze p馧 godziny gry to klasyczne, pi趾arskie szachy.

W 36. minucie o swoim nietypowym stylu gry przypomnia Neuer, kt鏎y wybieg za pole karne i zast雷i prawego obro鎍 uprzedzaj鉍 Edera i zatrzymuj鉍 grony atak.

W 40. minucie 豉dn, szybk akcj przeprowadzili Niemcy - Hector zagra do Kroosa, ten znalaz na prawym skrzydle Kimmicha, obro鎍a Bayernu Monachium natychmiast wrzuci pi趾 w pole karne, a tam, tym razem, pojedynek g堯wkowy wygra Mario Gomez, ale uderzy niecelnie.

Chwil pniej na lewym skrzydle przej像 pi趾 Hummels, dogra przed pole karne do Hectora, ten skiksowa, ale pi趾a trafi豉 do Muellera. Napastnik Bayernu Monachium nie zdo豉 jednak odda gronego strza逝.

W 42. minucie prowadzi mogli W這si - Bonucci pos豉 kilkudziesi璚iometrowe podanie na lewe skrzyd這 do Giaccheriniego, ten wstrzeli pi趾 w pole karne, ale tam nie by這 nikogo, kto m鏬豚y dostawi nog i skierowa j do niemieckiej bramki. Pi趾a trafi豉 przed pole karne do Sturaro, ten hukn像 od razu - ale pi趾a, po nodze jednego z obro鎍闚, wysz豉 na rzut ro積y.

W pierwszej po這wie wynik si ju nie zmieni - po niezbyt emocjonuj鉍ych 45 minutach Niemcy remisowali z W這chami 0:0.

Pierwsz po這w dobrze podsumowa Olivier Kahn:

Drug po這w obie dru篡ny rozpocz窸y bez zmian w sk豉dach.

W 47. minucie du穎 miejsca na lewym skrzydle mia Giaccherini. W這ch podci鉚n像 pi趾 pod pole karne i pr鏏owa dogra do stoj鉍ego w szesnastce Edera, ale nie zako鎍zy這 si to powodzeniem.

W 53. minucie Niemcy mieli doskona章 okazj do strzelenia gola. Gomez otrzyma prostopad貫 podanie w polu karnym, mia problem z opanowaniem pi趾i i ostatecznie zostawi j Muellerowi, a ten gronie uderzy na bramk, ale tor lotu pi趾i zmieni Florenzi, dzi瘯i czemu futbol闚ka wysz豉 na rzut ro積y. Chwil pniej z dystansu strzela Boateng - pi趾a przesz豉 jednak nad poprzeczk.

W 61. minucie zn闚 w pole karne wpad Giaccherini, zn闚 dorodkowa i zn闚 nie prze這篡這 si to na zagro瞠nie dla bramki Neuera.

W 65. minucie by這 1:0 dla Niemc闚! Akcj zacz像 Neuer, lewym skrzyd貫m poci鉚n像 Gomez, ogra obro鎍, poda w pole karne do Hectora, ten zagra wzd逝 bramki do Oezila, a pomocnik reprezentacji Niemiec nie mia problemu z pokonaniem Buffona!

Bramka doda豉 skrzyde Niemcom. W 67. minucie Oezil prostopad造m podaniem pos豉 pi趾 do Gomeza, ten wpad w pole karne, zbieg jednak za bardzo w bok, ale aby ratowa sytuacj pr鏏owa zaskoczy Buffona strza貫m pi皻. Buffon odbi jednak pi趾 nogami.

W 71. minucie z boiska zszed Gomez, a zast雷i go Julian Draxler.

W 73. minucie po dorodkowaniu z lewej strony wreszcie do strza逝 doszed Pelle - ale uderzy niecelnie.

W 76. minucie W這si wykonywali rzut ro積y. Nie wykonali go najlepiej, ale po wybiciu niemieckich obro鎍闚 w pole karne Neuera posz豉 kolejna wrzutka, a Jerome Boateng, skacz鉍 do pi趾i, zagra pi趾 r瘯. S璠zia nie zawaha si, wskaza na rzut karny, a jedenastk na gola zamieni Bonucci, cho Neuer wyczu jego intencje.

By to pierwszy gol stracony przez Niemc闚 na Euro 2016.

W 80. minucie z gron kontr wyszli W這si, Eder wpad w pole karne, zagra do Pelle, ale wszystko sko鎍zy這 si wy章cznie na rzucie ro積ym.

W 85. minucie z boiska zszed Florenzi - zast雷i go Darmian.

W ko鎍闚ce spotkania 鄴速 kartk zobaczy Hummels, co oznacza, 瞠 zawodnik ten b璠zie musia pauzowa w kolejnym meczu.

W 90. minucie w pole karne Buffona sz這 dorodkowanie za dorodkowaniem, ale Chiellini i sp馧ka za ka盥ym razem wyjaniali sytuacj.

Do ko鎍a meczu wynik si ju nie zmieni, a to oznacza這 konieczno rozegrania dogrywki!

W 91. minucie w rodku pola, przy wyprowadzaniu akcji przez Niemc闚, Pelle sfaulowa Boatenga, za co zobaczy 鄴速 kartk eliminuj鉍 go z kolejnego spotkania na Euro.

W 95. minucie po odegraniu Edera do sytuacji strzeleckiej doszed Pelle - ale uderzy obok s逝pka.

Pi耩 minut pniej wreszcie strza na bramk Buffona oddali Niemcy - uderzenie Muellera z dystansu zosta這 jednak zablokowane. Z kolei w 101. minucie - r闚nie z dystansu - Buffona pr鏏owa pokona Boateng, r闚nie i to uderzenie by這 jednak niecelne.

W pierwszej po這wie dogrywki wida by這, 瞠 obie dru篡ny troszcz si przede wszystkim o to, by nie straci kolejnej bramki. Po 15 minutach dogrywki wci嘀 by這 1:1.

W 106. minucie, po d逝gim rozegraniu pi趾i przez Niemc闚, niepewnie interweniowa Barzagli, a Draxler, stoj鉍 ty貫m do bramki, pr鏏owa zaskoczy Buffona - strzeli jednak nad poprzeczk. Chwil pniej Edera zast雷i Insigne.

W 108. minucie Niemcy wyszli z szybk kontr, Draxler podci鉚n像 pi趾 pod pole karne, ale zagra za mocno do Muellera, kt鏎y zosta wyrzucony poza obr瑿 pola karnego. Chwil pniej strza逝 z dystansu pr鏏owa Schweinsteiger - uderzenie by這 jednak bardzo niecelne.

W 112. minucie swoj szanse mia Insigne - uderzy jednak wprost w Neuera. W 115. minucie Niemcy mieli rzut wolny z prawej strony pola karnego. W momencie dorodkowania w polu karnym pad po starciu z w這skim obro鎍 Boateng - s璠zia nie odgwizda jednak karnego - oceni, 瞠 konieczne jest powt鏎zenie rzutu wolnego.

W 119. minucie po podaniu Pelle na bramk p璠zi Insigne - sko鎍zy這 si jednak tylko na strachu dla Niemc闚.

W pierwszej serii rzut闚 karnych pewnie strzelali Insigne i Kroos. W drugiej najpierw przestrzeli Zaza, a potem karnego Mueller obroni Buffon!

Trzecia seria to pewne trafienie Barzagliego, a chwil pniej Oezil zamiast bramk trafi w s逝pek!

Chwil pniej by ju jednak znowu remis - najpierw Pelle uderzy niecelnie, a potem Draxler pokona Buffona!

W pi靖ej serii do pi趾i podszed Bonucci, uderzy przy s逝pku, ale uderzenie odbi Neuer! Ale chwil pniej Schweinsteiger, zamiast zapewni Niemcom awans do p馧fina逝 strzeli wysoko nad bramk!

Sz鏀ta seria - swoje jedenastki pewnie wykorzystali Giaccherini i Hummels 3:3.

W si鏚mej serii najpierw pewnie trafi Parolo, a potem skutecznie uderzy Kimmich - 4:4.

W 鏀mej serii De Sciglio uderzy bardzo mocno, pi趾a odbi豉 si od poprzeczki, ale wpad豉 do bramki. Chwil pniej gola z karnego strzeli Boateng - 5:5.

Rozstrzygni璚ie przysz這 w dziewi靖ej serii - najpierw Darmian le wykona rzut karny i Neuer zatrzyma pi趾, a potem Hector, cho jego intencje wyczu Buffon, pokona bramkarza W這ch - 6:5 dla Niemc闚 i to oni zagraj w p馧finale!

Przed meczem:

Mecz dru篡n, kt鏎e po cztery razy zdoby造 mistrzostwo wiata, zapowiada si jako szlagier 獞ier熠ina堯w Euro 2016 we Francji. Niemcy zechc prze豉ma w這sk kl靖w w wielkich imprezach i w dziewi靖ym podejciu - w sobot w Bordeaux - odnie pierwsze zwyci瘰two.

Reprezentacja Italii ju kilka razy stan窸a Niemcom na drodze do wielkich sukces闚. W 1970 roku pokona豉 ich po dogrywce w p馧finale mistrzostw wiata, 12 lat pniej wygra豉 z nimi w finale mundialu, a w 2006 roku zwyci篹y豉, tak瞠 po dogrywce, w p馧finale M, kt鏎ych w dodatku Niemcy by造 organizatorem. Z kolei cztery lata temu mecz w Warszawie w p馧finale ME zako鎍zy si wynikiem 2:1 dla "Squadra Azzurra". - Nigdy nie pokonalimy W這ch闚 w wielkim turnieju. Nadszed czas, by to wreszcie zrobi - przyzna selekcjoner Joachim Loew, kt鏎ego zdaniem w sobot zagraj przeciw sobie dwa najlepsze jak dotychczas zespo造 ME.

Trener aktualnych mistrz闚 globu nie ukrywa, 瞠 gra W這ch闚, nie tylko w 獞ier熠inale z Hiszpani (2:0), zrobi豉 na nim wra瞠nie. - wietnie zacieniaj pole gry, imponuj w pojedynkach "jeden na jeden", taktycznie - jak zwykle - s przygotowani perfekcyjnie" - oceni.

W這ska jedenastka, pozbawiona - mo瞠 z wyj靖kiem wiecznie m這dego bramkarza Gianluigiego Buffona - wielkich gwiazd, w豉nie w strategii i organizacji gry upatruje szans na sukces w ME. Jak podkrelaj trener Antonio Conte i zawodnicy, w豉nie perfekcyjna taktyka, przygotowywana za ka盥ym razem pod k靖em danego rywala, pozwala zapomnie o kadrowych niedostatkach i ubytkach. - Ci篹ko zapracowalimy na dotychczasowe sukcesy we Francji i nie zamierzamy na tym poprzesta. Zaj璚ia na boisku uzupe軟iamy seansami wideo, analizami gry swojej i rywali. Robimy wszystko, by jak najlepiej si przygotowa do ka盥ego spotkania, tak瞠 tego z Niemcami - zaznaczy pomocnik Mattia De Sciglio. Jak doda, si豉 Italii tkwi w kolektywie, ale... "pressing, wygrane pojedynki indywidualne i szybkie przejcie do ataku - to nasza najkr鏒sza recepta na zwyci瘰two; r闚nie z mistrzami wiata".

W sobot prawdopodobnie ponownie w sk豉dzie "Azzurrich" zabraknie Daniele De Rossi, Antonio Candrevy, kt鏎y s kontuzjowani, oraz pauzuj鉍ego za kartki Thiago Motty. Niemieccy pi趾arze staraj si nie myle o niepowodzeniach z przesz這ci, a wol skupia si na teraniejszoci. Jeli wspominaj jaki mecz, to towarzyski z marca tego roku, kt鏎y wygrali 4:1, odnosz鉍 pierwsze od 21 lat zwyci瘰two z odwiecznym rywalem. Mened瞠r reprezentacji Olivier Bierhoff przyzna jednak, 瞠 spotkanie z Monachium nale篡 "zresetowa z pami璚i". - Na przebieg meczu sobotniego nie b璠zie ono mia這 瘸dnego wp造wu - doda.

Pomocnik Toni Kroos podkreli, 瞠 nie odczuwa "w這skiej traumy". - Nie myl z przera瞠niem o meczu z W這chami, cho wiem, 瞠 nigdy z nimi nie wygralimy w wielkiej imprezie. Pora to zmieni. Na pewno b璠ziemy dobrze przygotowani, wi璚 jestem optymist - przyzna gracz Realu Madryt.

Nawi頊ania do z貫j passy z zespo貫m Itali uci像 kr鏒ko szef niemieckiej federacji Reinhard Grindel: "Ka盥a seria kiedy si ko鎍zy".

Kibice, kt鏎zy zasi鉅 na trybunach stadionu w Bordeaux, nie powinni si spodziewa gradu goli. Podstawowi bramkarze obu ekip w Euro 2016 pozostaj niepokonani - 30-letni Manuel Neuer nie puci gola w czterech wyst瘼ach, a osiem lat starszy Gianluigi Buffon zachowa czyste konto w trzech spotkaniach, w kt鏎ych gra. - To kapitanowi i g堯wne postaci swoich dru篡n, a ich bramkarskie style r騜ni si nieznacznie - opisa obu odpowiadaj鉍y za szkolenie bramkarzy w niemieckiej kadrze Andreas Koepke, mistrz Europy z 1996 roku.

S璠zi sobotniego meczu b璠zie W璕ier Viktor Kassai, kt鏎y ju we Francji prowadzi mecz W這ch闚 (ze Szwedami 1:0). Na arbitra technicznego UEFA wyznaczy豉 Szymona Marciniaka.

r鏚這: PAP/ rp.pl