Polska blisko 1/8 finału Euro!

Polska zremisowała z Niemcami 0:0 w swoim drugim meczu na Euro 2016. Dzięki temu punktowi biało-czerwoni bardzo zbliżyli się do awansu do 1/8 finału. Remis w meczu Polska-Niemcy oznacza też, że szans na awans nie mają już Ukraińcy.

Aktualizacja: 16.06.2016 23:45 Publikacja: 16.06.2016 14:31

Pierwsza połowa minuta po minucie:

Spotkanie rozpoczęli Niemcy. Pierwsze minuty to dość spokojna gra Polaków, którzy nie kwapią się do szybkich ataków. W 2. minucie podejmują jednak taką próbę - wychodzącego ze swojej połowy Milika taktycznie fauluje Khedira, za co dostaje żółtą kartkę.

W 3. minucie zrobiło się groźnie pod polem karnym. Draxler ograł na prawym skrzydle Piszczka, dośrodkował, ale Goetze głową uderzył ponad bramką.

Wraz z upływem kolejnych minut Polacy zaczynają bronić się coraz głębiej. W 5. minucie mocno i niecelnie z dystansu uderza Hector. Polacy próbują wyprowadzać kontrataki, ale są niedokładni. Za często też w łatwych sytuacjach zagrywają niecelnie.

W 10. minucie po ładnej wymianie piłek między Krychowiakiem, Mączyńskim i Błaszczykowskim ten ostatni zagrał do przodu do Lewandowskiego, który stał jednak na minimalnym spalonym. Szkoda - akcja zapowiadała się dobrze.

W 14. minucie Lewandowski pod linią boczną odebrał piłkę Hummelsowi i pognał na bramkę Niemiec. Próbował dograć do Grosickiego w polu karnym, ale skrzydłowego uprzedził Boateng.

Chwilę później Mueller ograł Łukasza Piszczka w bocznej strefie boiska, następnie dograł w pole karne do Toniego Kroosa, ale ten, na nasze szczęście, nie trafił w bramkę. Było groźnie.

W 17. minucie lewym skrzydłem szarpnął Grosicki, próbował wrzucić piłkę w pole karne, ale futbolówka wyszła za linię końcową.

Ok. 20 minuty Polska wyraźnie przesunęła się do przodu. Najpierw z ok. 18 metrów próbował uderzyć Lewandowski, ale jego strzał został zablokowany, potem znów szarżę lewą stroną przeprowadził Grosicki. Przez kilka minut Polacy nie schodzą z połowy reprezentacji Niemiec.

W 25. minucie stratę w środku pola zaliczył Glik, ale na szczęscie Niemcy tego nie wykorzystali. Chwilę później Polacy znów ruszyli prawym skrzydłem - ale jak an razie Niemcy skutecznie rozbijają polskie ataki. Tak stało się też po kolejnej wymianie piłek między Piszczkiem i Błaszczykowskim, po której piłka wyszła na rzut rożny.

W kolejnych minutach znów pod polską bramkę zaczęli przesuwać się Niemcy. Drużyna mistrzów świata atakuje głównie swoją lewą stroną, gdzie bardzo aktywny jest Draxler. Niemcom nie udało się jednak żadnego z jego rajdów zamienić na groźną sytuację.

W 33. minucie zatrzymany przez polskich obrońców atak, zaczął zamieniać się w kontratak - ale Grzegorz Krychowiak po starciu z Oezilem padł na ziemię. Sędzia uznał to za faul taktyczny i ukarał Niemca żółtą kartką. Polacy znów grają cofnięci, ale bardzo uważnie grają w obronie.

W 38. minucie Jakub Błaszczykowski ładnie szukał dośrodkowaniem Lewandowskiego i Milika w polu karnym, ale niestety żadnego z nich tam. Chwilę później Milik miał okazję wyjść sam na sam z Neurem, ale za szybko wystartował do podania z głębi pola i sędzia odgwizdał spalonego.

W 42. minucie znów groźna akcja Niemców lewym skrzydłem, ale dośrodkowanie w pole karne ofiarnie zablokował Pazdan. Chwilę później sprzed pola karnego z woleja próbował uderzać Khedira - ale jego strzał był bardzo niecelny.

W 45. minucie żółtą kartką ukarany został Mączyński.

UEFA na Twitterze chwali grę Polski w obronie. Niemcy nie oddali celnego strzału na bramkę Fabiańskiego!

Druga połowa minuta po minucie:

Druga połowa zaczęła się od mocnego uderzenia - po dośrodkowaniu Grosickiego piłka spadała w polu karnym tuż przed Arkadiuszem Milikiem - ten jednak nie zdołał dosięgnąć jej głową! Chwilę później pierwszy celny strzał na bramkę oddali Niemcy - Goetze był przed Fabiańskim, ale strzelił wprost w niego.

Akcja natychmiast przeniosła się pod niemiecką bramkę - Jędrzejczyk dogrywał w pole karne, ale tam niemieccy obrońcy przecięli dośrodkowanie.

W 51. minucie lewym skrzydłem Piszczek wypuścił Lewandowskiego, kapitan reprezentacji Polski za bardzo wypuścił sobie jednak piłkę i Hummels zdołał wybić mu ją wślizgiem.

W 54. minucie ładną akcję rozpoczął Lewandowski, zagrał na lewe skrzydło do Grosickiego, ten podał w pole karne do Jędrzejczyka, ale lewy obrońca reprezentacji nie zdołał celnie dośrodkować - piłka po nodze obrońcy wyszła na rzut rożny. Po rzucie rożnym Niemcy wyprowadzili kontrę, zatrzymaną taktycznym faulem przez Grosickiego - Polak zobaczył żółtą kartkę.

W 57. minucie 25 metrów przed polem karnym sfaulowany został Grzegorz Krychowiak. Piłkę z rzutu wolnego uderzył po sprytnym rozegraniu z Lewandowskim Arkadiusz Milik - strzał był mocny, ale minimalnie niecelny! Tym rozegraniem Polacy zaskoczyli Niemców. Chwilę później w pole karne wpadł Robert Lewandowski, ale piłkę spod nóg wybił mu Boateng.

W 65. minucie niecelnie z dystansu uderzał Toni Kroos. Chwilę później Goetzego zmienił Andre Schuerrle. Po szybkiej akcji Polaków, która nastąpiła chwilę później Krychowiak prostopadłym podaniem próbował uruchomić Grosickiego - podanie było jednak odrobinę zbyt mocne. W 66. minucie za faul na Miliku żółtą kartkę zobaczył Boateng.

W 67. minucie powinno być 1:0 dla Polski. Piękną kontrę rozpoczął Lewandowski, zagrał do Milika, ten w polu karnym przepuścił do Grosickiego, Grosicki znalazł w polu karnym Lewandowskiego, a ten... nie trafił w piłkę.

Chwilę później mogło być też 0:1. Oezil znalazł się dobrze w polu karnym i huknął na bramkę - na posterunku był jednak fabiański, który wyciągnął się jak struna i musnął palcami piłkę.

Przy okazji przypomnijmy co o polskich bramkarz mówił w #RZECZoPOLITYCE Radosław Majdan:

W 71. minucie za Draxlera wchodzi Mario Gomez. Cztery minuty później Krzysztofa Mączyńskiego zastąpił Tomasz Jodłowiec.

W 77. minucie z lewej strony polskiego pola karnego piłkę stracił Kamil Grosicki - Niemcy natychmiast ruszyli na bramkę Fabiańskiego, ale bezbłędni dziś Glik z Pazdanem wyjaśnili sytuację.

W 79. minucie na boisko za żegnanego burzą braw Jakuba Błaszczykowskiego wszedł Bartosz Kapustka. Od kilku minut do ataku ruszyli Niemcy - Pazdan i Glik są jednak bardzo uważni.

W 83. minucie po zagraniu ręką Boatenga z prawej strony pola karnego rzut wolny wykonywał Kamil Grosicki, który zdecydował się na strzał z ostrego kąta - ten był jednak niecelny.

W 85. minucie w pole karne Polaków wpadł Hoewedes i kiedy już zastanawiał się czy strzelać, czy dogrywać do Gomeza - jak spod ziemi wyrósł przed nim Michał Pazdan. Rozgrywający świetny mecz obrońca Legii i tym razem się nie pomylił.

W 87. minucie ostatnia zmiana w reprezentacji Polski - Kamila Grosickiego zastępuje Sławomir Peszko.

Ostatnie minuty to już frontalne natarcie Niemców. Kibice, by dodać otuchy piłkarzom odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. W 92. minucie przy prawym narożniku boiska Oezila sfaulował Peszko, za co zobaczył żółtą kartkę. Do piłki podszedł Toni Kroos, który groźnie dośrodkował, ale Fabiański wypiąstkował piłkę. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie. Remis!

Przed meczem:

Ok. 19:45 poznaliśmy skład, w jakim Polacy zmierzą się z Niemcami. W bramce kontuzjowanego Wojciecha Szczęsnego zastąpił Łukasz Fabiański, do składu wrócił też Kamil Grosicki, a na ławce usiadł Bartosz Kapustka.

Polska: 22-Łukasz Fabiański - 20-Łukasz Piszczek, 15-Kamil Glik, 2-Michał Pazdan, 3-Artur Jędrzejczyk - 16-Jakub Błaszczykowski, 10-Grzegorz Krychowiak, 5-Krzysztof Mączyński, 11-Kamil Grosicki - 7-Arkadiusz Milik, 9-Robert Lewandowski.

Na długo przed meczem stadion zaczął zapełniać się polskimi kibicami

A my przypominamy co o szansach polskiej reprezentacji mówił w #RZECZoPOLITYCE Radosław Majdan

UEFA zapowiada mecz Polska-Niemcy jako pojedynek Roberta Lewandowskiego i Thomasa Muellera - kolegów klubowych z Bayernu Monachium

Los sprawił, że w XXI wieku reprezentacja Niemiec bardzo często staje na drodze Polaków. W mistrzostwach świata 2006 biało-czerwoni przegrali z gospodarzami mundialu 0:1, a dwa lata później - podczas Euro w Austrii i Szwajcarii - ulegli Niemcom 0:2.

Czas rewanżu nadszedł w październiku 2014 roku, gdy kadra, prowadzona już przez Adama Nawałkę, pokonała w Warszawie utytułowanego rywala 2:0. To zwycięstwo - pierwsze w historii nad Niemcami (wcześniej RFN) - "zbudowało" nową reprezentację Polski, która cały czas imponuje formą. Ciepłych słów pod adresem drużyny Nawałki nie zmieniła nawet porażka z Niemcami 1:3 we Frankfurcie (we wrześniu 2015). Biało-czerwoni, z wyjątkiem początku spotkania, walczyli wówczas jak równy z równym z gospodarzami.

- Znamy polski zespół bardzo dobrze z meczów kwalifikacyjnych. Oba spotkania przeciwko tej drużynie nie były łatwe - przyznał Jerome Boateng. Obrońca reprezentacji Niemiec jest klubowym kolegą Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium. - Polski zespół ma kilku utalentowanych napastników, nie tylko Lewandowskiego. Z Robertem znamy się bardzo dobrze, ale nie sądzę, żeby któryś z nas mógł to wykorzystać na swoją korzyść - dodał Boateng.

Mistrzostwa we Francji dla obu zespołów zaczęły się bardzo dobrze. Polska pokonała Irlandię Północną 1:0, odnosząc pierwsze zwycięstwo w historii mistrzostw Europy, a drużyna Joachima Loewa wygrała z nieobliczalną i zawsze solidną Ukrainą 2:0. Zwycięzcy tych spotkań są już bardzo blisko awansu do 1/8 finału. - Nie ma czegoś takiego jak cel minimum, czyli wyjście z grupy. Nikt w naszym gronie o tym nie mówi. Po prostu chcemy zaprezentować się jak najlepiej w każdym kolejnym meczu i go wygrać. Teraz czekają na nas mistrzowie świata. Oczywiście znam ich klasę, ale Polskę stać na to, żeby pokusić się o trzy punkty - powiedział Jakub Wawrzyniak.

Doświadczony obrońca trzykrotnie grał przeciwko reprezentacji Niemiec (dwa razy towarzysko) i żadnego z tych spotkań nie przegrał. W niedzielnym meczu z Irlandią Północną siedział na ławce rezerwowych.

Przed turniejem nie brakowało kłopotów w obu ekipach. Niemcy nie mogli zabrać na Euro 2016 kontuzjowanych Ilkaya Guendogana, Marco Reusa i Antonio Ruedigera, a nie w pełni sprawni przyjechali lider defensywy Mats Hummels i kapitan Bastian Schweinsteiger. Pierwszy w ogóle nie zagrał z Ukrainą, zaś drugi wszedł w końcówce meczu (po chwili zdobył bramkę).

Niewykluczone, że Joachim Loew wystawi taki sam skład jak w pierwszym spotkaniu. Podobnie robił w czterech poprzednich wielkich turniejach. Znak zapytania dotyczy głównie ewentualnego występu Hummelsa.

Polacy przyjechali do Francji bez Macieja Rybusa i Pawła Wszołka. Przez pierwsze dni uraz stawu skokowego leczył Kamil Grosicki (zagrał w końcówce spotkania z Irlandią Północną), a w niedzielnym meczu kontuzji uda doznał Wojciech Szczęsny, który nie będzie mógł wystąpić w meczu z Niemcami. W pełni sprawny jest już natomiast Grosicki, co sprawia, że Nawałka ma kłopoty bogactwa. 19-letni Bartosz Kapustka, który zastąpił w Nicei podstawowego skrzydłowego reprezentacji, spisał się bardzo dobrze.

- Na pewno chcę grać w każdym meczu, ale to jest naturalna selekcja trenera. Jeśli chodzi o naszą pozycję na boisku, każdy wie, ile "Grosik" zrobił dla tej reprezentacji, jak jest ważnym zawodnikiem. Czy wejdę z ławki, czy zagram od początku, chcę dać drużynie jak najwięcej - powiedział Kapustka przed meczem z Niemcami.

Niemcy - Polska

Niemcy: 1-Manuel Neuer - 4-Benedikt Hoewedes, 17-Jerome Boateng, 5-Mats Hummels, 3-Jonas Hector - 6-Sami Khedira, 18-Toni Kroos - 13-Thomas Mueller, 8-Mesut Oezil, 11-Julian Draxler (71. Mario Gomez) - 19-Mario Goetze (66. Andre Schuerrle).

Polska: 22-Łukasz Fabiański - 20-Łukasz Piszczek, 15-Kamil Glik, 2-Michał Pazdan, 3-Artur Jędrzejczyk - 16-Jakub Błaszczykowski, 10-Grzegorz Krychowiak, 5-Krzysztof Mączyński (75. Tomasz Jodłowiec), 11-Kamil Grosicki (87. Sławomir Pieszko) - 7-Arkadiusz Milik, 9-Robert Lewandowski.

Żółte kartki: Khedira, Oezil, Boateng (Niemcy), Mączyński, Grosicki, Peszko (Polska)

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto