Energetyczna spółka szacuje pozytywny wpływ tej decyzji na ok. 110 mln zł w 2018 roku, a w pozostałym okresie obowiązywania umów na ok. 2,1 mld zł. Ta kwota wynika z wejścia w życie poselskiej nowelizacji ustawy o OZE z lipca br.

- Powyższe wyliczenia opierają się na założeniu wolumenu sprzedaży detalicznej na poziomie roku 2016 (19 TWh) oraz poziomu jednostkowej opłaty zastępczej w całym okresie obowiązywania umów w wysokości 43 zł/MWh – napisano w komunikacie giełdowych spółki.

Zarząd spółki Energa-Obrót podjął uchwały o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych, których przedmiotem ma być ustalenie nieistnienia stosunków prawnych, jakie miały powstać wskutek zawarcia przez spółkę zależną z wytwórcami energii z OZE 22 ramowych umów.

Jak dodano, zarząd podjął decyzję o zaprzestaniu realizacji umów i o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych przeciwko kontrahentom, tj. podmiotom wytwarzającym energię elektryczną i sprzedającym spółce zależnej prawa majątkowe, oraz bankom - cesjonariuszom.

Zarząd spółki zależnej stanął na stanowisku, że umowy są nieważne z uwagi na okoliczność, że zobowiązywały one do zawierania umów sprzedaży praw majątkowych z pominięciem trybu przetargowego, przez co istnieje wysokie prawdopodobieństwo nieważności umów.