Operatorzy gazowych magistrali Ukrainy i Rumunii - Ukrtransgaz i Rumgaz podpisali porozumienie o połączeniu magistrali gazowych obu krajów w punkcie Orłowki-Isakcza na granicy obu państw, głosi komunikat Urktransgazu.

Nowa trasa pozwoli na przesył gazu z Ukrainy przez Rumunię do Bułgarii a także korzystanie z tzw. rewersu - przesyłu w odwrotnym kierunku gazu z Bułgarii i Rumunii na potrzeby Ukrainy. W przyszłości możliwy też będzie transport gazu z Ukrainy do Grecji.

Jak podaje ukraiński operator, wcześniej kierunek ten wykorzystywał Gazprom do trazytu gazu do Bułgarii. Jednak po wygaśnięciu umowy tranzytowej Ukraina i Rumunia zdecydowały nie odnawiać kontraktu z Rosjanami, ale połączyć siły zgodnie z rekomendacją i prawem Unii Europejskiej. W kwietniu prezydenci Ukrainy i Rumunii uzgodnili import gazu z Rumunii na Ukrainę. W czerwcu taki rewers Kijów uzgodnił z Sofią. Wszystkie kraje są przeciwne rozbudowie przez Gazprom i firmy z Niemiec, Austrii i Francji gazociągu północnego.

Także Komisja Europejska jako warunek zgody na Nord Stream 2 stawia utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. W 2014 r zmniejszył się on o 29,1 proc. do 59,4 mld m3; w 2015 r zwiększył o 8 proc. do 67,1 mld m3 a za pół roku 2016 wzrósł o 31 proc. rok do roku do 38 mld m3. To jednak wciąż niewiele biorąc pod uwagę możliwości ukraińskich magistrali - 130 mld m3 gazu rocznie.