Koncern poinformował, że skonstruował elementy wydzielające ciepło na potrzeby niemającego swojego odpowiednika w świecie projektu transportowo-energetycznego modułu na bazie jądrowego silnika. W 2018 r. Rosjanie przedstawią próbny egzemplarz reaktora jądrowego pracującego na potrzeby silnika kosmicznego.

Jak przypomina agencja Nowosti, projekt budowy jądrowego silnika kosmicznego jest prowadzony w Rosji od 2010 r. Główne zadanie to utrzymanie rosyjskiej dominacji w transporcie kosmicznym. Główne prace prowadzą wspólnie specjaliści z państwowych koncernów Rosatom i Roskosmos. Jak zapewniają - wyprodukowanie nowego silnika pozwoli na realizację szeregu programów kosmicznych w tym powrotu na Księżyc i badania odległych planet.

Rosatom to lider technologii jądrowych. Zajmuje pierwsze miejsce w liczbie jednocześnie budowanych siłowni jądrowych za granicą (buduje 31 reaktorów); drugie w zapasach uranu a trzecie w wielkości wydobycia tego kluczowego dla branży minerału. Koncern skupia 350 firm; w 2015 r miał przychody z zagranicznych projektów 6,3 mld dol., a portfel zamówień wynosi 110 mld dol. w ciągu najbliżej dekady.