Jak przypomina Business Insider Polska, kolejna edycja programu „Mój Prąd” zacznie się 1 lipca 2021 roku i potrwa do 20 grudnia 2021 roku (z możliwością przedłużenia) albo do wyczerpania środków.

Z dofinansowania można skorzystać tylko w przypadku przydomowych instalacji fotowoltaicznych o mocy między 2 a 10 kWp, zakończonych po 31 stycznia 2020 roku. Jak zapowiadał rząd, program ma zostać w tym roku poszerzony o dodatkowe ekologiczne rozwiązania, jak ogrzewanie domów z użyciem pomp ciepła, inwestycje w lokalne magazyny energii czy przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych.

W ubiegłym roku w ramach programu „Mój Prąd” można było uzyskać bezzwrotne dotacje o wartości do 5 tysięcy złotych, ale nie mogły one przekraczać 50 proc. inwestycji. W nowej edycji ta kwota może wzrosnąć, jako że program będzie finansowany także ze środków unijnych. Cały program „Mój Prąd” ma trwać do 2029 roku, a jego budżet sięga aż 103 mld zł.

Osoby prywatne, przedsiębiorcy i rolnicy zaineresowani instalacją fotowoltaiczną mogą skorzystać też z innych form dofinansowania, w tym programu rządowego „Czyste Powietrze”, a także lokalnych dotacji, ulgi podatkowej (termomodernizacyjna) czy pożyczek udzielanych na preferencyjnych warunkach.