fbTrack
REKLAMA

Energetyka

Fotowoltaika jako coraz istotniejsze źródło energii

Stan naszej planety pogarsza się z każdym rokiem. Statystyki są alarmujące. Efekt cieplarniany jest faktem. Czy możemy coś z tym zrobić? Jednym ze sposobów jest przeniesienie dawnych, szkodliwych przyzwyczajeń, do lamusa. Konieczna jest zmiana myślenia, polegająca na ukierunkowaniu energetyki w stronę Odnawialnych Źródeł Energii. Nie wszędzie jednak da się wykorzystać energię wiatrową czy wodną. Za to słońce świeci niemal w każdym zakątku globu. Coraz chętniej wybiera się więc fotowoltaikę.

Czym jest fotowoltaika?

Określeniem „fotowoltaika” najczęściej oznacza się metodę, należącą do Odnawialnych Źródeł Energii, polegającą na pobieraniu energii ze Słońca i przetwarzaniu jej na prąd. Taki sam jaki płynie w naszych gniazdkach. W kontekście zastosowania takiego systemu w obrębie gospodarstwa domowego zwykle stosuje się instalacje, umiejscawiane na dachach lub wolnych częściach działek. Konstrukcje takie oparte są o panele fotowoltaiczne, pobierające światło słoneczne oraz inwerter, przetwarzający energię z niego pochodzącą na energię elektryczną. Konsument może, ewentualne nadwyżki, odsprzedawać do zakładu energetycznego, stając się tym samym „prosumentem”.

Niezależnie jednak od końcowego efektu i ostatecznej decyzji, czy cały ten proces służyć ma wyłącznie wzbogaceniu o zieloną energię jedynie indywidualnego gospodarstwa domowego, czy być czymś na kształt narzędzia biznesowego, z całą pewnością innowacja ta należy do najbardziej nowoczesnych i korzystnych. Zarówno dla prywatnego portfela, jak i dla środowiska naturalnego.

Rozwiązanie takie jest szczególnie pożądane w czasach, w których racjonalnie myśli się o ekologii. Gdybyśmy zwizualizowali sobie miasteczko, w którym każdy ma na swoim dachu panele fotowoltaiczne i praktycznie trujące piece nie muszą w ogóle pracować, najprawdopodobniej byłoby to miejsce całkowicie pozbawione smogu. A zjawisko smogu jest przecież dokuczliwe dla wszystkich. Zbliża się zima, okres, w którym znów będzie ciężko znaleźć miejsce z nieprzekroczonymi normami jakości powietrza. Tylko od nas zależy ile jeszcze takich zim przed nami. Czy zaczniemy oddychać czystym powietrzem, czy nadal będziemy się dusić?

Wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych

W 2013 roku w PL pojawiły się pierwsze mikroinstalacje fotowoltaiczne. Było ich jedynie czterdzieści. Stosunkowo nowa technologia mogła początkowo odstraszać, jeśli chodzi o jej koszt. Na szczęście, od tamtego czasu, sytuacja uległa znaczącej poprawie. Już pod koniec 2017 odnotowano dwadzieścia osiem tysięcy mikroinstalacji w naszym kraju. W drugim kwartale 2018 odnotowano rekord: pięć tysięcy przyłączeń (pozostałe kwartały ok 3 500 każdy). Mimo tych imponujących liczb długa droga przed nami. Aby spełnić wymagania UE dotyczące udziału OZE w produkowaniu energii w danym kraju musimy jeszcze sporo zdziałać, bo w Polsce nie wygląda to najlepiej. Faktem jest jednak, że liczba instalacji fotowoltaicznych sukcesywnie rośnie. Powstają również farmy fotowoltaiczne, czyli bardziej rozbudowane systemy, na których można już konkretnie zarobić. W Niemczech, gdzie panują podobne warunki pogodowe, jak u nas, aż 15% energii pochodzi właśnie z fotowoltaiki.

Dlaczego coraz chętniej sięgamy po fotowoltaikę?

- W tej chwili jest łatwo dostępna. Po pierwsze tańsza niż na początku. Po drugie rynek oferuje wiele opcji. Coraz więcej profesjonalnych firm proponuje kompleksowe rozwiązania. Jednym z liderów jest STILO ENERGY. Odpowiedzialny dostawca zajmie się wszystkim. Od pomocy prawnej i doradczej, na kompetentnym montażu i konserwacji skończywszy.

- Łatwość i przystępność rozwiązania na tle innych OZE, sprawia, że niemal każdy może mieć je u siebie. W przeciwieństwie do systemu czerpiącego energię z wiatru, czy wody, energia ze słońca jest dostępna w prawie każdych warunkach.

- Osoby świadome i przedsiębiorcze chętnie sięgają po dotacje z programów lokalnych, rządowych i europejskich. Warto o tym pamiętać, gdyż obecnie wszelkie mądre inicjatywy ekologiczne, wspierane są odgórnie.

- Istnieje możliwość odsprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii  do sieci elektrycznej. Jak już wspomniano powyżej, w artykule, można produkować prąd nie tylko dla siebie, ale również odsprzedawać nadwyżki do sieci energetycznej, tym samym zostając prosumentem. Stajemy się wówczas częścią większego systemu, tyle że to nam płacą.

- W dobie rosnących cen za energię elektryczną niezależność energetyczna jest bardzo ważna. Ale nie chodzi jedynie o uniezależnienie się od dostawców w kontekście galopujących stawek. W przypadku na przykład małych zakładów rolniczych, gdzie nie można sobie pozwolić na przerwy w dostawie energii, posiadanie własnej fotowoltaiki daje nie tylko niezależność, ale również bezpieczeństwo.

- Rośnie nasza ogólna świadomość ekologiczna. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę ze zmian klimatycznych. Nie chcemy pozostawić po sobie planety brudnej i dusznej. Decydując się na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, czynimy Ziemię miejscem nie tylko lepszym dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń.

Źródło: StiloEnergy.pl - Wysokiej jakości fotowoltaika

Materiał Promocyjny 

 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA