fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Czy zmiana dostawcy prądu pozwala realnie zaoszczędzić? Sprawdzamy

Polacy wydają na energię elektryczną średnio 176 zł miesięcznie, a zużycie prądu rośnie wraz z liczbą osób w gospodarstwie domowym – do ok. 250 zł w przypadku więcej niż 5 domowników. W skali roku daje to kwotę do nawet 3000 zł, znacząco obciążając budżet. Wydatki na prąd można jednak skutecznie obniżyć – bez konieczności ograniczenia zużycia energii. Osoby, które zdecydowały się zmienić dostawcę prądu, oszczędzają nawet kilkaset złotych. Jak to możliwe?

Od 2004 roku przedsiębiorstwa, a od 2006 roku także gospodarstwa domowe nie muszą korzystać z usług narzuconego z góry dostawcy prądu. Wprowadzona zasada TPA (z ang. third-party access) daje możliwość swobodnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, co pozwala zaoszczędzić do 20% na otrzymywanych rachunkach.

Jakie opłaty na fakturze za prąd?

Istotą zmiany dostawcy prądu jest korzystanie z oferty sprzedawcy energii elektrycznej, który „skupuje” prąd na rynku hurtowym (np. Towarowa Giełda Energii) i odsprzedaje go z niższą marżą.

Na większości faktur pojawiają się dwie opłaty:

* za przesył – opłata pobierana przed dystrybutora

* za energię elektryczną – opłata pobierana przez dostawcę.

O ile opłata za przesył jest stała i nie podlega negocjacjom cenowym, tak opłata za prąd ma charakter dowolny. Jej wysokość zmienia się wraz z ofertą konkretnego sprzedawcy energii, dlatego właśnie w tym zakresie można szukać realnych oszczędności. Warto mieć świadomość, że różni dostawcy ustalają własne ceny na podstawie wewnętrznej polityki cenowej. Jedni sprzedawcy mogą ponosić znacznie niższe koszty działalności, kupować prąd od producentów dużo taniej niż inni dostawcy. Nakładają/Pobierają niższe marże lub po prostu mają ofertę bardziej dopasowaną do tzw. profilu energetycznego odbiorcy.

Niektórzy sprzedawcy proponują gospodarstwom domowym podpisanie umów „kompleksowych” (na jednej fakturze widnieją opłaty za przesył i za sprzedaż), inni tylko wystawiają faktury za sprzedaż prądu. W tym drugim przypadku klient otrzyma oddzielnie dwie faktury. Otrzymywanie dwóch faktur nie oznacza jednak wyższych opłat za energię – koszt usług dystrybucyjnych będzie ten sam.

Ile można zaoszczędzić na zmianie dostawcy prądu?

Chociaż często słyszy się tylko o pozornych zyskach wynikających ze zmiany dostawcy prądu, oszczędność może być realna.

Przykład 1. Rodzina z Warszawy zużywa 3,2 MWh energii rocznie. Pozostając przy swoim dotychczasowym dostawcy prądu, zapłaci ponad 1100 zł. Zmieniając sprzedawcę na Po Prostu Prąd, zaoszczędzi nawet 367 zł w skali roku.

Przykład 2.

Mała firma działająca w Warszawie rocznie zużywa 20 MWh prądu. U swojego dotychczasowego dostawcy jej właściciele płacą miesięcznie 425,20 zł netto / MWh oraz ponoszą dodatkowy koszt opłaty handlowej wynoszącej 29,90 zł netto. Cena w Po Prostu Prąd to 220 zł netto za MWh, a opłata handlowa wynosi 0 zł netto. W efekcie oszczędność roczna wynosi: 5489 zł.

Aby jednak oszczędność na rachunkach za energię elektryczną była realna, należy dokładnie czytać warunki umowy. O ile bowiem zmiana dostawcy prądu jest bezpłatna, tak wiele firm pobiera opłatę handlową. Jest to opłata miesięczna stanowiąca koszt rozliczania klienta za każdy licznik i każdy punkt poboru. Należy więc dokładnie przeanalizować, czy zysk na cenie prądu nie zostanie „pochłonięty” przez nakładaną opłatę handlową.

Każdy może zmienić dostawcę energii elektrycznej

Od 2006 roku każdy ma prawo do swobodnego wyboru dostawcy energii elektrycznej – niezależnie od wielkości gospodarstwa domowego, wielkości przedsiębiorstwa oraz rocznego zużycia prądu przez odbiorców.

Decyzja o zmianie dostawcy energii elektrycznej powinna być poprzedzona dokładnymi analizami dotychczasowych opłat za prąd oraz szacowanymi oszczędnościami. Należy zwrócić uwagę nie tylko na proponowane stawki za kWh, ale również ukryte opłaty, w tym opłatę handlową.

Przed podpisaniem umowy, warto u potencjalnego dostawcy prądu wykonać orientacyjną kalkulację cenową – na podstawie dotychczas otrzymywanych faktur rozliczeniowych. Dzięki temu będzie można poznać realne oszczędności wynikające ze zmiany dostawcy energii elektrycznej.

Po wyborze konkretnego sprzedawcy prądu, czas na podpisanie umowy. Zmiana dostawcy jest całkowicie darmowa – pod warunkiem, że umowa z poprzednim sprzedawcą nie obejmuje kar umownych za wypowiedzenie w trakcie jej trwania, itp. W momencie podpisywania umowy zwykle konieczne jest dostarczenie aktualnej faktury za prąd (nie starszej niż 6 miesięcy) – po to, by przygotować umowę i obliczyć roczne zużycie energii.

Po podpisaniu umowy na dostawę energii i dopełnieniu wszystkich formalności (często dopełnienie formalności z dystrybutorem energii przejmuje dostawca prądu), rachunki za zużyty prąd będą rozliczane już z nowym sprzedawcą. Od dnia zawarcia umowy zmiana zwykle trwa od 1 do 2 miesięcy w przypadku klientów indywidualnych oraz do ok. 3 miesięcy w przypadku firm.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA