Wsparcie inwestycji i dodatkowe usługi

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. nie tylko pomaga przedsiębiorcom, którzy chcą skorzystać z pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, ale także oferuje m.in.: pożyczki, projekty wspierające rozwój innowacji oraz budowę hal produkcyjnych pod klucz.

Publikacja: 14.12.2018 11:42

Wsparcie inwestycji i dodatkowe usługi

Sprawne zarządzanie specjalnymi strefami ekonomicznymi

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: TSSE EURO-PARK WISŁOSAN i SSE EURO-PARK MIELEC. Przez 23 lata istnienia stref ARP S.A. wydała niemal 850 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, w tym ok. trzy czwarte dla polskich firm. Przełożyło się to na ponad 20 mld zł zobowiązań inwestycyjnych i stworzenie ok. 65 tys. miejsc pracy.

Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w strefach, mogą liczyć na szerokie wsparcie obejmujące zarówno produkty finansowe, jak i pomoc w realizacji przedsięwzięć, m.in. poprzez udostępnienie terenów inwestycyjnych i obiektów produkcyjnych.

Polska Strefa Inwestycji

Od drugiej połowy tego roku równolegle do specjalnych stref ekonomicznych realizowany jest nowy model wspierania inwestycji – Polska Strefa Inwestycji. Tak będzie do 2026 r. Potem pozostanie tylko projekt Polska Strefa Inwestycji.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. włącza się w ten projekt. Uruchomiła stronę internetową www.strefainwestycji.arp.pl. Pomysł powstał z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą zainwestować na terenach zarządzanych przez ARP S.A. specjalnych stref ekonomicznych w Mielcu i Tarnobrzegu (województwa podkarpackie, lubelskie czy południowo-wschodnia część województwa mazowieckiego).

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wydała już pierwsze decyzje na podstawie nowej ustawy o wspieraniu inwestycji. Pozwolenie na działalność na terenie SSE EURO-PARK Mielec otrzymała spółka Sanok Rubber Company. Ten producent wyrobów gumowych zainwestuje w budowę hali produkcyjno-magazynowej i budynku socjalno-biurowego oraz w modernizację linii produkcyjnej. Pozwoli to zwiększyć zatrudnienie o 30 osób, do prawie 2200 osób.

Ulgi podatkowe i inne

Do najważniejszych korzyści wynikających z prowadzenia działalności w ramach Polskiej Strefy Inwestycji należy częściowe zwolnienie z podatku dochodowego. Wsparcie przysługuje wtedy, gdy projekt spełnia definicję nowej inwestycji oraz kryteria ilościowe i jakościowe zgodnie z zasadami Polskiej Strefy Inwestycji.

Ulga w podatku dochodowym w województwach podkarpackim i lubelskim może wynieść: do 70 proc. – firmy małe i mikro, do 60 proc. – średnie i do 50 proc. – duże. W przypadku województwa mazowieckiego jest to odpowiednio: do 55 proc., do 45 proc. i do 35 proc.

Przedsiębiorca, prowadzący działalność w SSE, może otrzymać także działkę w pełni przygotowaną pod inwestycje po konkurencyjnej cenie, darmową pomoc przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości (na terenie niektórych gmin).

Także pożyczki

Ponadto Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oferuje pożyczki na finansowanie przedsięwzięć związanych z rozwojem działalności gospodarczej, na wsparcie płynności finansowej, zasilenie w kapitał obrotowy, finansowanie kontraktów i zamówień, przedsięwzięć innowacyjnych oraz restrukturyzacyjnych. Okres finansowania, harmonogram spłaty kapitału, w tym okres karencji, jest ustalany indywidualnie i elastycznie dla każdego rodzaju finansowania, w zależności od potrzeb firmy. ARP S.A. nie pobiera opłaty za rozpatrzenie wniosku ani innych opłat o charakterze manipulacyjnym. Na koszt finansowania dla przedsiębiorcy składa się tylko jednorazowa prowizja oraz oprocentowanie.

Przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich firm mogą liczyć na wsparcie w ramach projektu grantowego „Sieć Otwartych Innowacji" (finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020). Grant można uzyskać na transfer technologii i usługi doradcze.

Wsparcie innowacji

ARP S.A. łączy również partnerów zainteresowanych współpracą przy projektach innowacyjnych. Aktywnie wspiera branże przemysłu 4.0, takie jak sektor kosmiczny czy gry wideo.

W ramach ARP Innovation Pitch podmioty z sektora MŚP oferujące innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą nawiązywać współpracę z dużymi przedsiębiorstwami zainteresowanymi komercyjnym zastosowaniem nowych technologii. Z kolei na internetowej Platformie Transferu Technologii zarejestrowani użytkownicy mogą bezpłatnie poinformować o swoich innowacyjnych zasobach, potrzebach w zakresie innowacji, a także przeszukać bazę technologii i ekspertów.

ARP S.A. oferuje też ciekawe programy wsparcia: dla branży gier wideo oraz sektora technologii kosmicznych. Pierwszy program ma pomóc wykorzystać potencjał polskich twórców gier oraz zmniejszyć bariery związane z wejściem na rynek oraz ekspansją na rynki zagraniczne. ©?

Przydatne informacje

Na www.strefainwestycji.arp.pl przedsiębiorcy mogą samodzielnie zweryfikować swoje możliwości inwestycyjne: wybrać interesujący ich obszar i przy pomocy „kwalifikatora" dowiedzieć się o m.in. o wysokości przysługujących im ulg podatkowych oraz minimalnej wartości inwestycji. Serwis pozwala także zdobyć kompleksowe informacje o pozostałych usługach dla biznesu dostępnych w ARP S.A.

Sprawne zarządzanie specjalnymi strefami ekonomicznymi

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: TSSE EURO-PARK WISŁOSAN i SSE EURO-PARK MIELEC. Przez 23 lata istnienia stref ARP S.A. wydała niemal 850 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, w tym ok. trzy czwarte dla polskich firm. Przełożyło się to na ponad 20 mld zł zobowiązań inwestycyjnych i stworzenie ok. 65 tys. miejsc pracy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Ekonomia
Wierzyciel zlicytuje maszynę Janusza Palikota i odzyska pieniądze
Ekonomia
Polska gospodarka potrzebuje nowych silników wzrostu. Rynek kapitałowy, z GPW na czele, ma do odegrania kluczową rolę w ich uruchomieniu