fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Już działa największa na świecie ferma mączników

Ynsect
Bloomberg
Rosnący na świecie popyt na żywność skłonił francuski startup Ynsect do uruchomienia hodowli larw mącznika młynarka, nazywanego też mączniakiem

Firma założona w 2011 r. przez 4 wspólników, obecnie światowy lider w hodowaniu owadów i ich przerobie na dodatki do odżywek dla zwierząt, ryb i roślin, uruchomiła w 2016 r. pierwszą pionową fermę larw mączników, zatrudnia obecnie 130 osób 10 narodowości. Dotąd pozyskała 224 mln dolarów od różnych inwestorów, m.in. od Footprint Coalition Roberta Downeya Juniora, organizacji założonej przez amerykańskiego aktora do walki ze zmianami klimatu i buduje już w Poulainville koło Amiens (północna Francja) drugą fermę owadów.

Francuska firma już hoduje mączniki dla białka dodawanego do paszy dla bydła, karmy dla psów i kotów, do nawozów. Nowy zakład o wysokości 40 metrów i powierzchni 40 tys. m2 będzie „najwyższą pionową fermą na świecie i pierwszą o ujemnej emisji związków węgla" — powiedział Reuterowi jeden z założycieli i szef Ynsect, Antoine Hubert. Nowa ferma zostanie uruchomiona na początku 2022 r., będzie dostarczać 100 tys. ton mączki i oleju z tych larw rocznie i zatrudni 500 ludzi.

Hubert spotkał się z dziennikarzem w pierwszym zakładzie uruchomionym w 2016 r. w Dole we wschodniej Francji, gdzie „‚produkcja" tych larw trwa w najlepsze: na podajnikach taśmowych krążą tace z milionami larw. — To ważne, by rozwijać dziś sektor owadów, bo świat potrzebuje coraz więcej białka, żywności, pasz dla zwierząt, które zamieniają się w końcu na mięso i ryby. Ale poza tym oczywiście jest też rynek żywności dla ludzi — uważa szef Ynsectu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA