W czasie epidemii Polacy jednak ruszyli na wakacje. Jednak okazuje się, że ruch w Polsce był znacznie mniejszy niż w 2019 roku. Porównując dane z okresów 27 czerwca-26 lipca 2020 i 20 czerwca-21 lipca 2019 (okresy powiązane terminem zakończenia roku szkolnego) widać, że w 2020 wyjazdów poza województwo zamieszkania trwających minimum 2 dni jest o 38,8 procent mniej niż w 2019. Tak wynika z raportu firmy Selectivv, o którym pisze „Newsweek".

Selectivv swoje informacje o zachowaniu Polaków pozyskuje dzięki sieciom reklamowym w aplikacjach mobilnych. Można dzięki temu odnotować poruszanie się po kraju każdej osoby, która ma w telefonie aplikację wyświetlającą reklamy. Z tych danych wynika, że choć Polacy wyjeżdżają rzadziej, to jednak są regiony, które odnotowują wzrost zainteresowania. W województwie pomorskim, ostatnio słynnym ze zdjęcia zatłoczonej plaży we Władysławowie, ruch był o 27 proc. większy niż rok temu. Z kolei w zachodniopomorskim liczba turystów spadła o 35 procent. I tu ciekawostka – na Pomorze Zachodnie chętniej niż rok temu jeździli... mieszkańcy województwa pomorskiego. Czyżby uciekali przed tłumem turystów?

Dane pokazują, że Polacy w te wakacje chętniej jeżdżą w regiony położone bliżej domu niż rok temu. Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego chętniej niż rok temu jeździli np. na Mazury. Mieszkańcy Małopolski chętniej odpoczywali w górach.

Pozyskane z telefonów Polaków dane pokrywają się z tym, co deklarowali Polacy w badaniu Polskiej Organizacji Turystycznej. W czerwcu plany wyjazdowe miało 55 proc. Polaków, a 27 proc. zrezygnowało z wypoczynku (i nie są to osoby, których np. nie stać na wyjazdy). W ruchu turystycznym w Polsce widać, że rzeczywiście pandemia wpłynęła na plany wyjazdowe dwóch trzecich Polaków. Narzekać nie mogą poważnie tylko kurorty w województwie pomorskim i miejscowości turystyczne w Małopolsce, w innych regionach notowany jest spadek. Na południu szczególnie mocno odczuwają to właściciele obiektów na całym historycznym Śląsku.

Złą wiadomością dla branży turystycznej jest fakt, że Polacy zamierzają wydać na wakacje mniej niż rok temu. Z raportu POT wynika, że jedna trzecia chce wydać mniej niż rok temu, a 44 procent mniej więcej tyle samo co w 2019. Polacy wrócili już też do stawiania ceny na pierwszym miejscu – jeszcze w kwietniu głównym decydującym czynnikiem miał być standard sanitarny, ale już w czerwcu na jego pierwszorzędną wagę wskazywało tylko 28 proc. badanych przez POT.