fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Imponujący wzrost WIG20

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
W kwietniu indeks blue chips zyskał 9,2 proc. Na ostatniej sesji miesiąca bykom nie udało się jednak pokonać okrągłego poziomu 2400 pkt. Co przyniesie maj?
Przez pierwszą część ostatniej sesji kwietnia indeks grupujący największe warszawskie spółki świecił na zielono. W tym czasie zyskiwał nawet 0,7 proc. i znajdował się na poziomie 2399 pkt. Okrągłej bariery 2400 pkt nie udało się jednak naruszyć, co wpłynęło się na schłodzenie nastrojów.
W drugiej części handlu więcej do powiedzenia mieli już sprzedający. Ostatecznie indeks blue chips stracił w piątek 0,2 proc. i zakończył miesiąc na poziomie 2376 pkt. Warto również zwrócić uwagę na sporą aktywność inwestorów. Obroty dla szerokiego WIG wyniosły 1123 mln zł, z czego 848 mln zł to zasługa największych emitentów. Mimo piątkowego spadku cały tydzień należy jednak zaliczyć do bardzo udanych. W ciągu pięciu sesji WIG20 zyskał 5 proc. i był to największy tygodniowy wzrost od początku grudnia ubiegłego roku, gdy poszybował w górę o 6,5 proc. Jeszcze lepiej wypadają statystyki całego miesiąca. W kwietniu WIG20 poszybował w górę aż o 9,2 proc., najmocniej od marca 2016 r. Wówczas zyskał 9,5 proc. Wtedy po tak wyraźnym wzroście kolejne trzy miesiące przyniosły spadki. Na rynku coraz głośniej mówi się o korekcie. W kwietniu dużo słabiej radziły sobie z kolei małe i średnie spółki. mWIG40 zyskał 2,4 proc. zaś sWIG80 stracił 0,5 proc. Bohaterem sesji w gronie największych spółek była Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje podrożały o 6,4 proc., do 78,3 zł. Inwestorzy z entuzjazmem zareagowali na publikację rekomendacji DM BOŚ. Analitycy podnieśli wycenę akcji kopalni do 111,5 zł z 106,2 zł wcześniej. W dalszym ciągu zalecają ich kupno. Prognozują, że w tym roku spółka wypracuje 2 784 mln zł skorygowanego zysku netto przy 9 252,4 mln zł przychodów. Przez cały dzień wyraźnie drożały również walory Tauronu, który przed rozpoczęciem notowań podał dobre, szacunkowe wyniki za I kwartał. Na przeciwległym biegunie znalazły się z kolei papiery BZ WBK, PKO BP i PGE.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA