fbTrack
REKLAMA

Ekonomia

LOTOS wspiera patriotyzm gospodarczy

Pomorski koncern należy do największych pracodawców w regionie, stanowi jeden z filarów transformacji energetycznej kraju, wspiera innowacyjne rozwiązania i napędza polską gospodarkę. Spółka, której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa, rozwija wysokiej klasy produkty i rozumie, jak ważne w obecnych czasach jest realizowanie patriotyzmu gospodarczego. Działania LOTOSU przyczyniają się do rozwoju różnych gałęzi przemysłu, co przekłada się na poprawę jakości życia.

W czasach, kiedy żyjemy szybciej, kupujemy więcej, nasze wybory zakupowe powinny być także bardzo świadome. Warto sprawdzać pochodzenie nabywanych rzeczy oraz to, gdzie tankujemy nasz pojazd, a tym samym pomagać rodzimym przedsiębiorcom. Idea ta czerpie z solidaryzmu społeczno-gospodarczego, który przeciwstawia się bezwzględnej liberalnej gospodarce rynkowej. Jednym słowem – pochodzenie kapitału ma ogromne znaczenie. Jeśli jako konsument wspierasz polskie firmy i przedsiębiorstwa, to przyczyniasz się również do wzrostu zatrudnienia i płac. Wpływasz na modernizowanie otoczenia, rozbudowę infrastruktury.

Jeden duży i silny koncern multienergetyczny, który powstanie po połączeniu się LOTOSU z Orlenem, PGNiG oraz Energą, pozwoli nowemu podmiotowi na zdecydowanie większe inwestycje (np. kompleksową budowę i obsługę farm wiatrowych), bardziej sprawną logistykę, lepsze możliwości rozwoju kompetencji pracowników. Co więcej, znacząco poprawi warunki zakupowe oraz pomoże zwiększyć przychody z zagranicy i stworzy mocnego gracza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. LOTOS przyczynia się zatem do promowania polskiej racji stanu. LOTOS chętnie współpracuje z polskimi firmami – z Pomorza i całego kraju. Tak było w przypadku postoju remontowego gdańskiej rafinerii, który zakończył się w pierwszej połowie maja. Do realizacji modernizacyjnych prac na terenie zakładu, zaangażowano wykonawców z regionu m.in. Mostostal Pomorze czy KB POMORZE.

W maju 2020 r. spółka LOTOS Oil wdrożyła plan „Razem w przyszłość”. Program wyszedł naprzeciw oczekiwaniom kontrahentów oraz wzmocnił pozycję rynkową środków smarnych marki LOTOS w dziedzinie dystrybucji. Wzorem ubiegłorocznej edycji, również w tym roku przygotowano szereg rozwiązań dla kontrahentów Oila. Ponadto, już na początku pandemii spółka ta rozpoczęła produkcję płynu do dezynfekcji pod nazwą LOTOSEPT. W pierwszej kolejności środek trafił do kontrahentów gdańskiej firmy olejowej. Wsparto również akcje pomocowe – LOTOS Oil przekazała w ubiegłym roku nieodpłatnie ponad 11 tys. litrów płynu m.in. do domów pomocy społecznej, szkół czy szpitali. LOTOSEPT był także rozdawany w miejscach, gdzie odbywały się duże zgromadzenia np. mecze piłkarskie.

Polska rośnie w siłę  

Patriotyzm gospodarczy poprawia saldo obrotów towarowych, które od 2015 r. w Polsce jest na plusie. Niesie on korzyści dla całej gospodarki. Istnieje realna możliwość, aby w kolejnych latach osiągnąć nadwyżkę eksportu nad importem w kwocie ok. 200 mld złotych. O tym, jak duża jest to kwota, świadczy między innymi fakt, że wynosi ona w przybliżeniu tyle, ile wartość środków pieniężnych, przeznaczonych na rządową tarczę AntyCovid-19. Należy również zaznaczyć, że stosowanie analizy porównawczej siły gospodarki krajowej względem naszych europejskich sąsiadów, wyłącznie w oparciu o wskaźnik PKB per capita oraz tempo wzrostu PKB, nie jest wystarczające do kompleksowego i zbilansowanego obrazu rzeczywistości.

Warto skorzystać także z takich danych, które przedstawiają: dochody obywateli i gospodarstw domowych w różnych grupach społecznych, kapitał per capita w postaci nieruchomości, depozytów bankowych, akcji, obligacji i funduszy inwestycyjnych czy Produkt Narodowy Brutto (PNB). Istotne może także okazać się uwzględnienie średniej płacy, płacy minimalnej, ilorazu średniej płacy do ceny metra kwadratowego mieszkania. Eksperci w ostatnich komentarzach podkreślają także, że zaprezentowany niedawno Polski Ład może znacząco przyczynić się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego kraju.

Realna zmiana dzięki inwestycjom LOTOSU

Patriotyzm gospodarczy realizuje się również w skupieniu się na gałęziach gospodarki i produktach, które możemy produkować sami, zamiast polegać tylko na imporcie. Daje to również poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli chodzi o energetykę. LOTOS zapewnia paliwo dla 1/3 polskiego rynku. Niezwykłą popularnością cieszą się wysokiej jakości asfalty drogowe tworzone przez pomorski koncern, w tym wysokomodyfikowane MODBIT HiMA. Wykorzystywane są do modernizacji naszych polskich nawierzchni drogowych i przyczyniają się do ulepszenia komfortu jazdy. LOTOS dba także o czyste powietrze i stawia na nisko- oraz zeroemisyjne rozwiązania. To wyraz troski o zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń.

Koncern należy do krajowych liderów, którzy rozwijają paliwa alternatywne. Przyczynia się do zmniejszenia emisyjności i stymuluje popyt na wodór w transporcie publicznym. Podpisał umowy na dostawy tego nowoczesnego paliwa z kilkoma samorządami. Przy wsparciu unijnych funduszy prowadzi projekt PUREH2, który przyczyni się do wybudowania instalacji produkującej wodór o wysokiej czystości (99,999%). Plany LOTOSU zakładają wytwarzanie aż 160 kg czystego wodoru na godzinę. Pomorski koncern wypełnia Narodowy Cel Wskaźnikowy w dziedzinie produkcji paliw silnikowych i w ramach projektu Green H2 chce ograniczyć emisyjność podczas samej produkcji wodoru. Polską transformację energetyczną Grupa LOTOS wspiera również poprzez plan budowy bloku elektrociepłowni CCGT na terenie gdańskiej rafinerii. W tym projekcie współpracuje z Energą i PKN Orlen.

Pomorska spółka stawia też na rozwój innowacji i pracowników poprzez tworzenie nowych centrów kompetencyjnych, dedykowanych konkretnym segmentom w rodzącym się multienergetycznym koncernie. – Jako Grupa LOTOS wniesiemy do nowego koncernu przede wszystkim swoje unikalne kompetencje w zakresie rozwoju technologii wodorowych, ale też olejów i środków smarnych, czy logistyki kolejowej. Połączenie z PKN ORLEN i PGNiG zagwarantuje nam dalszy dynamiczny rozwój, który pozwoli na rozwijanie dotychczasowych projektów, a także realizowanie nowych inwestycji. Tylko jako jeden, silny podmiot będziemy mogli sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami transformacja energetyczna. Znamy nasze mocne strony i chcemy je wykorzystać do wzmacniania wartości nowego koncernu, a tym samym budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.

Wsparcie dla polskiej kultury i sportu

LOTOS od wielu lat jest mecenasem tych dwóch dziedzin naszego życia i wspiera finansowo artystów oraz sportowców. To główny sponsor Polskiego Związku Piłki Nożnej, Polskiego Związku Narciarskiego i strategiczny sponsor Polskiego Związku Tenisa. Ostatnio Fundacja LOTOS wsparła Fundację Polskiego Związku Motorowego i dofinansowała leczenie i rehabilitacje ikony świata żużlu – Tomasza Golloba. Koncern angażuje się również w rozwijanie sportowych umiejętności zdolnej młodzieży poprzez liczne programy (Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM, „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”, czy Rakiety LOTOSU) i turnieje (LOTOS Cup).

Gdański koncern upamiętnia najważniejsze wydarzania z naszej historii. Sponsoruje inicjatywy kulturalne i społeczne, w których oddaje się hołd polskim bohaterom. Przedsiębiorstwo wspiera działalność m. in.:  Opery Bałtyckiej w Gdańsku czy Teatru Muzycznego w Gdyni. Do jednych z największych festiwali muzyki, które promuje spóła należą: LOTOS Siesta Festival, Ladies Jazz Festiwal oraz LOTOS Jazz Festival, czyli Bielska Zadymka Jazzowa. Koncern angażuje się również w akcje oraz działania kulturalne i społeczne, podejmowane na rzecz lokalnych społeczności Jasła i Czechowic.

Wielkie serce w obliczu pandemii

Grupa LOTOS aktywnie włączyła się do walki ze skutkami COVID-19. Do tej pory na wsparcie dla służby zdrowia i pomoc w niwelowaniu pandemii przekazano już ponad 12 mln zł. Pomoc trafiła do wielu placówek medycznych w całej Polsce, m.in. do Gdańska, Gdyni, Wejherowa, Koszalina, Szczecina, Parczewa, Rypina, Śremu oraz Otwocka. Spółka odpowiedziała również na apel rządu o pomoc w stworzeniu szpitala tymczasowego w Gdańsku. Placówka powstała w ekspresowym tempie i okazała się istotnym wsparciem dla systemu opieki zdrowotnej w czasie szczytu trzeciej fali pandemii. Obecnie istnieje tam również punkt szczepień, który pomaga realizować rządową akcję #Szczepimysię.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA