fbTrack
REKLAMA

Ekonomia

Sprawdź jaki kapitał zabezpieczy Twoją przyszłą emeryturę

Wiedza na temat tego, na jaką emeryturę możesz liczyć w przyszłości, jest bardzo ważna. Wprowadzenie programu PPK to dobry moment, aby obliczyć sumę przyszłych oszczędności.

Niski przyrost naturalny powoduje brak zastępowalności pokoleń. Systemy emerytalne, które sprawdzały się w przypadku naszych dziadków i rodziców, dla naszego pokolenia niestety nie zadziałają jak należy. Jeśli osób aktywnych zawodowo będzie mniej niż emerytów, a wszystko na to wskazuje, to naturalnym jest, że kwoty wypłacane przyszłym emerytom będą symboliczne.

Konieczne jest regularne gromadzenie oszczędności i robienie takich inwestycji, które zabezpieczą byt na przyszłej emeryturze. Wprowadzane obecnie Pracownicze Plany Kapitałowe mają pomóc rozwiązać ten problem. Jeśli jesteś ciekaw, ile środków zgromadzisz przez następne lata pracy, możesz łatwo uzyskać szacunkowe dane, korzystając z kalkulatora inwestycyjnego PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe – jak to działa?

PPK to system, który wprowadza się obecnie właśnie po to, aby osoby pracujące mogły gromadzić środki, które będą wspierać ich przyszłe emerytury. System ma kilka istotnych cech, które śmiało można określić mianem zalet tego rozwiązania. Po pierwsze – pieniądze na rachunku PPK pochodzą nie tylko z portfela pracownika. Co miesiąc na Twoje konto wpłynie nie tylko ustalony procent wynagrodzenia brutto, ponieważ podobną kwotę przeleje również pracodawca z kasy przedsiębiorstwa. Na tym nie koniec – po przystąpieniu do programu i potem raz do roku otrzymasz premię z budżetu państwa.

Pieniądze odkładają się automatycznie, tworzysz oszczędności mimochodem. A wszyscy wiemy, jak trudno jest regularnie odkładać na tradycyjnym koncie oszczędnościowym. Przecież zawsze znajdzie się jakiś inny cel, na który trzeba przeznaczyć rezerwę finansową.

Z pieniędzy zgromadzonych na rachunku możesz skorzystać w dowolnym czasie, w przypadku gdy potrzebujesz ich na leczenie lub wkład własny do zakupu własnego mieszkania. Wykorzystanie pełnej kwoty jest przewidziane po ukończeniu przez pracownika 60. roku życia. Wówczas będziesz mógł podjąć decyzję, w jaki sposób je wypłacać. Środki mają służyć jako wsparcie przyszłej emerytury, dlatego na najkorzystniejszych warunkach wypłacisz je w ratach rozłożonych na dłuższy okres.

Jak obliczyć, ile pieniędzy zaoszczędzisz na rachunku PPK?

Założenia programu są takie, że środki z trzech źródeł mają być gromadzone przez wiele lat na rachunku PPK. Dlatego trudno jest samodzielnie oszacować, jakie zabezpieczenie gwarantuje uczestnictwo w programie. Na szczęście istnieją narzędzia, które Ci w tym pomogą. Kalkulator PPK to proste narzędzie, za pomocą którego w kilka sekund dowiesz się, na jakie kwoty możesz liczyć. Oczywiście przy założeniu, że Twój dochód brutto będzie utrzymywał się przez cały czas na tym samym poziomie. Naturalnie, gdy Twoje zarobki będą regularnie wzrastać, wraz z nimi wzrośnie również suma oszczędności w systemie PPK.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA