fbTrack
REKLAMA

Ekonomia

Branża mieszkaniowa w 2019 roku – podsumowanie

Źródło: unsplash/ Wiktor Karkocha (zdjęcie budynków we Wrocławiu)
W ubiegłym roku nie było rewolucji na rynku mieszkaniowym. Dynamika wzrostu cen nieruchomości nie była tak duża jak dwa lata temu, dzięki czemu firmy deweloperskie cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Większym modyfikacjom nie uległa również ustawa dotycząca inwestycji budowlanych. Warto jednak przyjrzeć się szczegółowej analizie branży mieszkaniowej w 2019 roku.

Okres stabilizacji

W pierwszym kwartale 2019 roku rynek deweloperski nie przechodził intensywnych przeobrażeń. Deweloperzy działający w sześciu największych miastach naszego kraju utrzymywali sprzedaż na poziomie szesnastu i pół tysięcy lokali. Była to wielkość podobna do tej, którą osiągnięto w 2018 roku. Firmy deweloperskie poszerzyły również swoją ofertę mieszkaniową. Zyski osiągane z zawartych z klientami umów były wyższe niż te sprzed dwóch lat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również oferty placówek bankowych. Wiele osób zawarło z jednostkami finansowymi umowę kredytu hipotecznego. Politycy z dumą przyznali, że w 2019 roku oddano do użytku ponad dwieście tysięcy lokali mieszkalnych. Samorządowcy mogli więc pochwalić się, że w znaczący sposób wspierali politykę firm deweloperskich.

Trzeba jednak przyznać, że ceny lokali wzrosły, co nie jest szczególnie dobrą wiadomością dla nabywców nieruchomości. Spadła również liczba młodych osób zawierających umowę z firmami deweloperskimi. Mediana cen nowych mieszkań na sprzedaż w Gdańsku wynosiła 9 800 zł za metr kwadratowy w przypadku lokali poniżej 35 mkw. W Warszawie suma ta była wyższa o niecałe dwa tysiące. Za metr kwadratowy lokalu o średniej wielkości gdańszczanie musieli zapłacić przeciętnie 8395 złotych, natomiast warszawiacy 9900 złotych. W przypadku dużych mieszkań cena ta wynosiła odpowiednio 8984 złotych i 9608 złotych.

Rynek mieszkaniowy w Trójmieście

Według analiz GUS-u, do końca września ubiegłego roku w Gdańsku wydano oficjalne pozwolenia na budowę około 6500 nowych mieszkań, w przypadku Gdyni – 1282, a w Sopocie liczba zezwoleń nie przekroczyła 22 decyzji z pozytywnym rozpatrzeniem. W 2018 roku tego typu postanowień nie było tak wiele. W Gdańsku wydano pozwolenia na budowę 4784 mieszkań, w Gdyni – 1394. Jedynie w Sopocie ubiegły rok był mniej intensywny w porównaniu z okresem sprzed dwóch lat. W tym rejonie zaakceptowano bowiem 42 projekty budowlane firm deweloperskich. W swoich planach inwestorzy mieli jednak więcej przedsięwzięć. Przedłużające się procedury urzędnicze wstrzymały rozpoczęcie realizacji wielu inwestycji.

Ceny mieszkań w Trójmieście w 2019 roku

W 2019 roku ceny nieruchomości wzrosły w odniesieniu do okresu sprzed dwóch lat. W przypadku Gdańska i Gdyni podwyżka ta wahała się w granicach 500 zł za metr kwadratowy. O wiele bardziej podrożały mieszkania od firm deweloperskich. W Gdańsku za metr kwadratowy trzeba było zapłacić o 1,2 tys. więcej niż w 2018 roku, a w Gdyni podwyżka ta wahała się w granicach tysiąca złotych. Warto dodać, że dwa lata temu cenowy wzrost dotyczył najczęściej mieszkań z rynku wtórnego. Podwyżki wartości nieruchomości na rynku trójmiejskim związane  były z rosnącymi kosztami pracy, niskim poziomem stóp procentowych oraz zmniejszającym się zasobem ziemi pod realizację planowanych inwestycji. Gdynia, Gdańsk oraz Sopot stanowią atrakcyjny obszar do życia, dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w tych miastach. Ma to ogromny wpływ na rynek deweloperski, a co za tym idzie – wzrost cen nieruchomości obserwowany w ubiegłym roku.

Pobyt na nieruchomości

W największych miastach Polski w 2019 roku deweloperzy sprzedali 65 tysięcy mieszkań. W Łodzi oraz Poznaniu największym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości z rynku pierwotnego. W Gdańsku natomiast obniżyła się liczba mieszkań na krótkoterminowy wynajem. Poszerzył się za to rynek mieszkań dostosowanych do osób starszych. Analitycy przewidują, iż znaczenie grupy seniorów w sektorze mieszkaniowym będzie wyraźnie rosnąć w kolejnych latach. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęła się budowa jednego z największych zespołów budowlanych, obejmującego punkty opiekuńcze oraz lokalne przeznaczone dla samodzielnych starszych osób.

Ubiegły rok nie przyniósł silnych zawirowań na rynku nieruchomości. W niektórych miastach spadek sprzedaży wynikał z braku podaży, a nie kłopotów ze znalezieniem chętnych nabywców. Firmy deweloperskie skupione są obecnie na kwestiach związanych z pozyskaniem nowych terenów przeznaczonych na realizację zamierzonych inwestycji. Duże znacznie dla rozwoju sektora mieszkaniowego będą miały również polityczne regulacje. Miejmy nadzieję, że wprowadzane zmiany nie odbiją się niekorzystnie na nabywcach lokali oraz deweloperach.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA