fbTrack
REKLAMA

Ekonomia

Czego się wystrzegać przy pożyczkach - o przekrętach pożyczkowych słów kilka

Pożyczki pozabankowe są coraz bardziej popularne wśród klientów. Wielu z nich decyduje się na nie ze względu na łatwość w spłacaniu oraz nawet samym procesie otrzymania podwyżki. Jednak należy zawsze mieć na uwadze fakt, że korzystanie z pożyczki pozabankowej wiąże się z pewnym ryzykiem - i to właśnie dlatego, że żaden bank nie bierze w tym udziału.

Łatwo dziś o pożyczkę pozabankową - bardzo wiele firm je oferuje na niezwykle korzystnych warunkach, dzięki czemu praktycznie każdy ma zdolność takową otrzymać. Obecne prawo działa w taki sposób, by takie pożyczki były jak najbardziej bezpieczne, jednak na klientów wciąż czyha wiele niebezpieczeństw. Od firm, które nie działają całkowicie w sposób etyczny po oszustów wykorzystujących niewiedzę swoich klientów, jest wiele sytuacji, na które musimy uważać, jeśli chcemy uniknąć przekrętu pożyczkowego. Dziś doradzamy, jak ich uniknąć.

Dobrze się zorientuj

Choć może się to wydawać oczywiste dla osób dobrze zaznajomionych z internetem, to jednak warto zacząć od tego, że nikomu w internecie nie można z miejsca zaufać. Anonimowość sprawia, że każdy może w zasadzie podać się za kogokolwiek, dlatego warto zgłębić temat i przyjrzeć się ofercie bliżej. Jeśli jakaś firma oferuje Ci pieniądze, po czym Ty musisz taką pożyczkę spłacać, to musisz mieć pewność, że jest ona godna zaufania.

Po pierwsze, sprawdź stronę internetową. Jednym z najpopularniejszych chwytów wśród oszustów jest przygotowanie strony, która do złudzenia przypomina stronę innej firmy pożyczkowej. Wtedy wystarczy, że wypełnimy formularz swoimi danymi i oszust może z naszymi danymi zrobić, co chce. Przyjrzyj się, czy strona na pewno się zgadza - czy adres nie został przekierowany, oraz czy strona posiada certyfikat SSL.

Jeśli strona jest w porządku, to warto też wybadać samą firmę. Czy opinie poprzednich klientów są dobre? Czy nikt na forach dyskusyjnych nie przestrzega przed daną firmą? Rzadko kiedy zdarza się,  by negatywne opinie o firmach pożyczkowych były niczym nie podparte, dlatego dokładnie przyjrzyj się reakcjom, by upewnić się, że nie ma mowy o przekręcie.

Dokładnie sprawdź umowę

Kiedy już stwierdzisz, że firma jednak jest w porządku po samej stronie internetowej, zwróć dokładnie uwagę na treść umowy. Przyjrzyj się, czy koszty finansowania nie są podejrzanie duże, lub czy treści nie są tak celowo sformułowane, by być niezrozumiałe. W razie wątpliwości, warto skontaktować się z doradcą finansowym lub po prostu porównać umowę z umową innej firmy.

Porównaj z konkurencją

Oferta może w teorii nie łamać żadnych praw, ale i tak być nieuczciwa. Sprawdź, czy Twoja oferta jest najkorzystniejsza porównując ją z konkurencją. Możesz ręcznie przejrzeć szereg ofert podobnych firm, albo znaleźć ranking najlepszych pożyczek przez internet, by zobaczyć jasne zestawienie dostępnych obecnie ofert.

Nie przelewaj bez zastanowienia

Jednym z najczęstszych sposobów na sprawdzenie przez firmę pożyczkową, czy wszystko jest w porządku, jest przelew weryfikacyjny. W ramach takiego przelewu wysyłasz na konto firmy pewną sumę, by sprawdzić, czy możesz spłacić pożyczkę. Jednak najważniejsze w tym momencie jest to, że przelew weryfikacyjny zawsze dotyczy bardzo małej sumy - mówimy tu o pojedynczych groszach i złotówkach. Jeśli w ramach przelewu weryfikacyjnego firma oczekuje, że wyślesz kilkaset, a nawet kilkadziesiąt złotych, to wiesz już, że coś jest bardzo nie w porządku.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA