Chcesz sprowadzać elektronikę z Chin? Podpowiadamy jak to zrobić.

Aby rozpocząć taką działalność, należy posiadać licencję od właściciela praw własności intelektualnej i praw autorskich lub pokrewnych albo od podmiotu, który taką licencję posiada z prawem do udzielania sublicencji a także posiadać podpisaną z dostawcą sprzętu umowę.

Publikacja: 20.11.2018 17:05

Chcesz sprowadzać elektronikę z Chin? Podpowiadamy jak to zrobić.

Foto: Xtock

Należy oczywiście prowadzić działalność gospodarczą, czyli być zarejestrowanym w CEIDG, posiadać numer EORI oraz wpis do GIOŚ.

Nadanie numeru EORI jest bezpłatne. Wpis do rejestru GIOŚ wprowadzającego sprzęt (importera) podlega opłacie rejestrowej. Jej wysokość określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie wysokości stawek opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 184). Należy pamiętać również pamiętać o rejestracji w Urzędzie patentowym.

Instrukcja obsługi musi zostać sporządzona w języku polskim. Natomiast forma PDF jest dopuszczalna - zgodnie z ustawa instrukcja ma być dostarczona w powszechnie zrozumiałej formie graficznej.

Jeżeli sprzęt ma być sprzedawany jako nowy, nie może on mieć żadnych śladów użytkowania, a wiec nie można otwierać pudelka i włączać sprzętu. W każdym przypadku sprawdzenia sprzętu, należy poinformować o tym fakcie kupujących - w celu uniknięcia zarzutu nienależycie wykonanej umowy.

Gwarancja jest kwestią zależną od sprzedawcy i dobrowolną - można jej w ogóle nie udzielać. Należy jednak pamiętać, że nabywca jest chroniony przez 2 lata na podstawie ustawy o sprzedaży konsumenckiej.

Jak wskazuje serwis prawnikonline24.pl, sprowadzając towar z Chin należy posiadać umowę z eksporterem, a ponadto konosament czyli morski list przewozowy. Konosamenty są wystawiane w 3 oryginałach i te 3 oryginały powinny dotrzeć do importera. Ponadto, niezbędna jest faktura handlowa (dokument powinien zawierać słowo “invoice").

Faktura handlowa powinna zawierać: nazwę towaru, ewentualnie symbole artykułów (nazwa powinna być w 2 językach - polskim i angielskim), ilość, cenę jednostkową, wartość ogółem, warunki dostawy wg INCOTERMS wraz z nazwą miejsca , np. FOB Shanghai lub CIF Gdynia, informację o pochodzeniu towaru (np. Made in China lub "Country of Origin - China”), wagę netto i brutto towaru (zamiast na fakturze informacja ta może być zawarta w załączonej specyfikacji)

Faktura powinna być wystawiona w j. angielskim, a w przypadku kiedy zawiera symbole artykułów wymagane jest tłumaczenie na j. polski.

W przypadku kiedy faktura nie zawiera informacji o wadze netto i brutto towaru, wówczas importer powinien również otrzymać specyfikację (packing list) w j. angielskim.

Importując towar w opakowaniu drewnianym należy zwrócić uwagę na właściwy opis/oznakowanie tego opakowania:

-  Jeśli opakowanie jest wykonane ze sklejki, jest metalowe lub tekturowe, wówczas nie jest wymagana kwarantanna tego opakowania.

-  Jeśli opakowanie nie jest opisane, wówczas opakowanie podlega pod kwarantannę roślin na granicy.

-  Jeśli opakowanie nie jest oznakowane we właściwy sposób, wówczas towar musi zostać wypakowany na granicy na koszt importera, a opakowanie zniszczone na jego koszt.

Agata Alberska z serwisu prawnikonline24.pl, wyjaśnia że zależy pamiętać, że oprócz kwestii podatkowych, wszystkie produkty z Chin po tym jak zostaną przywiezione do Polski podlegają obowiązkowi odprawy celnej. Dopuszczenie do obrotu – czyli odprawę celną można dokonywać samemu, lub za pośrednictwem agencji celnej. Obecnie większość firm spedycyjnych i transportowych posiada własne agencje celne i dokonują całej procedury za nas na podstawie naszego upoważnienia.

Wysokość stawki celnej na tablety wynosi 0 % ponieważ są one traktowane tak samo jak laptopy. W klasyfikacji celnej znajdują się towary oznaczone kodem 8471300000 i są to “Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie nie większej niż 10 kg, składające się co najmniej z jednostki centralnej, klawiatury i monitora” czyli laptopy, ale praktyka pokazuje, że tablety także przez urząd są traktowane jako przenośne komputery.

Należy także zastrzec produkt w urzędzie patentowym (znak towarowy, patent, wzór przemysłowy).

Firmę należy zarejestrować w GIOŚ. Główny Inspektor Ochrony Środowiska dokonuje wpisu do rejestru na wniosek przedsiębiorcy lub organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Następnie należy wpłacić zabezpieczenie finansowe za wprowadzany sprzęt, chyba że przedsiębiorca podpisze umowę z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Otrzymany numer rejestracji należy wraz z informacją o firmie umieścić na dokumentach sporządzanych w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej związanej z obrotem sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Znaczy to, że jeżeli przedsiębiorca zajmuje się np. importem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, to jest obowiązany umieszczać numer rejestrowy tylko na dokumentach związanych z obrotem sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Przedsiębiorstwa, które zbierają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny muszą ewidencjonować masę zebranych urządzeń. Sprawozdania z informacjami o masie i rodzaju zebranych sprzętów składa się co pół roku do GIOŚ. W takim dokumencie należy wykazać ilość zebranego sprzętu oraz podać jego rodzaj. Ponadto trzeba poinformować o tym ile starych urządzeń zostało przekazanych do zakładów przetwarzania.  

Przedsiębiorcy wprowadzający sprzęt są podzieleni na wprowadzających sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i wprowadzających sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych.

Sprzęt nie jest przeznaczony dla gospodarstw domowych, jeżeli łącznie spełnia następujące warunki jego głównym odbiorcą jest przemysł, firmy, przedsiębiorstwa, instytucje, jego konstrukcja i funkcje nie uzasadniają zastosowania w gospodarstwach domowych, nie jest wprowadzany na rynek z myślą o detalicznych nabywcach.

W przeciwnym wypadku sprzęt należy uznać za przeznaczony dla gospodarstw domowych.

 

Ponadto wprowadzający sprzęt ma następujące obowiązki:

 

    •      Informowanie użytkowników wprowadzanego przez siebie sprzętu o obowiązku selektywnego zbierania zużytego sprzętu (art. 22 ust. 1 ustawy ZSEE).

    •      Informowanie użytkowników wprowadzanego przez siebie sprzętu o systemie zbierania zużytego sprzętu (art. 22 ust 2 ustawy ZSEE).

    •      Oznakowanie wprowadzanego sprzętu symbolem przekreślonego kosza, co oznaczać ma zakaz wyrzucania danego sprzętu do zwykłego kosza (art. 23 ustawy ZSEE) – oznakowanie to powinno być zamieszczone w sposób wyraźny, czytelny i trwały,

    •      Prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych (art. 23a ustawy o ZSEE) – obowiązek ten może być wykonany samodzielnie (na poziomie minimum 0,1% swoich przychodów) lub za pośrednictwem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

    •      Sporządzanie i przedstawianie Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska regularnych sprawozdań o ilości i masie wprowadzanego sprzętu (art. 24 ustawy ZSEE) do dnia 31 lipca za okres od 1 stycznia do 30 czerwca i do dnia 15 marca za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

    •      Wprowadzający sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych obejmujący urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, sprzęt oświetleniowy oraz narzędzia elektryczne i elektroniczne jest zobowiązany przekazać sprzedawcom, zarówno detalicznym, jak i hurtowym, informację o wysokości kosztów gospodarowania odpadami (art. 25 ust 2 ustawy o ZSEE). Natomiast nie obowiązek, lecz uprawnienie do informowania o kosztach gospodarowania odpadami przysługuje wprowadzającym sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, obejmujący sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, jak również zabawki, sprzęt rekreacyjny, sportowy, wyroby medyczne, przyrządy do nadzoru i kontroli oraz automaty do wydawania.

    •      Koszty gospodarowania odpadami stanowią część ceny danego sprzętu i mogą być uwidaczniane nabywcom jako składnik tej ceny, np. w postaci oddzielnego elementu ceny wykazanego w wyodrębnionej pozycji na fakturze. Koszty gospodarowania odpadami nie mogą przekraczać kosztów faktycznie ponoszonych przez wprowadzających (art. 25 ustawy ZSEE).

    •      Wprowadzający sprzęt jest obowiązany do opracowania przeznaczonej dla prowadzących zakłady przetwarzania i prowadzących działalność w zakresie recyklingu informacji dotyczącej ponownego użycia i przetwarzania zużytego sprzętu, w terminie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia nowego typu sprzętu (art. 26 ust 1 ustawy ZSEE).

    •      Wprowadzający sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych jest obowiązany zorganizować sfinansować odbieranie ZSEE od zbierających zużyty sprzęt, przetwarzanie, odzysk (w tym recyklingu) i unieszkodliwienie zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych (art. 27 ustawy ZSEE).

    •      Wprowadzający sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych zobowiązany jest do osiągania minimalnych rocznych poziomów zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, z wyjątkiem opraw oświetleniowych, w których łączna masa metali, minerałów, szkła lub drewna przekracza 90% masy wyrobu. Obowiązkowe poziomy zbierania liczy się w odniesieniu do masy sprzętu wprowadzonej w poprzednim roku kalendarzowym, za wyjątkiem wprowadzającego, który dopiero rozpoczyna działalność i który jest zobowiązany do obliczania poziomów zbierania w odniesieniu do wprowadzenia w danym roku kalendarzowym.

    •      Każdy wprowadzający zobowiązany jest do osiągnięcia określonych w ustawie poziomów odzysku i recyklingu wyliczanych jako procent masy zużytego sprzętu zebranego i przekazanego do prowadzącego zakład przetwarzania wpisanego do rejestru (art. 30 ustawy ZSEE).

    •      Wprowadzający powinien sporządzić i przedłożyć Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska sprawozdania masie zużytego sprzętu zebranego, poddanego przetwarzaniu, odzyskowi, w tym recyklingowi, oraz unieszkodliwianiu; do dnia 31 lipca za okres od 1 stycznia do 30 czerwca i do dnia 15 marca za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku (art. 31 ust. 1 ustawy o ZSEE). Natomiast do dnia 31 marca powinien złożyć sprawozdanie o osiągniętych poziomach zbierania, osiągniętych w poprzednim roku.

    •      Wprowadzający sprzęt jest obowiązany do zawarcia umowy z prowadzącymi zakłady przetwarzania, wpisanymi do rejestru, o zdolnościach przetwórczych umożliwiających przetworzenie zebranego zużytego sprzętu (art. 33 ust.1 ustawy ZSEE). Ponadto do końca lutego każdego roku, wprowadzający powinien sporządzić i przedłożyć Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska wykaz zakładów przetwarzania, z którymi zawarł umowę (art. 33 ust. 4 ustawy o ZSEE).

Należy również posiadać nr EORI. Należy zgłosić się polskiego oddziału celnego z wypełnioną deklaracją PGK dla podmiotu krajowego wraz z oryginałami dokumentów rejestrowych firmy (KRS lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej, decyzja o nadaniu numeru NIP i REGON). Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów właściwym do złożenia tego formularza, w przypadku podmiotów krajowych, jest organ terytorialnie właściwy ze względy na siedzibę przedsiębiorcy lub organ celny w miejscu, w którym pojawiła się potrzeba użycia numeru EORI. Rejestracja jest bezpłatna. Jeżeli wniosek jest składany przez pełnomocnika, opłata skarbowa wynosi 17 zł od pełnomocnictwa. Jeżeli zamiast oryginałów składa się uwierzytelnione przez urząd kserokopie, opłata skarbowa wynosi 5 zł od każdej zaczętej strony dokumentu.

Należy oczywiście prowadzić działalność gospodarczą, czyli być zarejestrowanym w CEIDG, posiadać numer EORI oraz wpis do GIOŚ.

Nadanie numeru EORI jest bezpłatne. Wpis do rejestru GIOŚ wprowadzającego sprzęt (importera) podlega opłacie rejestrowej. Jej wysokość określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie wysokości stawek opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 184). Należy pamiętać również pamiętać o rejestracji w Urzędzie patentowym.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Ekonomia
Wierzyciel zlicytuje maszynę Janusza Palikota i odzyska pieniądze
Ekonomia
Polska gospodarka potrzebuje nowych silników wzrostu. Rynek kapitałowy, z GPW na czele, ma do odegrania kluczową rolę w ich uruchomieniu