fbTrack
REKLAMA

Ekonomia

Zwrot składki OC - kiedy przysługuje?

Po sprzedaży lub wyrejestrowaniu pojazdu możemy ubiegać się o zwrot OC za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach przysługuje nam zwrot składki OC.

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK stanowi, że sprzedajemy samochód razem z aktualną polisą OC. Nowy właściciel pojazdu może jeździć z naszym ubezpieczeniem do końca trwania umowy ubezpieczeniowej, ale może także wypowiedzieć umowę i wykupić polisę na siebie. Jeśli nabywca wypowie nasze OC, możemy liczyć na zwrot składki OC po sprzedaży samochodu. Najlepiej jeszcze przed spisaniem umowy sprzedaży ustalić to z kupującym.

Więcej na temat zwrotu składki OC i AC przeczytasz w artykule https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-ac/zwrot-skladki-oc-i-ac/

Jeśli dogadamy się z nabywcą, że wypowie on zawartą przez nas umowę OC, reszta odbędzie się w trzech krokach:

  1. W ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu informujemy o tym ubezpieczyciela.
  2. Nabywca wypowiada nasze OC.
  3. W ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy przez nabywcę otrzymujemy zwrot OC od naszego ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, że nie trzeba składać wniosku o zwrot składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ochrony. Ubezpieczyciel musi odesłać nasze pieniądze i to po jego stronie jest obowiązek skontaktowania się z nami.

UWAGA: Polisa OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu (oczywiście zostanie zrekalkulowana z uwzględnieniem jego zniżek za bezszkodową jazdę i miejsca zamieszkania), na zwrot składki OC możemy liczyć jedynie w przypadku dobrej woli nabywcy.

Zwrot OC po sprzedaży pojazdu w przypadku polisy opłacanej na raty

Jeśli nowy właściciel wypowie umowę idealnie w momencie, gdy należy opłacić kolejną ratę, nie przysługuje nam zwrot składki OC, którą nadpłaciliśmy.

Zwrot składki OC po wyrejestrowanie pojazdu

Jeżeli przedstawimy ubezpieczycielowi zaświadczenie z wydziału komunikacji o wyrejestrowaniu pojazdu (lub w przypadku złomowania: zaświadczenie ze stacji demontażu o złomowaniu i zaświadczenie z wydziału komunikacji o wyrejestrowaniu pojazdu), otrzymamy zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony. Jak naliczany jest zwrot OC? Proporcjonalnie, z dokładnością co do dnia od daty wyrejestrowania pojazdu.

Zwrot OC po wypowiedzeniu umowy OC

Polisa OC odnawia się automatycznie. Może się zdarzyć, że opłaciliśmy tę wznowioną, ale jednak znaleźliśmy tańsze OC dzięki porównywarce ubezpieczeń Mfind i teraz mamy podwójne OC. Nic straconego. Śmiało możemy wypowiedzieć przedłużoną automatycznie umowę powołując się na art. 28a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Otrzymamy zwrot składki OC, ale wypłata będzie pomniejszona o wartość należną ubezpieczycielowi za czas ochrony.

Zwrot składki OC w przypadku rezygnacji z umowy OC zawartej przez telefon lub internet

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2) umożliwia odstąpienie od umowy OC zawartej przez telefon lub internet w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny. Zwrot składki zostanie proporcjonalnie pomniejszony o czas, w którym trwała ochrona ubezpieczeniowa.

UWAGA: byśmy mogli skorzystać z tej możliwości, cały proces zawarcia umowy musi odbyć się na odległość. Nie możemy skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy OC, jeżeli agent przyjechał do nas z wnioskiem do podpisania i gotową polisą.

Czy zwrot OC przysługuje po szkodzie z OC?

Tak. Zwrot składki OC przysługuje nawet wtedy, kiedy z naszej polisy było wypłacone odszkodowanie, bowiem w lutym 2012 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która nakazuje firmom ubezpieczeniowym zwracać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej również w takiej sytuacji. Należy jednak złożyć wcześniej dyspozycję zwrotu OC.

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA