O czym marzą Polacy?

Marzyć to nie grzech. W zależności od indywidualnych potrzeb, każdy człowiek skłania się ku innemu marzeniu. Jedni pragną zdrowia, inni pieniędzy, jeszcze inni prawdziwej miłości lub podróży dookoła świata. O czym najczęściej marzą Polacy?

Publikacja: 19.11.2018 11:28

O czym marzą Polacy?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszym raporcie Indicatora – Centrum Badań Marketingowych na zlecenie  BOŚ Banku. Grupę złożoną z 297 kobiet oraz 303 mężczyzn poproszono o wzięcie udziału w wielopoziomowym teście, który pomógł ustalić o czym najczęściej marzą Polacy, które marzenie jest dla nich najważniejsze oraz jakie problemy napotykają na drodze do ich realizacji.

Badani wybierali poszczególne marzenia z sześciu kategorii:

Podróże - marzenia, które wiązały się z potrzebą zmiany otoczenia, poznawania nowych kultur i zwiedzania konkretnych krajów

Coś dla mnie – marzenia wynikające wyłącznie z osobistych potrzeb badanego, jak lepszy wygląd czy samopoczucie

Rozwój osobisty – marzenia związane z samodoskonaleniem, z samorealizacją, powiększeniem posiadanej wiedzy lub podnoszeniem kwalifikacji

Relacje międzyludzkie - marzenia dotyczące relacji międzyludzkich

Posiadanie – marzenia wiążące się z materialnymi potrzebami

Praca – marzenia dotyczące życia zawodowego

W ich ramach utworzono propozycje konkretnych marzeń, jednak pytanie posiadało wiele opcji odpowiedzi. Respondenci mogli więc wybrać nieograniczoną ilość marzeń. Mogli również dopisać własne marzenia w danej kategorii. Po zakończeniu tego etapu, wybierali trzy najważniejsze według nich pragnienia

Aż 99 procent badanych wybrało marzenie z kategorii “coś dla siebie”. 95 procent zdecydowało się na “posiadanie”, a 94 procent marzyło o “podróżach”. Drugą trójkę z wynikiem 92 procent otwierały “relacje międzyludzkie”, praca zajęła przedostatnie miejsce z wynikiem 90 procent badanych, a na ostatnim niechlubnym miejscu znalazł się “rozwój osobisty” z wynikiem 80 procent badanych marzących o samodoskonaleniu.

Polacy marzą o zdrowiu

Jak pokazuje raport, największa grupa badanych nie marzyła o poprawie swojego stanu majątkowego, a o zdrowiu. 99 procent osób wskazało pragnienie z kategorii “coś dla siebie”, ale ich pierwszym wyborem nie były pieniądze, a dobre samopoczucie.

75 procent badanych wskazało, że zdrowie jest dla nich najważniejsze. Wybór ten można interpretować również jako marzenie o zdrowiu dla osób bliskich oraz rodziny i jest on równie ważny dla kobiet jak i dla mężczyzn. 78 procent kobiet uważa, że zdrowie jest najważniejsze. Zgadza się z nimi 75 procent mężczyzn, więc nie ma żadnych wątpliwości: pierwsze miejsce w hierarchii rzeczy, o których marzą Polacy, należy do zdrowia.

Pieniądze szczęścia nie dają...

...ale również w nim nie przeszkadzają. Na drugim miejscu znalazły się - formułowane w różny sposób - marzenia o pomnażaniu majątku, posiadaniu dużej ilości pieniędzy lub stabilizacji finansowej. Powody były różne: od pogoni za niezależnością finansową po spłatę zadłużeń i kredytów.

O niespodziewanym, acz mile widzianym przypływie gotówki marzy 60 procent badanych. Prowadzą nieznacznie kobiety – 66 procent z nich pragnie posiadać dużo pieniędzy. 60 procent mężczyzn podziela to marzenie.

Własne cztery kąty w marzeniach Polaków

Jak śpiewał przed laty Mr Zoob: “Mój jest ten kawałek podłogi”. 95 procent respondentów wybrało marzenie z kategorii “posiadanie”. Bardzo wysoko w rankingu marzeń Polaków znalazło się pragnienie posiadania własnego mieszkania lub domu. Aż 57 procent biorących udział w badaniu osób marzy o posiadaniu własnych czterech kątów, Co ciekawe, tu również na prowadzenie wysuwają się kobiety. 59 procent uczestniczek badania pragnie mieć własny dach nad głową. Mężczyźni zostali w tyle o zaledwie 4 procent. Zakup nieruchomości lub działki to jeden z najważniejszych celów respondentów głównie w przedziale wiekowym 25-34. To może oznaczać, że w tym okresie swojego życia najczęściej decydujemy się na stabilizację i założenie rodziny

Na koniec świata i jeszcze dalej – Polacy marzą o podróżach

Czwartym najczęściej pojawiającym się pragnieniem było opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania i wyruszenie w podróż, małą lub dużą. 94 procent badanych wybrało marzenie z tej kategorii. Krótka wizyta w SPA, kilkumiesięczna podróż dookoła świata, zwiedzenie Europy i pozostałych kontynentów. Polacy marzą o poszerzaniu horyzontów i poznawaniu nowych kultur.

46 procent badanych pragnie odbyć podróż do każdego zakątka globu. Z takim samym, wynoszącym 46 procent zapałem Polacy marzą o zwiedzeniu swojej ojczyzny. Zaledwie 6 procent badanych nie wyraziło chęci wyruszenia w świat, czy chociaż do pobliskiego miasta.

Relacje międzyludzkie wyznacznikiem szczęścia

W grupie 600 osób 91 procent uważa, że relacje międzyludzkie są dla nich wyznacznikiem szczęścia i spełnienia. Dla 47 procent respondentów bardzo ważna jest dobra relacja z partnerem lub partnerką. 39 procent marzy o poznaniu kogoś nowego, a 31 procent pragnie poprawić kontakty z bliskimi. To dowodzi, że dla Polaków relacje międzyludzkie nie są tak ważne jak pieniądze czy zdrowie, ale wciąż zajmują silną pozycję. Zaledwie 9 procent badanych nie wybrało marzenia z tej kategorii. Zaskoczeniem może być natomiast fakt, że to mężczyźni, w liczbie 53 procent, częściej marzą o stabilnym związku. O 2 procent kobiet mniej nie uważa tego za istotne marzenie.

O pracy i rozwoju osobistym marzymy najrzadziej

Ostatnie, niechlubne miejsca w zestawieniu marzeń Polaków zajmują praca oraz rozwój osobisty. 89 procent badanych wybrało marzenie związane z wyśnionym miejscem pracy lub zawodem. 63 procent pragnęło wyższych zarobków,  a jedynie 37 procent szukało samorealizacji w miejscu zatrudnienia.

78 procent badanych marzyło o rozwoju osobistym, a najczęściej wskazywanym marzeniem z nim związanym była nauka języków obcych - zdecydowało się na nią 55 procent. 35 procent chciało brać udział w projektach, szkoleniach podnoszących kwalifikacje i kursach dokształcających. Kobiety czują większą potrzebę poszerzania lingwistycznych horyzontów. Na 66 procent mężczyzn chcących uczyć się nowego języka, znalazło się 78 procent kobiet, czyli aż o 12 procent więcej.

Co przeszkadza Polakom w realizacji marzeń?

Polacy marzą o zdrowiu, o własnych czterech kątach, o związku pełnym miłości i podróżach. A co przeszkadza im w realizacji wyśnionych planów?

63 procent badanych wskazało problemy finansowe jako powód zaniechania realizacji marzeń. Dla 42 procent winny jest brak szczęścia, 38 procent uważa, że brak im pewności siebie, 32 procenty narzekają na brak czasu, a 26 procentom brakuje determinacji. Zaledwie 1 procent badanych przyznał, że problemem może być lenistwo, 2 procenty twierdzą, że winne jest zdrowie, a 21 procent oskarża o to brak talentu.

O czym marzą Polacy?

Raport wyraźnie wskazuje, że najważniejsze dla Polaków są zdrowie i pieniądze. Pierwszą trójkę zamyka chęć posiadania domu lub innej nieruchomości. Często jednak marzenia łączą się ze sobą, a jedno wynika z drugiego. Wniosek jest więc prosty - najczęściej marzymy o dobrym samopoczuciu dla siebie i swoich najbliższych. Na resztę jesteśmy gotowi zapracować.

Jak pomóc marzeniom?

Z badania wynika, że realizację marzeń często wstrzymują kwestie finansowe. W planowanie materializacji marzeń powinno się więc wplatać element budżetowy. Najważniejsze pytania to kiedy potrzebne jest finansowanie, ile pieniędzy można przeznaczyć z domowego portfela, a ile jest wymagane. Jeśli istnieje luka pomiędzy możliwościami, a potrzebami warto przemyśleć dwie drogi: oszczędzanie lub kredytowanie marzeń. Pierwsza opcja jest rekomendowana marzycielom systematycznym i wytrwałym w postanowieniach, druga na pewno spodoba się tym, którzy wolą spełniać marzenia od razu, a płatność rozłożyć na raty. BOŚ Bank, który zlecił badanie marzeń Polaków ma w portfelu produkty, które wspomogą i jednych i drugich: e-Lokata Na Plusie zaspokoi apetyt oszczędnych i pomoże w realizacji nawet najbardziej szalonych pomysłów, natomiast dla mniej cierpliwych jest Pożyczka na zimowy czas. Prezenty świąteczne, zabawa sylwestrowa lub aktywny wypoczynek z całą rodziną na nartach… niezależnie od kategorii, w której się mieszczą, na pewno ich realizacja przyniesie wiele przyjemności.

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszym raporcie Indicatora – Centrum Badań Marketingowych na zlecenie  BOŚ Banku. Grupę złożoną z 297 kobiet oraz 303 mężczyzn poproszono o wzięcie udziału w wielopoziomowym teście, który pomógł ustalić o czym najczęściej marzą Polacy, które marzenie jest dla nich najważniejsze oraz jakie problemy napotykają na drodze do ich realizacji.

Badani wybierali poszczególne marzenia z sześciu kategorii:

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Ekonomia
Wierzyciel zlicytuje maszynę Janusza Palikota i odzyska pieniądze