fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Miasto jeszcze bardziej ciepłe

Obecność sieci ciepłowniczych traktujemy jako coś na tyle oczywistego, iż niejednokrotnie nie zwracamy uwagi na to, jaka technologia stoi za doprowadzaniem ciepła do domów i jakie innowacje wprowadzają firmy zarządzające nowoczesnymi sieciami ciepłowniczymi.

Według danych URE tylko w 2016 roku inwestycje związane z wytwarzaniem ciepła wyniosły 1,937 mld złotych, a w 2015 sięgnęły 3,185 mld złotych. Z kolei nakłady związane z przesyłaniem i dystrybucją ciepła osiągnęły poziom 1,049 mld złotych, wobec wcześniejszych 1,286 mld złotych.

Jak zatem pokazują dane, inwestycje w sieci ciepłownicze są realizowane, ale ich wartość nieco spadła. Mimo to zapotrzebowanie na ciepło w Polsce jest większe, niż było kiedykolwiek w historii. W związku z tym inwestycje w nowoczesne i ekologiczne sieci ciepłownicze są konieczne.

"Przedsiębiorstwa ciepłownicze, w tym kogeneracyjne, powinny rozwijać się w sposób stabilny i zrównoważony, zapewniając pożądany wolumen inwestycji zarówno w części wytwórczej jak i związanej z przesyłem i dystrybucją ciepła. Aby tak się stało, pomocne będzie przyjęcie przez rząd kompleksowej, długookresowej strategii rozwoju ciepła systemowego, w tym kogeneracji" - mówiła pod koniec 2017 roku Małgorzata Mika-Bryska będąca dyrektorem regulacji i relacji publicznych w Veolii Energii Polska.

Veolia, jako grupa dysponująca szeregiem spółek specjalizujących się w zarządzaniu sieciami ciepłowniczymi, posiada bardzo duże doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu nowoczesnych technologii dla sieci ciepłowniczych. Co więcej, spółka nie boi się nowych inwestycji, co widać na przykładach z poszczególnych części naszego kraju. Spółka Veolia Energia Warszawa, zamiast zmniejszać, zwiększa inwestycje w modernizację i rozwój sieci – z 147 mln złotych w 2015 roku do 175 mln złotych w roku 2016. Co ważne, częścią tego wzrostu jest element zakończenia prac nad tzw. smart grid, czyli projektu inteligentnej sieci. Budżet tej inwestycji wynosił 52 mln złotych, z czego 16 mln zostało dofinansowane ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pokazuje, że projekty Grupy Veolia są nie tylko innowacyjne, ale i przyjazne środowisku naturalnemu.

Ale inwestycje to nie tylko Warszawa i np. Łódź, gdzie spółka Veolia Energia Łódź także dokonała licznych projektów. W 2015 roku w mieście nastąpiła kumulacja inwestycji, dzięki czemu udało się dostosować urządzenia i instalacje w elektrociepłowniach do nowych standardów emisyjnych, określonych w dyrektywie IED. Ponadto w 2015 roku udało się zakończyć projekt optymalizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego po wyłączeniu z eksploatacji elektrociepłowni EC2. Veolia uczestniczyła nie tylko w inwestycjach związanych z elektrociepłowniami, ale też z modernizacją oraz rozbudową sieci ciepłowniczej.

Inwestycje rosną również w Wielkopolsce. Tylko w 2016 roku Veolia Energia Poznań zainwestowała tam 29, 3 mln złotych, względem 24,6 mln złotych rok wcześniej. Jak podkreśla Małgorzata Mika-Bryska : "Ważnym elementem strategii powinien być taki sposób kalkulowania taryf dla ciepła, w tym określanie zwrotu z kapitału zaangażowanego w działalność przedsiębiorstw działających w sektorze ciepłowniczym, aby poziom wypracowanego zysku zachęcał do dalszego inwestowania".

Jest to ważne, gdyż ciepło sieciowe (systemowe) ma wiele zalet, jak chociażby wysoki stopień bezpieczeństwa, atrakcyjną cenę i wygodę. Co więcej, jest to ciepło bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Klienci podłączeni do sieci ciepłowniczej firmy Veolia otrzymują dostęp do licznych benefitów – zyskują gwarancję stałych i bezpiecznych dostaw ciepła oraz mają pewność, że rozwiązania oferowane przez Grupę są przyjazne środowisku. Wygodna, profesjonalna obsługa przez eBOK także jest dużą zaletą, podobnie jak kompleksowa obsługa multitechniczna budynków.

Wybierając ofertę przygotowaną przez Grupę Veolia i podłączając się do sieci ciepłowniczej, klient ma gwarancję, iż energia będzie zarządzana jak najbardziej efektywnie. Wszystko to sprawia, że sieci ciepłownicze znacząco przyczyniają się do wydajności energetycznej miast, co w dobie rozwiązań o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego sprawia, że nasze metropolie są nie tylko dobrze ogrzewane, ale też prawdziwie innowacyjne.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA