fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Z roku na rok rośnie popularność alternatywnych źródeł energii, szczególnie w dobie wzrastających cen energii pochodzącej od tradycyjnych dostawców. Bardzo dobrym źródłem taniej energii jest słońce, wykorzystywane coraz częściej do zasilania instalacji fotowoltaicznych.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Każdy inwestor, chcący produkować energię elektryczną na własne potrzeby lub w celach konsumenckich, zastanawia się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Na rynku dostępne są modele o zróżnicowanej budowie, różniące się jednak sprawnością, wynikającą między innymi ze struktury ogniw. Przy wyborze instalacji koniecznie trzeba też uwzględnić jej inne elementy, szczególnie te, które odpowiadają za przetwarzanie uzyskanej energii na prąd zmienny, możliwy do bezpośredniego wykorzystania. Szczególnie ważne są falowniki (inwertery fotowoltaiczne), ponieważ to od nich zależy charakterystyka dostarczonego prądu i bezpieczeństwo użytkowników. Jeśli planuje się sprzedaż nadmiaru energii elektrycznej dystrybutorowi, lepiej wybrać falownik, który uwzględni specyfikę krajowej sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna - z czego się składa i którą wybrać?

Sercem instalacji są same panele fotowoltaiczne, zbudowane z ogniw, które odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Najtańsze i najmniej sprawne są ogniwa z krzemu amorficznego. Mimo wysokiej sprawności początkowej nie są one najlepszym wyborem, ponieważ szybko tracą sprawność i konieczne jest ich instalowanie na większej powierzchni. Wyższą wydajnością charakteryzują się krzemowe ogniwa cienkowarstwowe, które produkowane są przez napylanie na podłoże cienkich warstw krzemu amorficznego lub mikrokrystalicznego. Jednak gdy zastosuje się inne materiały półprzewodnikowe, np. takie jak: tellurek kadmu (CdTe), siarczek kadmu (CdS), arsenek galu (GaAs) czy fosforek indu (InP), lub, w najnowszych generacjach paneli, barwniki o odpowiedniej strukturze molekularnej, powstają znacznie wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie - jakie panele wybrać, by inwestycja była najbardziej opłacalna i służyła bez problemów przez wiele lat?

Dobór instalacji fotowoltaicznej

Odpowiedź nie jest prosta. Zazwyczaj wielkość instalacji zależy od dostępnej powierzchni dachu, która może być przeznaczona na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. W większości przypadków możliwa do uzyskania moc jest na poziomie 3-5 kW, ale takie są też potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce. Dlatego jednym z kryteriów tego, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, powinna być możliwa do uzyskania z pojedynczego panela moc oraz jego sprawność, która jest najwyższa w czasie niskich temperatur i spada wraz z ich wzrostem.

Konieczne jest dobranie wielkości całej instalacji ściśle do potrzeb gospodarstwa, z uwzględnieniem wielkości zużycia energii, charakterystyki zużycia w ciągu doby oraz wielkości powierzchni, którą można przeznaczyć do montażu instalacji. Dobór instalacji fotowoltaicznej, podobnie jak jej montaż, warto zlecić fachowej firmie, zapewniającej kompleksową obsługę klienta w tym zakresie. Takim przedsiębiorstwem jest np. Stilo Energy, które oferuje usługi, począwszy od zaprojektowania instalacji z uwzględnieniem warunków geograficznych, aż do montażu u klienta i obsługi gwarancyjnej oraz pogwarancyjnej.

Panele fotowoltaiczne od Stilo Energy pozwalają na uzyskanie dużych oszczędności w kosztach energii elektrycznej dla potrzeb domu. Dlatego warto postawić sobie pytanie: czy warto inwestować w ogniwa fotowoltaiczne? Odpowiedź nasuwa się sama, a dobrej jakości instalacja fotowoltaiczna zapewni tanią energię elektryczną na długie lata i w znacznym stopniu uniezależni od dystrybutorów energii.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA