fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

5 pytań, które musisz zadać swojemu deweloperowi

Lokalizacja, cena i metraż – to trzy podstawowe parametry brane pod uwagę podczas szukania mieszkania. Jednak w przypadku rynku pierwotnego lista pytań do dewelopera powinna być dłuższa. Zebraliśmy listę najczęściej zadawanych pytań, które warto zadać deweloperowi.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zakupu własnego M nasuwa się wiele pytań dotyczących nie tylko nieruchomości, ale formalności i obowiązków jak dodatkowe koszty czy ważne załączniki do umowy, o gwarancji inwestycji nie wspominając. Tutaj nie ma miejsca na żadne niedopowiedzenia, ponieważ od tego, ile informacji uda się zebrać, zależy spokój i poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim zyskasz pewność, że pieniądze zostały dobrze zainwestowane.

 

Co obejmuje standard deweloperski?

Na rynku funkcjonuje określenie „standard deweloperski”, które jednak w przypadku różnych deweloperów może oznaczać co innego. Różnice dotyczą stanu mieszkania, konkretnego wyposażenia, a także otoczenia budynku. Warto się więc upewnić, co kryje się pod tym pojęciem, ponieważ w niektórych mieszkaniach deweloperskich może nie być nawet gniazdek i grzejników. Należy dopytać o takie szczegóły jak: klasa drzwi antywłamaniowych, rodzaj okien, z czego wykonane są parapety, okna, gładź na ścianach czy sufitach, jaki jest rodzaj wind. W praktyce może okazać się, że mieszkanie będzie do wykończenia, ale za to części wspólne jak klatka schodowa czy tereny wokół budynku będą stosownie zaaranżowane z wykorzystaniem eleganckich materiałów i naturalnej roślinności. Warto dopytać również o wózkownie, komórki lokatorskie i zewnętrzne miejsca postojowe oraz o opcję wykończenia mieszkania pod klucz, jak i o możliwości podniesienia klasy mieszkania do mieszkania tzw. inteligentnego.

 

Przykładowo LC Corp SA w swoich inwestycjach nacisk kładzie na markowe cichobieżne windy, antywłamaniowe drzwi wejściowe klasy C, balkon lub taras w cenie mieszkania, daje możliwość rozszerzenie domofonu o podgląd z kamery. Z opisem i zaletami poszczególnych inwestycji możesz zapoznać się na stronie: www.lcc.pl/pl

 

Jakie są zasady rezerwacji mieszkania?

Proces rezerwacyjny najczęściej podzielony jest na dwa etapy: bezpłatna rezerwacja wstępna oraz podpisanie umowy rezerwacyjnej. W przypadku wstępnej rezerwacji trwa ona przeważnie kilka dni roboczych i jest to po prostu zyskanie czasu na zastanowienie się, ewentualne obejrzenie mieszkania, jeśli już jest wybudowane, porównanie ofert czy poznanie bliżej inwestycji dewelopera. Kiedy mieszkanie rezerwuje się na dłuższy okres, wymagana jest już umowa rezerwacyjna i wpłacenie opłaty, która w przypadku zakupu mieszkania jest wliczana w cenę mieszkania. Jeżeli zaś nie dojdzie do nabycia mieszkania, koniecznie należy upewnić się, czy opłata ma charakter zwrotny czy bezzwrotny, ponieważ przepisy tego nie regulują i każdy deweloper ma inną politykę. Opłata rezerwacyjna wynosi parę procent wartości mieszkania i pozwala zarezerwować mieszkanie nawet na trzy miesiące.

 

Dostęp do prospektu informacyjnego

Deweloper przed wybudowaniem inwestycji musi nabywcom przedstawić podstawowe informacje o swojej firmie, danej inwestycji oraz lokalu, który jest przedmiotem oferty – wynika to z przepisów ustawy deweloperskiej. Prospekt informacyjny przybiera formę tabelki, w której pojawiają się informacje w pigułce. Dzięki temu nabywca wie, jak docelowo mają wyglądać klatki schodowe, jak będą rozmieszczone śmietniki, czy planowana jest budowa placu zabaw lub jak daleko taki plac jest, ile planowanych jest budynków w inwestycji i jaka jest odległość między nimi. W prospekcie znajduje się również zapis o sposobie finansowania danej inwestycji oraz informacja, czy inwestor posiada działkę pod zabudowę na własność. Warto upewnić się, czy do umowy zostały załączone również plany na zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku.

 

Jak wygląda kwestia opóźnień?

Niemniej ważną kwestią jest zabezpieczenie przed opóźnieniami. Może to przybrać dwie formy: adnotacji w umowie o karach umownych w razie opóźnienia, które czasem wynoszą nawet kilkaset złotych za każdy dzień zwłoki, oraz rachunek powierniczy, czyli specjalny rachunek bankowy, na regularnie wpłaca się pieniądze, które do dewelopera trafią tylko w momencie zakończenia poszczególnych etapów budowy.

 

Jakie są warunki odstąpienia od umowy?

Bardzo ważna kwestia, o którą trzeba dopytać przed podpisaniem umowy. Warunki odstąpienia reguluje ustawa deweloperska, jednak może się okazać, że deweloper może wymagać dodatkowych ustaleń na wypadek, kiedy kupujący nie otrzyma kredytu. Nabywca ma prawo odstąpić od umowy z deweloperem w terminie 30 dni od jej podpisania właściwie w sześciu przypadkach, z których można wymienić takie sytuacje, jak: nieprawidłowo sporządzoną umowę bez elementów wymaganych przez ustawę, zły wzór prospektu informacyjnego, brak niezbędnych załączników w umowie, niezgodność umowy z załącznikami czy nie przeniesienie na klienta prawa własności nieruchomości w terminie określonym w umowie deweloperskiej.

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, dlatego im więcej zadasz pytań deweloperowi, tym większa pewność, że podjąłeś najlepszą decyzję. Pamiętaj, że każda obietnica dewelopera powinna mieć odzwierciedlenie w umowie, nawet jeśli zapowiada plac zabaw pod blokiem lub przestrzeń zieloną pod budynkiem – zadbaj o to, aby w umowie pojawiły się stosowne adnotacje, załączniki, szkice, plany i dokładne opisy.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA