fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Jak powinien działać system rejestracji czasu pracy?

Skutecznie, przejrzyście, prosto!

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. System rejestracji czasu pracy powinien przede wszystkim działać skutecznie, przejrzyście i prosto.

Skuteczność

System rejestracji czasu pracy powinien z pewnością działać skutecznie – musi on umożliwiać pracodawcy wywiązanie się z prawnego obowiązku ewidencjonowania czasu pracy pracowników, celem prawidłowego ustalenia należnego im wynagrodzenia oraz innych, związanych z tym świadczeń. Odnośnie do tejże skuteczności żadnych wątpliwości nie mogą mieć ani zatrudnieni, ani Państwowa Inspekcja Pracy, w przypadku przeprowadzenia kontroli.

Przejrzystość

Kolejną kwestią jest to, iż dzięki stosowaniu systemu rejestracji czasu pracy, pozyskane dane powinny być prezentowane przejrzyście, a dostęp do nich powinien być możliwie najłatwiejszy. Usprawni to funkcjonowanie firmy, przede wszystkim ułatwi zadanie osobom odpowiedzialnym za sprawy kadrowe i płacowe. Prosty wgląd w informacje powinien mieć również szef, któremu najbardziej zależy na uporządkowanej i bezproblemowej działalności swojego przedsiębiorstwa.

Prostota

Rejestracja czasu pracy powinna również przebiegać sprawnie dla pracowników. Nie powinna dokładać im dodatkowych obowiązków, ani być uciążliwa tak dla zatrudnionych, jak i osób zajmujących się opracowywaniem zebranych danych. Uzupełnianie papierowej dokumentacji nie dość, że zabiera sporo czasu, to wymaga jeszcze wydzielonego miejsca na przechowywanie. Duże jest też ryzyko pomyłki. To właśnie dlatego firmy coraz częściej decydują się na porzucenie rejestrowania czasu pracy w tradycyjnej formie i wdrażają nowoczesne systemy.

Jak nowocześnie rejestrować czas pracy?

W Polsce od kilku już lat nieustającą popularnością cieszy się tzw. odbijanie karty. To metoda bazująca na technologiach zbliżeniowych, wykorzystujących dwa, podstawowe rodzaje urządzeń: czytniki (terminale) oraz transpondery (czipy). Pracownik, przychodząc do pracy lub wychodząc z niej, przykłada magnetyczną kartę lub brelok do czytnika, rejestrującego jego pobyt w miejscu pracy. System może działać sprawnie, jeżeli każdy z pracowników zawsze pamięta o posłużeniu się swoim czipem, nie dochodzi również do zagubień kart czy ich wymian pomiędzy zatrudnionymi.

Ten problem rozwiązują technologie biometryczne, które prócz terminali do swojego skutecznego funkcjonowania wykorzystują unikalne, fizyczne cechy człowieka, takie jak odcisk palca czy wzór tęczówki oka. W ten sposób można nie tylko rejestrować czas pracy, ale także autoryzować dostęp do pomieszczeń, urządzeń czy danych. Wątpliwości w tym przypadku dotyczą głównie wysokiego poziomu wrażliwości gromadzonych informacji.

Alternatywę dla systemów zbliżeniowych i biometrycznych stanowią aplikacje mobilne, działające w modelu SaaS (ang. Software as a Service). Narzędzia, które są niezbędne do ewidencjonowania czasu pracy zatrudnionych przekazywane są poprzez chmurę obliczeniową. Ma to dwie zalety: do wdrożenia systemu nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia (wystarczą komputery, tablety czy telefony komórkowe), a instalacje, wdrożenia, aktualizacje, przechowywanie danych czy pomoc techniczna leżą po stronie dostawcy usługi, np. inEwi.

Pracownicy poprzez aplikację odznaczają poszczególne związane z pracą zdarzenia, pracodawcy mają do informacji bezpośredni wgląd online, a działy kadrowe korzystać mogą z automatycznych generatorów. Niezależnie od tego, czy potrzebują zestawienia obecności (sprawdź, czy lista obecności w pracy jest obowiązkowa), urlopów czy grafików. To skuteczne, przejrzyste i proste!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA