fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Ile można zarobić na wymianie walut w internecie?

Większość z nas kojarzy wymianę walut głównie z wyjazdami turystycznymi. Waluty sprzedajemy i kupujemy jednak równie często, a może nawet częściej, w innych celach.

Znaczącą część klientów kantorów stanowią osoby spłacające kredyt walutowy, rozliczające się w obcych walutach z pracodawcą lub kontrahentami, posiadające lokaty w obcych walutach, kupujące w zagranicznych sklepach, czy pracujące za granicą, a także importerzy oraz eksporterzy. Wszystkie te grupy coraz chętniej porzucają kantory tradycyjne czy banki, na rzecz wymiany walut w internecie. Skąd tak duże zainteresowanie wymianą walut w kantorach internetowych? Najważniejsze dla klientów jest to, że mogą tam po prostu dużo bardziej opłacalnie wymienić walutę. Sprawdźmy to na konkretnych przykładach.

Kto korzysta na wymianie walut przez internet?

Rodzina, która ma do spłaty miesięczną ratę kredytu hipotecznego wynoszącą 450 franków szwajcarskich, dzięki wprowadzonej kilka lat temu ustawie antyspreadowej, może kupić walutę samodzielnie, przekazać na bezpłatny rachunek walutowy prowadzony w banku, w którym ma kredyt i w ten sposób uregulować miesięczne zobowiązanie wobec banku. We wtorek 25.10.2016 cena 450 franków w bankach wahała się od 1809 zł (kurs sprzedaży 4,02 zł) do 1885,5 zł (kurs sprzedaży 4,19 zł). Tymczasem w kantorze internetowym Fritz Exchange za 450 franków o godzinie 8:46 tego samego dnia trzeba było zapłacić jedynie 1798,47 zł. Zakup franków w kantorze internetowym pozwolił więc naszej przykładowej rodzinie na oszczędność od 10,53 zł do 87,03 zł. Ktoś powie, że to groszowa sprawa. W skali miesiąca być może, ale w skali całego kredytu sprawa prezentuje się zupełnie inaczej. Jeżeli kredyt zaciągnięty został na 35 lat, to do spłaty jest 420 rat. Daje to skumulowane oszczędności od 4 422,6 zł do nawet 36 552,6 zł, a to już kwoty znaczące.

Osoba, która pracuje za granicą i chce przesłać pieniądze rodzinie znajdującej się w Polsce stoi przed odwrotnym problemem, niż spłacający kredyty walutowe. Zarabia pieniądze w obce walucie, np. euro. Pieniądze te chciałaby wymienić jak najkorzystniej. W kantorze internetowym Fritz Exchange o godzinie 8:56 w dniu 25.10.2016 za 1000 euro osoba ta otrzymałaby kwotę 4302,3 zł (kurs kupna 4,3023 zł). Tymczasem gdyby pieniądze wymienić tego samego dnia w banku, do ręki trafiłoby od 4020 zł do 4240 zł, a więc mniej o kwotę od 62,3 zł do nawet 282,3 zł. Ta pierwsza kwota wystarczy na wyjście do kina, ta druga pozwoli np. zapłacić rachunki za prąd i telewizję kablową. Kolejny raz wymiana walut w kantorze internetowym ma więc uzasadnienie.

Przedsiębiorcy importujący towary z zagranicy czy eksportujący je do innych krajów, rozliczają się z kontrahentami w obcej walucie. Importerzy potrzebują często kupować znaczne środki w obcej walucie, a eksporterzy korzystnie wymienić otrzymane za swoje produkty pieniądze na złotówki. Mówimy tutaj przeważnie o kwotach dużo większych, niż wspomniane wcześniej rata kredytu wynosząca 450 franków, czy przelew do Polski w granicach 1000 euro. Przedsiębiorca potrzebuje często sprzedać lub kupić w danym momencie nawet 20 tys. funtów. W kantorze internetowym Fritz Exchange przedsiębiorca mógłby sprzedać funty od ręki po kursie 4,8345 zł (godz. 9:09 w dniu 25.10.2016) oraz kupić po kursie 4,8585 zł. Tego samego dnia w bankach kursy kupna wynosiły od 4,62 zł do 4,75 zł, a sprzedaży od 4,94 zł do 5,1 zł. Nasz eksporter za kwotę 20 tys. funtów otrzymałby więc w kantorze internetowym kwotę 96 690 zł, a w bankach od 92 400 zł do 95 tys. zł. Korzystając z internetowego kantoru przedsiębiorca zarobiłby więc dodatkowo na transakcji od 1690 zł do 4290 zł. Ta pierwsza kwota spokojnie wystarczy na ratę leasingową za jedno z firmowych aut, ta druga kwota pozwoli zaś pokryć miesięczne wynagrodzenie jednego z pracowników biura. Podobne zyski osiągnie dzięki wymianie walut online nasz przykładowy importer. Kupując 20 tys. funtów w kantorze internetowym zamiast płacić bankom od 98 800 zł do 102 tys. zł, zapłaci jedynie 97 170 zł i jest "do przodu" o kwotę od 1630 zł do 4830 zł.

Który kantor internetowy wybrać?

Wiemy już, że wymiana walut w kantorze internetowym jest opłacalna. Kantorów internetowych jest jednak wiele. Pytanie więc, który wybrać. Warto zwrócić uwagę na ofertę kantoru Fritz Exchange, lidera rynku wymiany walut online, którego kursów używaliśmy do przeliczenia przykładów przedstawionych w pierwszej części tekstu. Spready w tym kantorze internetowym są niższe od tych w bankach i kantorach stacjonarnych o nawet kilkadziesiąt groszy, co jak pokazywaliśmy wcześniej, może przynieść w dłuższej perspektywie czasowej znaczące oszczędności dla wymieniającego. Oprócz tego, wymieniając regularnie większe sumy, od 10 tys. euro, możemy negocjować ceny kursów! Jest to wyjątkowo atrakcyjna oferta szczególnie dla biznesu.

Do dyspozycji klientów biznesowych są także konsultanci. Wśród nich są dealerzy walutowi i traderzy, przygotowujący najnowsze informacje na temat sytuacji rynkowej, doradcy ds. rynków finansowych którzy negocjują kursy z klientami czy specjaliści z biura obsługi klienta, którzy odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące obsługi serwisu.

Nie bez znaczenia jest też szybkość wymiany walut. 90% transakcji internetowy kantor Fritz Exchange przeprowadza w ciągu 15 minut. Wszystkie te zalety kantor Fritz Exchange gwarantuje właściciel, innowacyjna firma Fritz Group, która wprowadziła na polski rynek kantory automatyczne, które pozwalają samodzielnie wymienić walutę w urządzeniach, przypominających bankomaty.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA