fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

W Wielkiej Brytanii zatrzęsła się ziemia. Przez gaz z łupków?

stock.adobe.com
Trzęsienie ziemi o sile 2,9 stopni w skali Richtera zostało zarejestrowane w pobliżu jedynego w Wielkiej Brytanii miejsca, w którym wydobywa się gaz łupkowy (w Lancanshire) - czytamy w BBC.

Wstrząs miał miejsce w pobliżu Blackpool. Jak pisze BBC był on silniejszy niż ten, który w 2011 roku zmusił firmę Cuadrilla Resources do wstrzymania testów szczelinowania hydraulicznego.

Brytyjska Służba Geologiczna zarejestrowała wstrząs ok. 9:30 rano czasu polskiego.

Cuadrilla Resources prowadzi obecnie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zapewnia, że w momencie, gdy doszło do wstrząsu nie prowadzono szczelinowania. Szczelinowania nie prowadzono też w weekend.

W sobotę doszło do słabszego wstrząsu, o sile ok. 2,1 stopni w skali Richtera, niedaleko miejsca wydobycia gazu (w Little Plumpton).

Zgodnie z przepisami na Wyspach każdy wstrząs o sile 0,5 stopni w skali Richtera i większej doprowadza do tymczasowego wstrzymania szczelinowania.

Obecne wstrząsy są najsilniejsze od czasu, gdy w październiku w Lancanshire wznowiono wydobycie gazu łupkowego.

Wcześniej wiercenia były zawieszone w 2011 roku po dwóch trzęsieniach ziemi o sile 1,4 i 2,3 stopnia w skali Richtera. Wznowiono je w 2018 roku.

Szczelinowanie to proces polegający na wprowadzeniu do odwiertu mieszanki wody i środków chemicznych pod dużym ciśnieniem, co pozwala na wydobycie gazu z łupków.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA