fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Pisklę najgrubszej papugi świata przeżyło operację mózgu

Pisklęta kakapo
TRT World
Pisklę kakapo - najgrubszej i skrajnie zagrożonej wyginięciem papugi świata - przeszło ratującą życie operację oponiaka mózgu.

Kakapo to jedyny gatunek nielotnych papug, żyjący wyłącznie na czterech, zupełnie pozbawionych drapieżników, wyspach Nowej Zelandii.

Żyje ich niewiele ponad 140, więc mimo wieloletnich starań naukowców wciąż są uważane za gatunek skrajnie zagrożony. Każdy z ptaków ma imię, a w każdym zakładanym gnieździe montowane są kamery.

I choć - jak niedawno pisaliśmy, sprzyja im ocieplanie klimatu, każde pisklę jest otoczone wyjątkową troska opiekunów.

Jedno z najmłodszych piskląt żyjących na wyspie Coldfish (Lub Whenua Hou), o imieniu Espy 1B - przyszło na świat z niezrośniętymi kośćmi czaszki. Mózg pisklęcia od świata zewnętrznego oddzielała jedynie cienka warstwa miękkiej tkanki.

Badanie wykazało, że kości czaszki ptaka nie zasklepiły się i ciemiączko pozostawało otwarte - wydostawała się przez nie część mózgu i opony twardej.

Naukowcy, obawiając się, że może dojść do uszkodzenia mózgu, podjęli się operacji.

Ptak został przetransportowany - bezpłatnie - przez jedną z lokalnych linii lotniczych do szpitala w Wildbase, gdzie 29 kwietnia przeszedł operację.

Metody stosowane w przypadkach takiego schodzenia u ssaków - zwierząt i ludzi - musiały zostać zmodyfikowane. Jak przyznał dyrektor szpitala Massey University Wildbase i szef chirurgów, Brett Rartrell, operacja była ryzykowna. Częstymi powikłaniami są w takich przypadkach uszkodzenia mózgu, wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego czy zapalenie opon mózgowych.

Tym razem wszystko poszło dobrze i Espy 1B ma szanse zostać zdrowym, dorosłym kakapo. I dożyć późnych lat - ten gatunek jest jednym z najdłużej żyjących ptaków. Najstarszy znany kakapo, na cześć badacza przyrody nazwany Richard Henry, dożył 80 lat.

Źródło: Newsweek.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA