Według przyrodników bez natychmiastowej interwencji człowieka nie uda się ocalić tego gatunku gepardów.

- Brak środków będzie oznaczał wyginięcie gepardów perskich - ostrzega irański ekolog, Jamshid Parchizadeh. - W Iranie wyginęły już żyjące tu w przeszłości lwy azjatyckie i tygrysy kaspijskie. Wkrótce możemy być świadkami wyginięcia gepardów perskich - dodaje.

Gepard perski jest nieco mniejszy i ma jaśniejsze futro niż jego afrykański kuzyn. Podobnie jak bardziej znany gepard afrykański jest najszybszym zwierzęciem lądowym na świecie. W przeszłości gepardy perskie występowały w całej Azji. W Indiach zostały wytępione w wyniku masowych polowań. Populacja gepardów zaczęła się zmniejszać wraz z rozwojem nowoczesnego rolnictwa w Azji.

Do chwili obecnej gepardy perskie wyginęły we wszystkich krajach z wyjątkiem Iranu. Jak mówią biolodzy obecnie zagrażają im irańscy hodowcy zwierząt, którzy polują na te drapieżniki, aby chronić swoje stada. Terytoria żerowania gepardów zmniejszają się też w związku z budową dróg oraz nowych kopalni.

W ochronie gepardów perskich pomagają środki z funduszy ONZ - ekolodzy podkreślają, że bez wsparcia z tego źródła dla gepardów perskich nie ma nadziei. Niestety program UNDP finansujący ochronę gepardów kończy się w 2017 roku i ma nie być odnowiony.