fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Pacyfik: Do końca wieku wyginie 80 proc. gatunków ryb?

Stock.adobe.com
Nawet 80 proc. gatunków ryb żyjących w wodach oceanu wokół położonych na Pacyfiku wysp może wyginąć do końca wieku - alarmują badacze związani z Programem Nereus prowadzonym przez Nippon Foundation. O sprawie pisze amerykański "Newsweek".

Wody w rejonie wysp pacyficznych mają być w najbliższych dziesięcioleciach szczególnie narażone na zmiany klimatu. Już dziś są to najcieplejsze wody oceaniczne na świecie.

- W związku ze zmianami klimatycznymi wody oceaniczne w tym rejonie będą jeszcze cieplejsze, mniej natlenione bardziej kwaśne i mniej obfite w plankton, który jest podstawą oceanicznego łańcucha pokarmowego - mówi Rebecca Asch, główna autorka raportu ws. zagrożenia fauny oceanicznej w rejonie Pacyfiku.

Asch dodaje, że wyginąć może od 50 do 80 proc. gatunków ryb żyjących dziś w tych wodach.

Autorzy raportu przypominają, że ryby w diecie mieszkańców wysp pacyficznych są źródłem ponad 20 proc. białka zwierzęcego - a w niektórych krajach nawet 50 proc. białka w diecie pochodzi z konsumpcji ryb.

Współautor raportu Gabriel Reygondeau podkreśla, że organizmy żyjące w oceanie nie będą miały wystarczająco dużo czasu, by przystosować się do rosnącej temperatury wody w związku z tempem zmian klimatycznych. - Wiele gatunków albo wyginie, albo przeniesie się w rejon zachodniego Pacyfiku zmniejszając bioróżnorodność wód w tym rejonie - tłumaczy.

Do końca wieku temperatura wód w rejonie wysp pacyficznych ma zwiększyć się nawet o 4 stopnie Celsjusza.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA